A Fővárosi Főügyészség tájékoztatása szerint a vádlottak 2015 áprilisától 2016 januárjáig Budapesten követték el a csalásokat, a sértettek általában 75 évesnél idősebbek voltak, és volt közöttük 90 éves is.
A csalók telefonáltak és ha úgy gondolták, egy idős nő vette fel, akkor eltorzított, síró hangon az ő bajba jutott gyermekének vagy unokájának adták ki magukat. Főleg arra hivatkoztak, hogy a gyerek balesetet okozott vagy nagy összegű tartozása van, és azonnal fizetnie kell, különben baja esik. A telefonáló ezután azt mondta, hogy a pénzt vagy az ékszert majd az egyik ismerőse veszi át a megbeszélt helyen.
A vád szerint 21 csalást követtek el így, több mint 6,5 millió forint értékű készpénzt, illetve ékszert szereztek meg. Többször előfordult, hogy a sértettek rájöttek a csalásra és volt olyan is, aki azt mondta, idegennek nem ad át pénzt. Egyszer az is előfordult, hogy a helyszínre érkező elkövetőtől a személyi igazolványát kérték, de ő erre elmenekült.
Az elmúlt években több ilyen esetről is hallhattunk, a rendőrség minden alkalommal figyelmeztet: ha valaki ilyen helyzetbe kerül, ellenőrizze a hívás valóságtartalmát. Hívják fel azt a személyt, akire a telefonáló hivatkozik. Ha felmerül a gyanúja, hogy valaki önmagát hozzátartozónak adja ki, hívja fel az említett hozzátartózót és tájékozódjon. Bűncselekmény gyanúja esetén azonnal értesítsék a rendőrséget.