Trump-hatás;

A tőzsdék Trump ígéretei mellett a makrogazdasági környezetre és a kamatokra is fi gyelnek FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/SCOTT OL

- Bizonytalan a gazdaságra gyakorolt "Trump-hatás"

Dübörögnek, a világ börzéi - köztük a Budapesti Értéktőzsde is - azóta, hogy Donald Trumpot tavaly novemberben az Egyesült Államok elnökévé választották. A befektetők bizalma mit sem változott idén januári beiktatása óta. Noha még semmi lényegeset nem tudunk a milliárdos ingatlanmágnás tényleges gazdasági elképzeléseiről, a piacok - még ha visszafogottan is - optimistának tűnnek.

Gazdasági elképzeléseiről - a hangzatos szavak ellenére - nem sokat árult el eddig Donald Trump. Az idén januárban hivatalba lépett új amerikai elnök számára kedvező hátteret teremthet, hogy a munkaügyi minisztérium legfrissebb adatai jogos optimizmusra adhatnak okot. Az elmúlt időszakban - a szezonálisan kiigazított adatok szerint - a munkanélküli segélykérelmek száma 19 ezerrel 223 ezerre csökkent. Ez a legalacsonyabb szám 1973. március 31. óta. Már több, mint 100. egymást követő hetet (vagyis két esztendőt), tudhatnak az amerikaiak maguk mögött, amikor 300 ezer alatt maradt ez a szám. Ilyen hosszú egybefüggő időszakra 1970 óta nem volt példa. Úgy tűnik ezek az amerikai makrogazdasági adatok többet nyomnak a latban, mint az amerikai elnök antiglobalista magatartása, amely mit sem ártott a befektetők töretlenül optimizmusának.

A világ részvénypiacain rekordokat döntögetnek a részvények, és ebből nem marad ki a pesti parkett sem. Ennek oka - elemezte a szokatlan helyzetet, a Népszava érdeklődésére Kovács Mátyás, a K&H Bank szenior portfoliómenedzsere -, hogy napjainkban nemigen talál másutt befektetési lehetőséget a tőke, mint a részvénypiacokon. Jelenleg mind az Egyesült Államokban, mind Európában optimisták a tőketulajdonosok, ezért bátran fektetnek a tőzsdei papírokba, ami akár az egekig is felhajtja az árfolyamokat. Ugyancsak a bizakodást tükrözi, hogy az arany árfolyama több mint 50 százalékot visszatornázott a júliustól decemberig elszenvedett esésből. A március nemcsak a tavaszt, de az amerikai, szövetségi jegybank szerepét betöltő FED kamatemelését is meghozhatja - mondta Kovács Mátyás. Az amerikai dollár mostani 0,50-0,75 százalékos irányadó kamata 0,75-1 százalékosra változhat március 15-én. (Idén összesen 3-4, hasonló léptékű kamatemelésre van kilátás.) A szigorodó kamatkörnyezet is a részvénybefektetéseknek kedvez - mondta Kovács Mátyás.

A kamatemelés első ránézésre rossz üzenet a részvénypiacoknak, mivel a magasabb hitelkamatokon keresztül hosszú távon csökkenti a vállalati profitokat. Mivel azonban az esetleges márciusi szigorítás most a gazdaság javuló helyzetének következményeként értelmezhető, a bejelentés rövid távon pozitív részvénypiaci reakciót válthat ki, miközben a kötvénypiacokat – beleértve hazai kötvényeket is – negatívan érintheti - vélekedett Kovács Mátyás.

A Fehér Ház egyébként az autóiparral kötött megállapodáson alapuló szabályozások visszavonására készül. A lépés rövid távon ugyan kedvezhet az amerikai autóiparnak, hosszabb távon azonban versenyhátrányt okozhat az európai és ázsiai riválisokkal szemben - vélik az amerikai elemzők. (Még Barack Obama elnök 2009-ben állapodott meg az autógyártókkal az egységes nemzeti üzemanyag-hatékonysági kritériumokról.)

Ami Magyarországot illeti, Kovács Mátyás szerint sok függ attól, hogy mi is valósul meg Donald Trump importkorlátozó terveiből, s erre milyen válaszlépések történnek. Az első kézzel fogható jele az amerikai gazdaságpolitika módosulásának - egyenlőre még az elnök terveitől függetlenül -, az lesz, hogy ismét 300 forintot érhet majd egy amerikai dollár, erre néhány hónapon belül számítani lehet. (Tegnap 294 forint körül járt a kurzus.) Az inkább a magyar adópolitikának érvet adó terv Donald Trump részéről, hogy egymáshoz illeszkedik az washingtoni és a budapesti vezetés adócsökkentési politikája is - írta a Fox News. A Trump-adminisztrációhoz hasonlóan ugyanis az Orbán-kormány is mérsékli a vállalati adókat.

A tengerentúli piacból egyre nagyobb szeletett kihasító Richter bevételeinek 4-5 százalékát adják az amerikai eladások, ami a következő években egy gyógyszerük felfutásával jelentősen emelkedhet. A cég az amerikai egészségügyi rendszer változásaival kapcsolatban egyelőre nem lát pozícióját fenyegető fejleményeket.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) legutóbbi terméktesztjén 33 száraztésztából 23 terméknél merült fel kifogás - közölte csütörtökön a hivatal.