Levelezés;Brazília–Paraguay;dél-amerikai világbajnoki-selejtezők;Adenor Leonardo Bacchi;

2017-03-29 07:51:00

Brazília visszatért a győzelem útjára

A dél-amerikai világbajnoki-selejtezők befejezését megelőzően alighanem a ma kora hajnalban lejátszott Brazília–Paraguay labdarúgó-mérkőzés eredményétől függetlenül is kijelenthető: a korábbi 20 mundial mindegyikén résztvevő brazilok ezúttal sem hiányoznak majd a futballvilág nagy seregszemléjéről. Ez nem utolsósorban a júniusban kinevezett szövetségi kapitánynak, Titének köszönhető, akivel egyelőre legyőzhetetlen a selecao.

Nehéz örökséget vett át a szakvezetőként korábban brazil klubcsapatokat – a Corinthians együttesét például háromszor is – irányító Adenor Leonardo Bacchi, vagyis ismertebb nevén Tite. Amikor a Brazil Labdarúgó-szövetség 2016 júniusában hivatalosan is bejelentette az 55 éves szakember kinevezését, még csak az elődöntőknél járt az Amerikai Egyesült Államokban zajló dél-amerikai kontinenstorna, a Copa América, amelyről Brazília dicstelenül, már a csoportkört követően búcsúzni kényszerült. A világbajnokságok történetének legeredményesebb nemzete ráadásul a 2015 októberében elkezdődő vb-selejtezősorozatban is sokáig „vékony jégen táncolt” a továbbjutást illetően, így abszolút érett váltás a kispadon.

Névjegy
Adenor Leonardo Bacchi (Tite)
  • Született:1961. május 25., Brazília
  • Jelentősebb állomáshelyei edzőként
  • Palmeiras (brazil) 2006
  • Internacional (brazil) 2007-2008
  • Corinthians (brazil) 2010-2013 és 2015-2016
  • Brazil szövetségi kapitány 2016–jelenleg is
  • Sikerei
  • Kétszeres brazil bajnok
  • Egyszeres brazil kupagyőztes
  • Copa Libertadores győztes
  • FIFA-klubvilágbajnokság győztes

A helyi szövetség a lebőgés után menesztette a mindösszesen 26 mérkőzésen lehetőséget kapó Dungát, akiben előzőleg a 2014-es, hazai rendezésű világbajnokság kudarca után látták a megoldást. Amint azt azokban a napokban rebesgették, végül beigazolódott: a klubedzőként sikeres Tite vehette át a világsztárokkal teletűzdelt nemzeti együttes irányítását. A szakember akkor élete lehetőségéről beszélt. „Elérkezettnek láttam az időt, hogy elfogadjam a brazil szövetség ajánlatát, amelyre egész pályafutásom során vártam. Személyes célom volt, hogy egyszer ilyen szerepkörben dolgozhassak; azt hiszem ez pályafutásom legjobb pillanata” – idézték a portálok júniusban Titét, aki már akkor nyomatékosította: elsődleges célja a mielőbbi kvalifikáció 2018-as oroszországi világbajnokságra.

Hogy Tite részéről nem csupán kötelező udvariaskodás és PR-beszéd volt a fent idézett részlet, annak hiteléül a szakvezető által elért eredménysor állhat. Tite újra győztes pályára állította a „futball varázslóit”: irányításával hét selejtezőből hetet megnyertek Neymarék. A kezdeti bukdácsolás már a múlté, az ötcsillagos futballnemzet (a csillagok a vb-címeket jelölik – a szerk.) csapata a Paraguay elleni találkozó előtt hétpontnyi előnnyel vezet a csoportban második Uruguay előtt – a legutóbbi fordulóban, pénteken éppen az „urukat” győzte le a csapat imponáló magabiztossággal, 4-1-re. Öt fordulóval a vége előtt aligha kerülhet szóba, hogy Brazília nélkül rendezzék a következő vb-t…

S hogy valójában miben érhető tetten a Tite-titok? Ha valamit feltétlenül szeretnénk kiemelni az új kapitány nyerő húzásai közül, az mindenképpen a január óta a Manchester City alkalmazásában álló – jelenleg sérült – Gabriel Jesus beválogatása. A felnőtt válogatotthoz a riói olimpia bajnokaként csatlakozó 19 éves támadó eddig hat címeres mezben lejátszott meccsen öt góllal és négy gólpasszal hálálta meg a bizalmat. Emellett a csapatkapitányi posztról augusztusban lemondó Neymar pótlását is jó pedagógiai módszerrel oldotta meg a kapitány, akinél már Miranda, Dani Alves, Fernandinho, Filipe Luis és Renato Augusto is viselhette az ominózus karszalagot. Tite mindezzel a csapategységet erősíti, egyúttal azt üzeni: Brazília válogatottja nem egy-egy kiemelkedő világsztárra épül, hanem bárki lehet vezér, aki kiérdemli. Olybá tűnik, Tite módszere egyelőre működik.

Persze a puding valódi próbája nyilvánvalóan az a bizonyos oroszországi vb lesz.

Dél-Amerikából Oroszországba
A világbajnoki-selejtezők dél-amerikai zónájában 10 nemzet csapatai játszanak egymással 2015 és 2017 októbere között oda-visszavágós rendszerben körmérkőzéseket. A vb-re kiadó 32 helyből ez a földrész négy helyet kapott biztosan: értelemszerűen a tabella négy legjobbja jut el automatikusan az oroszországi világversenyre. Az ötödik helyezett helyzete sem reménytelen: az a válogatott az interkontinentális pótselejtező sikeres megvívása esetén szerepelhet a vb-n.