Az I. világháború;I. világháború;

Nem szabad tojást festeni!

Közélelmezési parancs tiltja. A tyúk nem gyermeki örömök céljaira tojik, hanem azért tojik, hogy betöltse azt a tisztet, amit részére a közgazdasági helyzet kijelölt

Eddig az a nóta járta, hogy ezzel meg azzal nem lehet tojást festeni, de most már másképpen áll a dolog: Nem szabad festeni. A közélelmezési parancs tiltja, hogy a húsvéti piros tojásoknak befellegzett, mert a tojás ma nem az a cikk, amit megöntözött leányzó, locsoló legény gomblyukába tűzhet. Nem az a cikk, amit kedveseink húsvéti emléknek a tárcájukba préselten viselhetnek és nem az a cikk, amit szerelmi zálogul nyomhatunk imádottjaink markába, mert a tojás komoly élelmiszer, megbecsülendő portéka, közszükségleti cikk, amivel uzsoráskodni lehet, de húsvéti tojásnak megfesteni nem szabad, mert ezzel elvonjuk a tojást a maga megbecsülendő rendeltetésétől.

Hát tisztelt anyám tyúkja, hegyezze a fülét, hadd beszéljek önnel, mint komoly élelmiszer-központtal. Arra akarom figyelmeztetni, hogy a jelen körülmények között ne tessék nekünk húsvéti tojást tojni, hanem közönséges, napi használatra vagy fajfönntartási célra szolgáló tojásokat, mert a közélelmezési parancsot még a tyúknak sem szabad átlépni. Nem azt az időt éljük, hogy megengedjük magunknak az ön tojásainak a rendeltetésétől való elvonását. Aki bennünket azért öntöz meg húsvét második napján, hogy piros tojást kapjon, amit azzal vág zsebre, hogy sírig tartó emlékei közé sorozza és már a legelső utcasarkon befalja, az most nem kap piros tojást, meszes tojást, büdös tojást sem kap, hanem utasíttatik a községi bódéba vagy a (Garay-piacra, hogy ott annyi festetlen tojást vásároljon magának, amennyit akar, mert csupán udvariassági formákból a tojáspusztítás bűnét nem vehetjük a nyakunkba. Végre is merő népszokás alapján nem lehetünk tojáspusztítók.

Ajánlatos, ha fölhagyunk azzal a babonával vagy mivel, hogy a húsvéti sonka levében főzött tojást jónak tartsuk és e célra, harminc-negyven tojást főzzünk meg Krisztus föltámadásának az örömére és a saját gyönyörűségünkre. Ezzel a babonával húsvéti sonka hiányában annyival is inkább fölhagyhatunk, mert ha a harminc-negyven tojásunk is hiányzik, igazán senki sem kényszeríthet bennünket a szokásos húsvéti pazarlásokra.

Azokkal az apróságokkal, akiknek a húsvét piros tojások alakjában ártatlan örömöket hozott, meg kell értetnünk, hogy a mai helyzet nem alkalmas arra, hogy a tojást elvonjuk a rendeltetésétől. A tyúk nem gyermeki örömök céljaira tojik, hanem azért tojik, hogy ebben a világháborúban magasabb szempontok szem előtt tartásával betöltse azt a tisztet, amelyet részére a közgazdasági helyzet kijelölt. Ahogyan a tyúk ezt megérti, éppen úgy megérthetik az apróságok is, akik a húsvéti örömökről való lemondással fogják szolgálni a köz javát.

Népszava 1917. március 23.