hulladék;Borkai Zsolt;Magyar Olimpiai Bizottság;

- Borkai megbukott

Bármennyire is sikernek hirdette meg a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke a magyar olimpiai csapat riói szereplését, ideje, hogy Borkai Zsolt észrevegye: ez nem így van. Megbukott. Soha ilyen mélypontra nem került a magyar sport, mint most, a vezetése alatt.

2012-ben soha vissza nem térő lehetőséget kapott a MOB a kormánytól (Schmitt Pál és Molnár Zoltán javaslatára), amikor Orbán Viktor az egész magyar sport irányítását – soha nem látott pénzügyi támogatással együtt - a vezetésére bízta.

A 4 éves eredmény ismert, a 37 olimpiai sportágból csak a vívók, az úszók és a kajaksport teljesített, és adott a magyar sportról életjelet. A tao által kiemelten finanszírozott látványsportok (röplabda, kézilabda, labdarúgás) közül csak a vízilabda jutott ki az olimpiára, de érmet ők sem szereztek. 1928 óta ezen az olimpián szerezte a magyar csapat a legkevesebb olimpiai pontot. Ez az elnök „sikere”.

A kormány gyorsan reagált a „sikersztorira”, és - nagyon helyesen - egyszerűen lefokozta a MOB-ot. Irányítói jogköre megszűnt, csak javaslattevő és észrevételező funkciói maradtak. A sport irányítása újra az EMMI-hez tartozik, a sportért ténylegesen Szabó Tünde államtitkár felel.

Ilyen események után az egyetlen „becsületes” lépés az azonnali lemondás lett volna, hiszen a MOB Közgyűlése az olimpiai ciklusban az elnök minden közgyűlési előterjesztését szolgai módon, engedelmesen támogatta és szavazta meg. Borkai még arra sem méltatta a MOB tagokat, hogy több mint fél évvel az olimpia után az eredmények értékelése a Közgyűlés előtt sorra kerüljön.

Sem a riói, sem az elnökség 2016. évi szakmai beszámolójára nem került sor – mindkettőt előírja a MOB Alapszabály -, de úgy tűnik, hogy a tisztújításig már nem is szándékoznak e kötelességüknek eleget tenni. Borkai Zsolt már csak az újraválasztásával foglalkozik.

Bezzeg az elnökségi tagok között, beleértve a Felügyelőbizottságot is - jutalmul, mint nyilatkozta - a szponzorok által szerződési kötelezettségük teljesítéseként a MOB-nak átadott televíziókat (vagyoni leltárba vétel helyett) szétosztotta. Nyilván nem olvasta a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) Charta 28. paragrafus kiegészítő rendelkezés 1.6 pontjának tiltását, mely szerint a MOB tagjai nem fogadhatnak el ellenszolgáltatást vagy jutalmat szolgáltatásuk vagy teljesített kötelezettségük ellentételezéseként.

A jelenlegi helyzet is nagyon szomorú. 2016. december 20-án a MOB Közgyűlést tartott a Sporttörvény módosításával kapcsolatban. A módosítás előírta, hogy a kialakult helyzetre való tekintettel át kell alakítani a MOB Alapszabályát. Másképp kell meghatározni egy olyan szervezet működését, amely az egész magyar sportot felügyeli, és másra van szükség akkor, ha csak az olimpiával kapcsolatos feladatokat kell ellátni, mint ahogyan az majd a jövőben történik. A módosítás lehetőséget teremt a MOB tevékenységének megújítására. Sajnos az elkészült és december 20-án megszavazott módosított alapszabály a megújulást nem szolgálja. Ezen a véleményen volt egyébként Deutsch Tamás is. Szerinte a MOB működésének megújítását kívánó állami sportirányítás elvárásai sem tükröződnek az alapszabály-tervezetben, a tervezet nem felel meg sem a sportolók, sem a sportszövetségek, sem a sport iránt érdeklődők elvárásainak. Szabó Tünde sportügyekért felelős államtitkár is észrevételeket tett az előterjesztett és ideiglenesen elfogadott alapszabállyal kapcsolatban azzal, hogy ugyan a MOB az észrevételek egy részét figyelembe vette, de a többi észrevétel a MOB tisztújító közgyűlése előtt rendezendő.

Sajnálattal kell megállapítani, hogy csaknem három hónap telt el azóta. Az alapszabály rendbetétele érdekében semmi sem történt (felajánlottam ez ügyben a segítségemet), sem az elnökség, de a MOB jogi bizottsága sem foglalkozott ezzel a kérdéssel. Több mint két és fél hónap után csak most sikerült összehívni egy elnökségi ülést, de ott sem tűzték ki az alapszabály rendezésére szolgáló közgyűlést. Ebből következik, hogy tisztújító közgyűlésre sem kerülhet sor, hiszen többek között az sincsen megfelelően rendezve, hogy milyen létszámú és milyen összetételű legyen a jövőben a közgyűlés. Csak ezt követően lehet a tisztújításról beszélni.

A módosított Sporttörvény 2017. január 1-jén lépett hatályba, az abban meghatározott feladatokkal nem foglalkozott senki, mert sem a jelenlegi elnökséget, sem az elnököt nem érdekelte ez. Meg kellett volna határozni a módosított alapszabály szerint a MOB-bal kapcsolatos feladatokat és irányelveket, meg kellett volna tervezni az olimpiai felkészülés rendszerét. Fel kellett volna hívni a szövetségeket, hogy készítsék el a 4 éves ciklus szakági programját, a tervezett fejlesztéseket, szakmai és finanszírozási terveket és azokat vegye át a MOB, tárgyalja meg és fogadja el. Mindez még nem történt meg. A tények makacsok.

Lényegében ez a helyzet azt jelenti, hogy a 2020-as tokiói nyári játékokra a szakszövetségek a felkészülést már megkezdték, a 2018-as téli olimpia felkészülése is folyik, az ezzel kapcsolatos feladatokat az új vezetésnek kellene átvennie, de annak még híre, hamva sincsen.

Arról sincsen szó, hogy a 2018. évi központi költségvetés tervezésével kapcsolatos feladatokat ki és mikor fogja ellátni. A kormány ugyanis 2017 májusában már a parlament elé terjeszti elfogadásra a következő évi költségvetés számait. És még sorolhatnék sok más elmaradt feladatot is.

Mindezekre tekintettel, felszólítom Borkai Zsoltot, hogy azonnal intézkedjen az alapszabály rendbetételével kapcsolatos közgyűlés összehívásáról, majd azt követően és nem azzal egy időben a tisztújítás előkészítéséről. Nagyon sok kárt okozott a magyar olimpiai mozgalomnak, szeretném, ha önkritikusan értékelné a tevékenységét, és kiiratkozna a magyar sport vezetéséből. Emlékeztetem a MOB jelszavára: A becsületes játék az egyetlen út!