4-es metró;OLAF-jelentés;

2017-03-02 10:13:00

Polt nem látja az Alstom-ügy lezárásának határidejét

Hat éve nyomoz a magyar ügyészség a metrószerelvényeket szállító, eközben - az OLAF szerint - titokzatos magyar tanácsadó cégeknek milliárdos kenőpénzeket kifizető francia cég ügyében. 

Miközben a Fidesz politikai kampányt folytat a metróügyben, addig az ügyészség elhúzódó nyomozása miatt a legnagyobb pénzeket szakító cégek neve rejtve marad. „Nem prognosztizálható” a 2011-ben az Alstom-ügyben indított nyomozás végső lezárása – tudatta ugyanis Polt Péter legfőbb ügyész Hadházy Ákos (LMP) kérdésére. Polt szerint a négyes metró szerelvényeit leszállító francia céggel szemben még a Fővárosi Önkormányzat tett feljelentést, majd közben a brit hatóságok is vizsgálódni kezdtek az itteni ügylettel szemben. A magyar ügyészség legutóbb április elejéig hosszabbította meg az eljárást.

Hadházy az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) négyes metró körüli visszaélésekről írt jelentéséből kihagyott, rejtélyes tanácsadó cégek miatt kérdezett rá a nyomozás állására Polt Péternél. Az OLAF jelentés ugyanis a Magyarországon is folyamatban lévő nyomozás miatt nem közölhette három, a jelek szerint messze legnagyobb kenőpénz-gyanús ügyletben érintett tanácsadó cég nevét.

Az OLAF jelentésből csak annyi derül ki, hogy egy, hazai bejegyzésű tanácsadó cég 1,25 millió euróhoz jutott az Alstom Transport SA-tól, amiért segítette, hogy a francia cég nyerje a magyar metrókocsi-tendert. Két másik, külföldi bejegyzésű tanácsadócég pedig „igen jelentős összeghez jutott” szintén a tendergyőzelem kapcsán. Lapunk piaci forrásoktól származó, ám hivatalosan meg nem erősített információi szerint ez a jelentős összeg 3 millió euró volt.

A három rejtélyes tanácsadó cég vihette haza a legtöbb korrupció-gyanús összeget a metró-tenderben. Az OLAF jelentésben egyedül nevesített Medgyessy Péter volt miniszterelnök cégei is a rejtélyes cégekhez képest „mindössze” 600 ezer eurót kaptak az Alstomtól tanácsadásért.

Érdekes módon eddig az OLAF-jelentés nyomán jókora média és politikai felhajtást indított kormánypártot, továbbá az elvileg zárt, hivatali körnek szóló jelentést közzétevő kormányt sem érdekelte, hogy vajon kik vihették el az Alstomtól érkező tanácsadói díjak jelentős többségét.

Mivel jelenleg is nyomoz a magyar vádhatóság az ügyben, így válaszában Polt Péter sem fedte fel a cégek kilétét, mindössze megerősítette Hadházy Ákosnak, hogy vizsgálódik a magyar ügyészség. Polt szerint az ügyben párhuzamosan nyomozást folytat a brit csalás ellenes hivatal (Serious Fraud Office). Ugyanakkor úgy hírlik, hogy a britek inkább csak az Alstom ügyleteit vizsgálják, míg a lehetséges kenőpénzek címzettjeit nem.

Amennyiben ez igaz, úgy a magyar ügyészség Polt szerint 2011 óta zajló és „prognosztizálhatatlanul” elhúzódó nyomozása miatt nem lehet nyilvánosságra hozni a tanácsadó cégek nevét. Polt ugyanakkor leszögezte: a magyar hatóságok és a britek között „az információcsere és a koordináció folyamatos”.