országjelentés;

- (Ál)szuverenitás ellenszélben

Az Európai Közösség létrejöttének hatvanadik évfordulója kapcsán Rómában az összehangolt jövőről, az együttműködés és a kölcsönös szolidaritás szükségességéről, illetve a gazdasági egyenlőtlenség csökkentéséről írtak alá nyilatkozatot az uniós állam- és kormányfők. Természetesen az egyes tagországok szíve joga, miképpen emlékeznek meg e jeles eseményről. Londonban, Varsóban és Rómában uniópárti felvonulásokat tartottak.

A NER kormánya azonban ezúttal is megragadta az alkalmat, hogy bemutassa a két hangon szólás jól ismert receptjét. Orbán Viktor engedelmesen aláírta a közös nyilatkozatot, amellyel elismerte azt a letagadhatatlan tényt, hogy Brüsszel tőketámogatása nélkül utunk csak a bukdácsolva haladás, vagy a gazdasági leszakadás lehetne. Eközben külügyminisztere, aki mellesleg a külgazdaságért is felelős, Budapesten a hazai amerikai tőkebefektetők képviselői előtt nem restellett egy jót búsongani. Ekként: Nagy-Britannia távozásával az unión belüli szuverenista tábor is elveszíti a legerősebb tagját, egy olyan tagállam hagyja el az uniót, amely szerint erős országok kellenek az erős unióhoz. Az orbáni értelmezés szerint - mert külügyérünk természetesen az ő gondolkodásvilágát visszhangozta - ma a világban három szuverenista állam leledzik: Trump Egyesült Államokja, Theresa May Angliája és Orbanisztán. Vagyis, ha jól értelmezzük, akkor az Európai Unióban egyetlen szuverenistaként maradunk, így akár a legerősebb és egyúttal a leggyengébb címet is magunkénak mondhatjuk.

Azért is kár folyamatosan durcás, a Brexitet az ész forradalmaként bemutató magatartást tanúsító tagállamként fellépni, mert a támogatásai felhasználásának sorsáért aggódó Európai Uniótól időnként amolyan buksisimogató, biztató szavakat is kapunk. A 2017-es Országjelentés például akár dicséretnek is felfogható megállapítást tesz: "A magyar gazdaság teljesítménye továbbra is szilárd, és egyre inkább a belső kereslet által generált." Igaz, ezt ellenpontozzák: "Az intézményi teljesítmény hiányosságai rányomják bélyegüket az üzleti környezetre és csökkentik a gazdaság növekedési potenciálját." Ami magyarul annyit: Ne korrumpálj, ne mutyizz.