Földrengésszerű változásokkal indult az év a globális pénzügyi élet egyik sokak előtt rejtett szegmensében. A kriptopénzként, internetes vagy digitális devizaként ismertté vált bitcoin árfolyama január első napjaiban drámai mértékben zuhant. A dollárhoz viszonyított jegyzés alig egy hét alatt 1114 dollárról 778 dollárra esett a bitstamp.net bitcoin-tőzsdén. Azóta az árfolyam magához tért, sőt, az 1200 dollár fölötti szintekre emelkedett. Ilyen magas árfolyamra még nem volt példa, sőt egy bitcoinért immár többet kell adni, mint egy uncia aranyért.
A nagy beszakadás utáni emelkedés mögött alapvetően az amerikai piaci hírek álltak. A Facebook-üzleteikkel hírnevet szerzett Tyler és Cameron Winklevoss befektetőpáros ugyanis azt tervezte, hogy egy a bitcoin árfolyamához kötött befektetési alapot hozzanak létre, amelyet bevezetnének a tőzsdére is, így a tőkepiaci szereplők számára elérhetővé válna. Január második felében úgy tűnt, a testvérpár közel került tervéhez, ami jótékonyan hatott az árfolyamra is. A múlt héten, pénteken kiderült, hiába volt minden igyekezet, az amerikai értékpapír-piaci felügyelet (SEC) többszöri halasztás után bejelentette, nem hagyja jóvá, hogy a bitcoin árfolyamához kötött alap megjelenjen a Nasdaq részvénytőzsdén. A döntés csalódást keltett a kriptopénz piacán, s a pénteken még 1280-as szintet ostromló jegyzés 1110 dollár közelébe zuhant. Alig 24 óra alatt azonban minden visszatért a korábbi kerékvágásba, ismét 1230 dollárt körüli szinten jár a bitcoin. Ez jelzi, hogy a történtek ellenére nagy az érdeklődés az online szuperpénz iránt.
A bitcoin mondhatni a semmiből tűnt elő 2009 első napjaiban, közvetlenül a 2008-as hitelválság kirobbanása után. Ez az elektronikus fizetőeszköz azonban alapvetően tér el bármelyik olyan devizától - s számos egyéb digitális pénztől is -, amely mögött egy ország vagy egy gazdasági tömörülés áll. A bitcoin ugyanis semmilyen központi kibocsátótól – így például jegybankoktól, vagy hatóságoktól - nem függ, és az árfolyamát nem befolyásolják a gazdasági közösségek, országok eredményei. A központi irányítás hiánya kizárja, hogy bármilyen hatóság a forgalomban levő pénzmennyiséget és tranzakciókat kontrollálja vagy befolyása alá hajtsa. Ez pedig lehetetlenné teszi a manipulációt és az infláció gerjesztését is. Az árfolyamot alapvetően a kereslet és a kínálat alakítja. Abszurd módon a SEC éppen azt kifogásolta, hogy a bitcoin árfolyama „nem megfigyelhető” – vagyis a jegyzés nem szabályozott tőzsdéken folyik -, míg az ár „nem korlátozható”. Leegyszerűsítve: az ár nem manipulálható központi úton.
Éppen ez a szabadság volt viszont az, ami felkeltette az online tér sötét oldalán lévő szereplők érdeklődését is a deviza iránt, miután a pénz birtokosa rejtve maradhat. Innen ered az, hogy a bitcoin a bűnözők és a drogosok fizetőeszközeként vált ismerté. Pedig ennél sokkal többről van szó, hiszen valóban bárki vásárolhat bitcoint, s ha megtalálja a megfelelő elfogadóhelyet, akkor termékeket vagy szolgáltatást vásárolhat már most is. Itthon 30-40 cég fogadja el fizetőeszközként az internetes devizát.
Ha valaki itthon a jegybanki és felügyeleti intések ellenére bitcoint szeretne vásárolni, akkor nincs reménytelen helyzetben. Számos internetes oldalt talál, ahol ezt megteheti. Ugyanakkor a teljesen „kezdő” a MrCoin.eu-hoz fordulva lényegében minden segítséget megkaphat a Budapesten működő cégtől – mondta lapunknak Debreczeni Barnabás, a társaság alapítója és vezetője. Jelenleg a MrCoin az egyetlen hazai cég, amelyen keresztül a vásárlás megtehető. (Nem mellékesen a fővárosban Bitcoin-automatát is üzemeltetnek.) A kezdő lépés, hogy elkészítik az ügyfél az elektronikus pénztárcáját, ahová a vásárolt kriptopénz elhelyezik, amint a bitcoin ellenértékét átutalják a cég számára. Jutalék nincs – hangsúlyozza Debreczeni. A pénzváltókhoz hasonlóan vételi és eladási árfolyamot működtetnek, a közreműködési költségeiket az árrésből fedezik. A bitcoin visszaváltása is egyszerű, az ügyfél a pénztárcájából átutalja az online devizát, s az ellenértéket forintban megkapja.
Az kriptopénz tárolásához elengedhetetlen az elektronikus pénztárca, amely személyi számítógépen, okostelefonon tárolható, vagy felhő alapú szolgáltatón keresztül elérhető. A pénz küldéséhez és fogadásához pedig elegendő a két fél bitcoin címe. A tranzakció ezek kölcsönös megadása után a felek között visszavonhatatlanul lezajlik, lényegében teljesen hasonlóan, mint egy bankkártyás fizetésnél. A pénztárcafáljt egy, csak a tulajdonos által ismert generált kód védi, amire pontosan úgy kell vigyázni, mint egy bankkártyához tartozó PIN kódra. Ha ez ugyanis idegen kézbe kerül, akkor a pénztárcából bármekkora összeget le lehet emelni.
Az internetes pénz térhódítása töretlen, még ha a terjedése Magyarországon lassúnak is tűnik. Az árfolyam-növekedésre alapozva sokan alternatív befektetési formának tekintik a bitcoint, az utóbbi időben különösen a 50-es korosztály érdeklődése nőtt iránta. A bitcoin általános hazai elterjedéséhez az elfogadóhelyek gyarapodására lenne szükség. Buenos Aires-ben például roppant komoly szerep jut már a netes pénznek a mindennapi életben. Az argentin fővárosban ugyanis szinte minden utcasarkon, üzletben lehet vele fizetni. Ez az arrafelé roppant drága banki számlanyitással magyarázható, ami kiegészül azzal, hogy a peso árfolyama sem mondható stabilnak.