Fehér könyv;Brexit;David Davis;

2017-03-31 07:37:00

Nagy visszavonással záródik majd a Brexit

A Brexitért felelős miniszter, David Davis tegnap beterjesztette a westminsteri parlamentben a szigetország több mint négy évtizedes uniós tagságából származó európai törvények brit jogszabályokká való átalakítását körülvonalazó Fehér Könyvet.

A Brexitről folyó tárgyalásokat vezető David Davis nagyrészt technikai és mechanikus változásokként interpretálta az ennél drámaibban hangzó Nagy Visszavonási Törvényt, ami csak két év múlva, az egyeztetések befejeztével lép életbe. E jogalkotási lépés teszi lehetővé, hogy az elmúlt negyvennégy év több ezer európai törvényét és direktíváját módosítsák, javítsák, illetve akár el is töröljék. A kormány a „zavartalan átmenet” biztosítása érdekében egyes kevésbé kritikus változásokat a kétkamarás parlament hosszadalmas törvényhozási procedúráját kikerülve vezethet majd be.

Ahogy erre a korábban miniszterelnöki ambíciókat tápláló David Davis csütörtökön rámutatott, „maga a népszavazási döntés is mindenekelőtt a szuverenitásról szólt”, így természetes, hogy egy “erős, független ország maga gyakorolhasson ellenőrzést törvényei felett”. Huszonnégy órával a Brexit-gomb benyomása után most elindulhat a Davis kifejezésével „vágási és beillesztési” folyamat is. A szikárnak beállított jogi művelet örömmel töltheti el a kilépésre szavazó brit állampolgárokat, akik szenvedélyesen kifogásolták a brüsszeli törvényeket, különösen az olyan bürokratikus előírásokat, mint egykor a banán görbületét szabályozó rendelkezés volt.

A Brexit visszafordíthatatlanná válása után a legélesebb vita a tárgyalások menetrendjéről látszik kialakulni. A brit elemzők - így a The Independent és a Sky News – azt a következtetést szűrték le, hogy Angela Merkel német szövetségi kancellár kizárta a párhuzamos megbeszéléseket a kilépés brit anyagi konzekvenciáiról és a későbbi együttműködés kulcsfontosságú elemeiről, kiemelt helyen a biztonságról. Vincenzo Scarpetta, az Open Europe agytröszt vezető elemzője cáfolta ezt az értelmezést, mondván, Merkel csak a kérdések előzetes tisztázását sürgeti. Kezdetben megelégedne a brit kormány ígéretével, hogy eleget tesz majd pénzügyi kötelezettségének. A brüsszeli Bruegel intézet kutatóinak számítása szerint a sokat emlegetett 60 milliárd eurós válási számla eltúlzott, a reális összeg 25-37 milliárd euró között mozoghat.