Etyek;Korda Filmstúdió;

2017-03-24 10:28:00

Etyeki filmstúdió - Nyílt levelet írtak Demján Sándorék

Vészhelyzet idején mutatkozik meg igazán az emberi nagyság és szolidaritás - kezdi nyílt levelét a Korda Filmstúdió tulajdonosa, Demján Sándor, Rajnai György vezérigazgató és Gyertyánfy Miklós ügyvezető igazgató. A levélben köszönetet mondtak a tűzoltók és a katasztrófavédelem munkatársainak a kedden kiütött tűzben végzett munkájukét.

"Sokszor életüket kockáztatva védték  a Korda Stúdió értékeit. Megfeszített munkájuknak köszönhetően a hazai filmipar fellegvárának tekinthető komplexum más épületeiben semmilyen kár nem keletkezett, ott a forgatások és a gyártási munkálatok zavartalanul folytatódtak" - írták, hozzátéve, hogy a csarnok tetőszerkezete a szakszerű és folyamatos hűtése miatt nem omlott be. "A helyszínen azonnal megjelent Etyek polgármestere, illetve a rendőrség és a mentők kollégái. A filmipar képviselői folyamatosan hívták munkatársainkat és együtt érző támogatásukról biztosítottak minket. A Korda Stúdió tulajdonosa és minden munkatársa ezúton mond köszönetet és tiszteleg munkájukért a legnagyobb szakértelemmel és odaadással végző szakemberek előtt - írták a nyílt levélben.

Lapunk tegnap írta meg, hogy az 50 milliárd forintot is elérheti az etyeki filmstúdióban keletkezett kár.  Bennfentes informátorunk szerint a forgatás szünetében hegesztési munkákat végeztek a Robin Hood című amerikai produkció díszletein. Mivel azonban ettől beindulhatott (volna) a műterem tűzjelző- és oltórendszere, a munkálatok idejére kikapcsolták azt. Így történhetett meg, hogy amikor valóban tűz keletkezett, a védelmi mechanizmus nem lépett működésbe. Az 1500 négyzetméteres épület emiatt – nyilván az ott felhalmozott éghető anyagok miatt – belülről teljesen megsemmisült. Valószínű továbbá, hogy az extrém hőterheléstől megrendült statikai állapot miatt az egész csarnokot vissza kell bontani és újjáépíteni.

A terepen ismerős forrásunk elmondta, hogy nem csupán a gigantikus összegekért megépített díszletek égtek porrá. A stúdióban a világ legkorszerűbb fénytechnikája volt beállítva, illetve más, a filmkészítéshez elengedhetetlen, világszínvonalú műszaki berendezések álltak rendelkezésre. Részben saját tulajdonú, részben bérelt eszközökről van szó, melyek összértéke önmagában elérheti a 100 millió eurót, azaz több, mint harmincmillárd forintot.

Forrásunk szerint mindenre kiterjedő biztosítása van a stúdiónak, ez azonban nem mentesítheti a tűz okozóját a kártérítési felelősség alól. Feltehető, hogy nekik is van biztosításuk, de kérdéses, képesek-e ezzel helytállni a hatalmas károkért. Itt ugyanis nem csupán a leégett berendezés, hanem a díszletek újjáépítése, az eszközök pótlása miatti késedelemért, veszteségért is felelnie kell valakinek.

A katasztrófavédelem szerda délelőtt megkezdte a tűzvizsgálati eljárást. Ez hivatalosan 35 napig tart, de az eset összetettsége és más szakértők bevonása miatt akár még hosszabb is lehet - mondta a Fejér Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője az MTI-nek.

A stúdióban a Mid Atlantic Films gyártásában készült az új Robin Hood-film. Lapunkban már megírtuk, hogy a Mid Atlantic produkció forgatásai eddig sem voltak súlyos problémáktól mentesek. 2006 nyarán – egy másik Robin Hood film forgatása idején - a Mafilm fóti műterméből két helyi férfi ellopta a Tiger Aspect filmgyártó cég magyar vállalkozással közös produkciójában a BBC részére készülő filmsorozat részeit tartalmazó kazettákat. Erről bővebben ide kattintva olvashat!