népszavazás;Paks 2;Momentum Mozgalom;

Az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) kiadta a Paks 2 projekt telephelyengedélyét, emiatt tartott demonstrációt tegnap a Greenpe

- Mindenki félreértette a Momentumot

Ha lesz lehetőség kizárni az orosz befolyást, akkor a Momentum Mozgalom minden erejével beszáll a Paks 2-ről szóló népszavazási kampányba – közölte Soproni Tamás alelnök. Szerinte álláspontjuk eddig „teljesen rosszul” jelent meg a sajtóban. Lakner Zoltán politológus meglepődött.

Az olimpia esetében egyértelmű volt, hogy az eredményes népszavazás megakadályozza a budapesti rendezést. Azzal a kérdéssel viszont, amit a Liget Projekt ügyében jóváhagyott a választási bizottság, nem lehet megakadályozni, hogy a Fidesz ugyanúgy szétlopjon mindent és ugyanúgy tönkretegye a Városligetet, mintha nem is tartanánk népszavazást – indokolta lapunknak nyilatkozva Soproni Tamás, a Momentum Mozgalom alelnöke, miért nem támogatják az LMP ligeti kezdeményezését.

Az átengedett LMP-s népszavazási kérdés így szól: „Egyetért-e Ön azzal, hogy a Fővárosi Közgyűlés úgy módosítsa a Városligeti Építési Szabályzatot, hogy a Városliget közpark megengedett legkisebb zöldfelülete 70 százalék legyen?” Soproni Tamás szerint a megfogalmazás alapján nyilvánvaló, hogy a referendum – ha egyáltalán összegyűlik elegendő aláírás – nem lesz alkalmas a Momentum által is ellenzett Liget Projekt megbuktatására. A Fidesz majd változtat kicsit a jogszabályokon, a jelenlegi 65-ről 70 százalékra emeli a zöldfelület arányát, és megvalósítja azt, amit eredetileg eltervezett.

Paks 2-vel egészen más a helyzet – hangsúlyozta az alelnök. „Teljesen rosszul jelent meg a sajtóban, hogy a Momentum Mozgalom nem támogatja a Paks 2-ről szóló népszavazást. Ha az LMP-nek sikerül olyan kérdést elfogadtatnia, amelynek révén lehetőségünk lesz kizárni az orosz befolyást, akkor minden erőnkkel beszállunk a népszavazási kampányba. Mi attól félünk, hogy a választási bizottság ezt nem fogja megengedni” – mondta Soproni Tamás.

Hozzátette: elnökségi döntés van arról is, hogy a Momentum ebben a formájában nem támogatja a városligetes népszavazást, és arról is, hogy Paks 2 esetében (az említett feltétellel) kiáll a népszavazás mellett.

Bár felmérések szerint a Momentum jórészt az LMP rovására képes növekedni, Soproni Tamás megalapozatlannak tartja a feltételezést, hogy saját pártpolitikai érdekeik miatt konfrontálódnának az LMP-vel. „Ügyek mentén politizálunk, nem azt nézzük, melyik párttól jön a javaslat. Az ügynökakták nyilvánosságra hozatala kérdésében például maximálisan egyetértünk az LMP-vel” – jelentette ki.

Lakner Zoltán politológus meglepődve értesült lapunktól arról, hogy a Momentum Mozgalom (ha ezzel kizárható az orosz befolyás) a Paks 2-ről szóló népszavazás mellett van.

