Skócia;országjáró körút;Theresa May;függetlenségi népszavazás;Brexit;

2017-03-28 07:34:00

May egységről álmodik

Egy nappal a függetlenségről szóló népszavazás kiírásának kérvényezéséről döntő holyroodi voks és 48 órával a Lisszaboni Szerződés 50. cikkelyének aktiválása előtt országjáró turnéja során Skóciában járt hétfőn a brit kormányfő. A konzervatív párt vezetőjére e kettőn kívül egy további politikai kihívás is vár a héten, hiszen a kormány csütörtökön terjeszti be az úgynevezett Nagy Visszavonási Törvény tervezetét, melynek szentesítése után mindaz a jogalkotás, melynek érvényesülése az Egyesült Királyság Európai Uniós tagságából fakad, brit törvénnyé válik.

Ahogy erre a The Guardian hétfői jelentése utal, ezzel a lépéssel a kormány könnyebben, egyes lépéseket elmélyültebb parlamenti eljárás nélkül is át tud majd vinni a törvényhozáson. A nagy hatálytalanításba azért a Munkáspártnak is lesz beleszólása. Az ellenzék ostromlott vezére, Jeremy Corbyn egy hétvégi politikai magazinműsorban kijelentette, „nem fogják ölbe tett kézzel tudomásul venni, hogy a kormány lábbal tiporja a parlamentet, semmibe vegye a demokráciát és diktátumok sorozatával döntse el, mi történik a jövőben”.

Theresa May a Glasgowhoz közeli East Kilbride-ban tartott felszólalással kezdte skóciai programját. Nem véletlenül került sor a rendezvényre a Nemzetközi Fejlesztési Minisztérium irodájában. A helyszín alkalmas volt annak hangsúlyozására, mennyivel többet tudnak elérni együtt, mint külön, milyen „megállíthatatlan erők” a „jólelkű és nagyvonalú” Egyesült Királyságot alkotó tartományok. A brit kormányfő szerint az EU elhagyása lehetőséget ad a tartományok közötti szálak szorosabbra fonására. May azt szeretné, ha a Brexit eredményeként „egységesebb nemzet jönne létre”.

Theresa May „konstruktív”, de a Brexitre és nem a függetlenségre koncentráló megbeszélések reményében találkozott Nicola Sturgeon skót kormányfővel Glasgowban, első ízben a skót függetlenségről szóló máodik népszavazás tervének bejelentése óta. A brit vezető a szigetország egységének megőrzése érdekében kész további engedményekkel fokozni Skócia autonómiáját, miközben a vendéglátók sérelmezik, hogy eddigi kompromisszumos javaslataik süket fülekre találtak. Az Edinburgh-ban székelő autonóm parlament ma (kedden) várhatóan jóvá fogja hagyni, hogy a kormány kérvényezhesse Londontól a referendum kiírását, majd még a Brexit-folyamat lezárása, 2019 március vége előtti megtartását. Sturgeon korábban „demokratikus botránynak” nevezte Theresa May első reakcióját, mely szerint „most nincs itt az ideje” a népszavazásnak.