Nyíregyháza;Kovács Ferenc;Legoland;

2017-04-01 07:03:00

Megint túlzott a nyíregyházi polgármester

Most értünk oda, hogy a tematikus parkról folytassuk a tárgyalásokat – közölte a Nyíregyházára megálmodott Legoland Discovery Centerről Kovács Ferenc, a város fideszes polgármestere a település legutóbbi, csütörtöki közgyűlésen. Kijelentése meglepő: lapunk ugyanis épp a napokban kereste meg a Legoland licencjogainak tulajdonosát, a Merlin Entertainments Groupot, hogy érdeklődjünk, történt-e előrelépés a magyar Legoland ügyében, és a kapott válasz egyáltalán nem erősíti meg a polgármester szavait. Vagyis a cég már másodszor cáfolja a polgármestert az ügyben.

A világmárkákért – köztük a LEGOLAND Discovery Centert-ért – felelős marketingigazgatóhoz, Angela Jobsonhoz fordultunk, s azt kérdeztük: Szerepel-e terveik között, hogy Magyarországon, Nyíregyházán Legoland-et építsenek? Tárgyalnak-e ilyen fejlesztésről a magyar kormány vagy a nyíregyházi önkormányzat képviselőivel? Egyáltalán megkereste-e őket ezzel az elképzeléssel Magyarországról bármelyik érintett? Rövid, de egyértelmű választ kaptunk: a Merlin jelenleg nem tervezi, hogy Legoland Discovery Központot nyisson Nyíregyházán.

Mindez különösen az elmúlt hetek és napok eseményeinek tükrében hozza kínos helyzetbe a polgármestert. Kovács Ferenc ugyanis még február végén tényként közölte a Facebook-oldalán: „LEGOLAND Discovery Center Nyíregyházán! Tisztelt Nyíregyháziak! A Magyar Kormány ma megjelent döntésének értelmében, megépítjük Magyarország legkülönlegesebb turisztikai attrakcióját Nyíregyházán 2020-ig. Az ország egyik legjelentősebb beruházása jön létre városunkban 9,5 milliárd forintból! Óriási siker! Európában Berlin, Oberhausen, Istanbul és Manchester után Nyíregyházán épül meg ez a különleges élménypark.” Csakhogy nem sokkal később a Privatbankar.hu kiderítette, a Merlin nem tud erről a beruházásról. Ezek után Kovács újabb posztban magyarázkodott: „Szerencsésebb lett volna, ha a hír úgy kerül fel a Facebook oldalamra, ahogyan az a város közgyűlésén elhangzott, és a helyi sajtóban is megjelent: a támogató döntés birtokában megkezdhetjük az egyeztetéseket a LEGO Discovery Center jogtulajdonosával a projektről. Sajnálom, hogy félreérthető volt a korábbi megfogalmazás. A lényeg azonban az örömteli lehetőség, hozzákezdhetünk a munkához.”

További adalék, hogy a polgármester ma már ez egész Lego-ügyre másként emlékszik vissza. A nyíregyházi önkormányzat csütörtöki testületi ülésén – a szabolcsihir.hu tudósítása szerint – egy ellenzéki képviselő kritikájára Kovács Ferenc azt állította: „Nem mondtam, hogy meg fogjuk építeni, azt mondtam, hogy megszületett a kormányhatározat a támogatásról. Négyéves munka van emögött. Most értünk oda, hogy a tematikus parkról folytassuk a tárgyalásokat. Én azt javasoltam, a Magyar Közlönyben ne jelenjen meg a Lego, hanem az, hogy tematikus park.” Később – talán felidézve, hogy az Facebook-posztjai egyértleműen cáfolják állítását – annyiban korrigált: „Hiba történt, de az arányokra vigyázni kell, s a bolhát az elefánttal ne állítsuk egy méretbe”.

Mindezek után már csak az kérdés: ha továbbra is biztosnak látszik, hogy nem épül Legoland Nyíregyházán, akkor mire különített el az ügyben a kormány majdnem tízmilliárd forintot?

Mutyit sejt az Együtt
Nyíregyházán sem mennek másképp a dolgok, mint az országban: itt a volt MSZMP pártház privatizációja során a „régi állampárt” néptől lopott vagyonát sem derogál a Fidesznek, az „új állampártnak” áron alul elmutyizni – egyebek mellett erről beszél tegnap Nyíregyházán Szigetvári Viktor, az Együtt választmányának elnöke és Lövei Csaba, az Együtt helyi önkormányzati képviselője.
Azt kifogásolták a városközpontban álló volt MSZMP székházat, jelenleg Szarvas irodaházat a Nemzetgazdasági Minisztérium háttérintézménye az ÉRF Észak-Alföldi Regionális Fejlesztési Zrt. 2016 őszén mélyen áron alul adott el két cégnek, a Bak Holdingnak és a PV Zöldenergia Kft-nek,. Az Együtt információi szerint mintegy 140 millió forintért adtak túl az épületen, amelynek piaci értékét a megkérdezett ingatlanosok 500 millió forintra becsülik. A tízemeletes, 4000 négyzetméter területű irodaház bérbeadásból becsélések szerint évi 100 millió forint származhat.