​​A politológus felhívta rá a figyelmet, hogy Hajnal Miklós, a szervezet szóvivője csütörtök este a Hír TV vendége volt, és amikor ​ott szóba került, hogy Paks 2 esetében a Momentum nem tartja hatékony eszköznek a népszavazást, nem tiltakozott. Hajnal az orosz függést a legnagyobb problémának nevezte az energiapolitikában, ugyanakkor közölte: ha úgy döntenénk, hogy – mivel vannak kockázatai az orosz finanszírozásnak – inkább fújjuk le az egész projektet, akkor energiaellátási kockázatba megyünk bele. Márpedig egy felelős párt nem hozhatja olyan helyzetbe az állampolgárokat, hogy az áramellátás gondot okozzon. A két nyilatkozat nincs összhangban egymással – állapította meg Lakner Zoltán.​

A ​nemrég ​​párttá alakult Momentum magatartását jelentős részben ​ténylegesen ​a pártpolitikai megfontolások alakítják​. Kétségkívül van történeti ​hasonlóság az LMP és a Momentum Mozgalom között, hisz más-más időpontban, de mindkét szervezet az addig létező jobb- és baloldali pártelitekkel szemben jött létre. Ezért a politológus osztja azt a véleményt, hogy a Momentum erősödésének ​mások mellett az LMP láthatja kárát.

Aligha véletlen – folytatta Lakner –, hogy az olimpia elleni aláírásgyűjtésbe az LMP-n kívül a Párbeszéd és az Együtt is​ hamar ​beszállt. A hasonló terepen mozgó kis pártok valószínűleg abban reménykedtek, hogy a​z ügyek mentén való együttműködésekkel, idővel, a​ Momentum bevonásával létrehozhatnak egy olyan politikai szövetséget, amely számottevő erővé válhat a parlamenti választásra. ​Juhász Péter, az Együtt elnöke ki is fejtette, hogy ezt tartaná pártja számára ideálisnak. ​Mára azonban kiderült, hogy a Momentum önállóan akar indulni – nem szövetséges tehát, hanem vetélytárs.

A sikeres olimpiai aláírásgyűjtés után a momentumosok lendületben vannak, arra jutottak, nem feltétlenül kell osztozkodniuk más pártokkal a szavazatokon. Lakner Zoltán szerint jó eséllyel beválhat a stratégiájuk, de az a forgatókönyv sem elképzelhetetlen, hogy a ​mostani, határozott​an elzárkózó nyilatkozatok ellenére jövő év elején mégis a szövetségkötés mellett döntenek​. Egyelőre annyi biztos, a Momentum Mozgalom pillanatnyilag tényleg elég jó pozícióban van ahhoz, hogy úgy érezze, érdemes egyedül nekivágnia a választásnak.

Sajnálja az LMP
A Momentum Mozgalom a Mandiner körkérdésére adott olyan választ a paksi népszavazási kezdeményezésről, amit Soproni Tamás szerint rosszul értelmezett a sajtó. Íme:
„Az LMP kérdései nem konkrétan Paks 2-ről szólnak. A Momentum nem atomenergia-ellenes: biztonságos energiaforrásról van szó, amely nélkül rövidtávon egészen biztosan nem képzelhető el Magyarország energiaellátása. Pakssal a legnagyobb baj, hogy valójában egy orosz politikai befolyásszerzési kísérlet, nem piaci alapú üzlet, ezért jelent veszélyt Magyarországra. A miniszterelnök pedig ezzel még zsarolhatóbbá válik. Ráadásul morálisan is megkérdőjelezhető, hogy kössünk-e ilyen szerződést egy olyan nagyhatalommal, amely a határok erőszakos átrajzolásától sem riad vissza. Úgy látszik, hogy a népszavazás nem hatékony eszköz erre, már csak azért sem, mert az NVI biztosan nem fogja átengedni. Aki le akarja állítani Paks 2-t, annak le kell váltani a kormányt – mi ezen dolgozunk.”
Ungár Péter, az LMP elnökségi tagja az Index kérdésre így reagált: „Sajnáljuk, hogy a Momentum a saját szűk pártérdekei alapján hoz döntéseket, és nem az alapján, hogy mi a nemzeti érdek.”



A hajléktalanok körében végzett február 3-ai országos felmérés alapján elkészült szakértői vélemény szerint jól kiépített és jól működő lakóhely közeli segítő szolgáltatásokkal radikálisan csökkenteni lehetne a hajléktalanságot - közölte a Menhely Alapítvány kuratóriumának elnöke pénteki budapesti sajtótájékoztatóján.