Hiller István;CEU;lex CEU;

2017-04-04 00:07:00

Hiller: a lex CEU az egész országnak káros

- Lehet az a vége, hogy a CEU akár el is hagyhatja az országot?

- Az, hogy más város szívesen látná is az egyetemet, mutatja, hogy a CEU mekkora érték. Ami a középkorban a föld volt, a mi korszakunkban a megszerzett és alkalmazható tudás. Aki egy olyan pozíciót felad, ami a CEU ittlétével Magyarországnak adatott, az egyszerűen egy lúzer. Vagy nem érti ezt a világot, vagy éppen szembe akar vele menni. Aki pedig érti, az szívesen fogad egy ilyen egyetemet. Az ország egésze számára káros lenne, ha egy jól működő egyetemet elvisznek.

- Ha a kormánytöbbség ma elfogadja a törvényjavaslatot, annak milyen következménye lehet a többi hazai oktatási intézményre?

- Egy magas színvonalon működő, a munkaerőpiacon keresett diplomát kiadó intézmény korlátozása nem egyszerűen csak egy intézményt hanem a teljes magyar oktatást és a magyar tudományosságot érinti. Ez már most is látható abból, milyen nemzetközi tiltakozást váltott ki ez a döntés: több mint száz vezető közgazdász állt ki a CEU mellett. Ami a magyar tudományos életet illeti: nemcsak a CEU jelenti a magyar felsőoktatásban a színvonalat, de a CEU színvonalat jelent.

- A kormányoldal ennek ellenkezőjét állítja.

- Ez nem igaz. Ebből is látszik, a CEU korlátozása az egyben az oktatási szabadság megsértése, ami a többi magyar felsőoktatási intézmény számára is intő jel. Látom a különböző intézmények, tanszékek, a karok részéről megnyilvánuló kiállást. Azt is fontosnak tartom, hogy egy másik külföldi alapítású egyetem, az EU-n belül alpított Andrássy Gyula német nyelvű egyetem is kiállt a CEU mellett, mutatva: létezik szolidaritás. Fontos lenne, hogy a rektori konferencia is állást foglaljon az ügyben.