Azt már megszoktuk, hogy olyan horderejű ügyekben, mint mondjuk egy csúf és ízléstelen neogót épület rekonstrukciója a Vár kellős közepén, saját hatáskörében dönt a kormány. A hivatalos műemlékvédelmet már úgyis felszámolták, nehéz is lenne bárkit találni, aki véleményt mond, jó ötlet-e valami olyat újjáépíteni, amit már a kortársak is utáltak. És mivel a projektre alaphangon 26 milliárdot lehet majd költeni - és persze ki tudja, hol lesz a vége -, nem is kérdés: a régi-új Pénzügyminisztériumot az összes vattacukor- és marcipándísszel vissza kell építeni a Mátyás-templom szomszédjában.
De mondom, ez csak értelmetlenség és eszetlen pénzkidobás. Az viszont maga a téboly, hogy bejelentik: "eldőlt", hogy kilenc osztályos lesz az általános iskola Magyarországon. Eldőlt, naná, mert valaki egy reggel így ébredt a legfelsőbb vezetésben. Az viszont nem dőlt még el, hogy mit szolgáljon a plusz egy év, mi az értelme, mit várunk tőle. "Társadalmi vitát" is ígérnek, de mégis, hogyan? Hol a koncepció, hol az átalakuló rendszer pontos leírása, hol vannak az érvek, vagy legalább a szokásos bugyuta kérdések, hogy "vannak, akik úgy gondolják, mások azonban nem átallják azt mondani"? A kilenc osztályos iskola nem valami méregdrága gipszdísz, hogy majd ha kijózanodunk és gazdagok is leszünk, úgyis lebontjuk. És nem is a Hoffmann Rózsa által statáriálisan visszahozott osztályzás és buktatás, amely persze úgy viszonyul a korszerű oktatáshoz mint a nádpálca az iskolapszichológushoz, de tönkremenni belé azért nem lehet.
Ez egy rendszerszintű reform, és több generáció boldogulása múlhat rajta. Épp az ilyeneken szokott elhasalni az Orbán-kormány.