Jeff Sessions;Szergej Kiszljak;Trump-kormányzat;Mike Flynn;

2017-03-06 06:32:00

Kiszljak, „a legveszélyesebb nagykövet"

Már a Trump-kormányzat két bizalmi embere került bajba amiatt, hogy eltitkolták találkozójukat Szergej Kiszljak orosz nagykövettel. Kiszljak „a legveszélyesebb diplomata Washingtonban” – írta a Politico című lap. Az orosz külügyminisztérium szerint a nagykövet csak a munkáját végzi.

Mike Flynnt, Donald Trump oroszbarát nemzetbiztonsági tanácsadóját menesztette az elnök, mivel hazudott arról, hogy miről tárgyalt az orosz diplomatával (a Moszkva-ellenes szankciók feloldását ígérte akkor, amikor még Barack Obama volt az elnök). Jeff Sessions igazságügyi miniszter pedig kongresszusi meghallgatásán, ahol rákérdeztek orosz kapcsolataira, elhallgatta, hogy kétszer is tárgyalt Kiszljakkal. A demokraták a miniszter lemondását követelik.

Az orosz nagykövet, mint a New York Times a minap beszámolt róla, széleskörű kapcsolatrendszert épített ki Washingtonban. A 66 éves, veterán diplomata régóta járatos az Egyesült Államokban, először 1985-89 között szolgált az amerikai fővárosban, még a szovjet időkben, Mihail Gorbacsov, tehát a glasznoszty és a peresztrojka korszakában. Ezt követően ő lett az első NATO mellé akkreditált orosz nagykövet, majd a brüsszeli orosz nagykövetség élén állt 1998-tól 2003-ig. Moszkvába visszatérve öt évig külügyminiszter-helyettes volt, s a fegyverzetkorlátozási tárgyalásokat vezette. 2008-ban küldték újra Washingtonba, akkor már nagykövetként. Joviális, intelligens, akcentussal, de kiválóan beszél angolul, s humorérzéke is van – így jellemzik Putyin washingtoni emberét. „Bámulatosan tud kapcsolatokat teremteni, szórakoztatni, de mindig politikai céllal” – jellemezte a diplomatát például Michael McFaul, akit az Obama-kormányzat nevezett ki moszkvai nagykövetnek.

Kiszljak – erről már a Politico című lap számolt be – ott volt a nézőközönség soraiban, amikor 2016 áprilisában Trump első külpolitikai beszédét mondta el a washingtoni Mayflower Hotelben. Dimitri K. Simes, a Center for the National Interest konzervatív kutatóintézet elnöke mutatta be Kiszljakot a milliárdosnak. Négy diplomata ment el meghallgatni Trump beszédét, az orosz nagykövet volt az egyik. Megjelent az eseményen Jeff Sessions, a mostani igazságügyi miniszter, akkor még alabamai szenátor. A Politico kérdéseire Sessions szóvivője cáfolta, hogy a beszéd utáni fogadáson szót váltott volna az orosz diplomatával. Júliusban, a republikánus elnökjelölő konvenció alkalmából azonban beszélgettek, majd szeptemberben is, amikor Sessions szenátusi irodájában fogadta a nagykövetet. Ezekben a találkozókban nincs semmi rendkívüli, a diplomatáknak az a dolga, hogy kapcsolatot teremtsenek, a furcsa inkább az – vetik fel az amerikai lapok –, hogy Sessions miért titkolta el e találkozókat, ha nem volt semmi rejtegetnivalója.

Időközben Trump több tanácsadójának is eszébe jutott, hogy tárgyaltak az orosz nagykövettel. Jared Kuchner, Trump veje, már apósa elnökké választása után, a Trump-toronyban találkozott – állítólag csupán tíz percre – Kiszljakkal. Ott volt Mike Flynn is. Az amerikai lapok furcsállják, hogy miközben Trump minden vendégéről fotó készült az előcsarnokban, Kiszljakról nem. A feltételezések szerint különgépet küldtek érte, s a „hátsó ajtón” kísérték be a felhőkarcolóba. Nem kizárt, hogy maga a megválasztott elnök is ott lehetett, írta a Politico.

A lap képeket ásott elő arról, hogy nem csupán Trump emberei, hanem a demokraták is érintkeztek a washingtoni orosz nagykövettel, noha Nancy Pelosi, a képviselőház demokrata kisebbségi vezetője nem emlékezett egy 2010-es találkozójukra. Chuck Schumer, a szenátus demokrata frakciójának vezetője magával Vlagyimir Putyin orosz elnökkel evett fánkot egy fotón, amit Trump Twitteren tett fel. Ez a találkozó 2003-ban történt – igaz, a teljes nyilvánosság előtt. Hét másik demokrata honatya is találkozott Kiszljakkal, ők azért lobbiztak, hogy Moszkva engedélyezze újra orosz gyerekek amerikai örökbe fogadását.

Kiszljak ott volt Trump múlt heti, első kongresszusi beszédén is, az amerikai elnök azonban ezúttal név szerint nem említette Oroszországot, vagy az orosz kapcsolatok javításának szándékát. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője visszautasította azokat a név nélkül elhangzott amerikai vádakat, hogy Kiszljak az orosz titkosszolgálat embere lenne, s kémhálózatot üzemeltetett Washingtonban. Az orosz külügyi szóvivő, Marija Zaharova szerint a diplomata csak a munkáját végezte. A nagykövet a New York Times szerint hamarosan leköszön, s elképzelhető, hogy az ENSZ-ben kap feladatot.