tüntetés;CEU;lex CEU;

2017-04-04 18:59:00

"Nem hagyjuk!" - Eldurvult a tüntetés a Kossuth téren (Fotók)

Miután a kedd délelőtt lezajlott vita után, minden külföldről, tudósoktól, közemberektől, politikusoktól is érkező tiltakozás ellenére már kora délutánra elfogadták a CEU-t ellehetetlenítő felsőoktatási törvényjavaslatot, ismét tüntettek a Közép-európai Egyetem védelmében. A demonstrálók délután 5-től alkottak élőláncot az intézmény körül, egyben Áder Jánosnak is üzentek, hogy ne írja alá a törvényt. A tiltakozás helyszínén "Ne írd alá!" feliratú transzparenseket lehetett látni, a tömeg a "Nem hagyjuk" és a "szabad ország, szabad egyetem" rigmusokat skandálta. Negyed 7-kor a tüntetők a Kossuth térre vonultak, ahol dulakodás is kialakult, miközben a demonstrálók ki akarták tűzni az EU-s zászlót a Parlamentre. A Ház ablakából végül az MSZP-s Kunhalmi Ágnes lógatott ki egy uniós zászlót. A KÉPRE KATTINTVA GALÉRIA NYÍLIK!

Rengeteg rendőr nézett farkasszemet nagyjából egy-kétezer demonstrálóval. A teljesség igénye nélkül soroljuk, mit skandált a főleg diákokból álló tömeg: „Demokráciát!”, Szabad ország, szabad egyetem!”, Ruszkik, haza!”, „Orbán, takarodj!”, „Elkúrtad!”, „Börtönbe!”, „Ne írd alá, János!”.

Valaki arra biztatta a jelenlévőket, hogy amennyiben Áder János köztársasági elnök mégis aláírja az inkriminált törvényt, szervezzenek százezres tüntetést, és addig maradjanak a Kossuth téren, amíg vissza nem vonják a jogszabályt. A tér fölött köröző rendőrségi helikoptert látva egy fiatal férfi gúnyosan mutatott a magasba: „Megjött Rogán!”.

21:20 - Tudósítónk jelentette, hogy a helyszínen már csak pár százan vannak, akik mécsesekből kirakták az I stand with CEU feliratot.

20:00 - A tüntetők elénekelték a Himnuszt, majd újrakezdték a skandálást: "Nem adjuk a jövőnket!" Kunhalmi Ágnes hangosbemondóban azt mondta: a tudás nem pártpolitikai kérdés, majd a tiltakozókat buzdította skandálásra.

19:55 - A kitartóbb tüntetők még nem adták fel, továbbra is azt skandálják: "nem hagyjuk", "Európa", "diktátor", "mi maradunk, Viktor megy!" és "jogállamot akarunk!". Közben egyre többen Juhász Péter módszerén felbuzdulva sípolnak, fütyülnek is.

Botka: az Orbán-kormány retteg mindentől, ami kritikus
Az Orbán-kormány retteg mindentől, ami kritikus, demokratikus és szabad. A CEU ellehetetlenítésével nem csak egy iskolát tesznek tönkre, de a magyar felsőoktatási rendszer függetlenségét is megszégyenítette a Fidesz, és ezt nem tűrhetjük. Álljunk ki közösen a magyar oktatási rendszer szabadságáért és autonómiájáért! - írta Facebook-oldalán Botka László.

19:50 - Az egyik szónok hídfoglalásokat is bejelentett. Ha jól értettük, reggel elsőként a Szabadság híd, majd a Lánchíd következik. Nem volt teljesen világos a menetrend, ahogyan az sem, mennyire kell komolyan venni a tervet. Másvalaki Orbán Viktor korábbi szövegét idézte, miszerint a népnek egy demokráciában joga van elzavarni a kormányt. Erre megint felhangzott az „Orbán, takarodj!”.

19:45 - Egyre többen indulnak haza a tüntetésről. A Hír TV tudósítója szerint körülbelül százan voltak azok, akik kifejezetten erőszakosan próbálták kitűzni az Európai Unió zászlaját az Országházra. A tüntetők végül csak Demszky Gábor volt főpolgármestert akarták bejuttatni a rendőrsorfal mögé, hogy ő tűzze ki az EU-s zászlót, de az egyenruhások nem engedték át a kordonon.

19:30 - A demonstrálók bár megfogyatkoztak a naplemente után, de még így is körülbelül ezren lehetnek a Kossuth téren, és a rendőrség is több százas nagyságrendben vonult ki a helyszínre.

19:20 - A Parlament egyik ablakában feltűnt a szocialista Kunhalmi Ágnes, és hatalmas uniós zászlót tett ki. Amikor pillanatra elcsendesedett a tömeg, kihasználta az alkalmat, és jól hallhatóan azt kiabálta: „Szabadságot Magyarországnak!”

19:05 - A tüntetők és a rendőrsorfal között felbukkant Demszky Gábor is, aki szintén megpróbálta a demonstrálók által hozott EU-s zászlót kitűzni. Közben előkerült a "Megbuktok!" jelszó is. A hangosbemondóba többször is bemondták, hogy "Orbán Viktor, szégyelld magad!"

19:00 - Az Országház előtt rendőrök állnak sorfalat, a tüntetők között dulakodás alakult ki, amikor egy EU-s zászlót akartak kitűzni a demonstrálók a Parlament épületére. A tömeg a "Szabad ország, szabad egyetem", és a "Ruszkik, haza!" jelmondatokat skandálja.

A 24.hu közvetítése:

18:40 - A tüntetők a "Börtönbe!" és a "Hazaárulók!" rigmust skandálta, amikor az egyik szónok felsorolta a fideszes képviselők nevét.

18:20 - A tüntetők a Kossuth térre értek a CEU épületétől, ahol már sokan gyülekeztek, így a körülbelül ezres tömeg, ami az élőlánc helyszínéről vonult, folyamatosan dagad. Az Országház előtt a "Nem hagyjuk!" és a "Hol vagy, Balog Zoltán?" jelmondatot skandálják. A 2-es villamost 18 óra után leállították a Kossuth téren.

Az Index élőben közvetíti a tüntetést a Kossuth térről:

Negyed 7-kor jelentették be, hogy a demonstráció hivatalosan véget ért, sokan azonban nem hazaindultak, hanem a Kossuth tér felé. A Kettős Mérce tudósítója szerint sok százan, talán ezren csatlakoztak a menethez.

Hiába a soha nem látott méretű nemzetközi tiltakozás, hiába vonult több mint tízezer ember vasárnap este Budapest utcáin, a kormány nemhogy nem vonta vissza a módosítást, hanem demokratikus országhoz méltatlan módon felgyorsította a folyamatot, és úgy döntött, hogy egyeztetés és párbeszéd helyett, az érintettek bevonása nélkül, kivételes eljárásban fog dönteni a CEU-t ellehetetlenítő törvénymódosításról. Amennyiben a törvényjavaslatot megszavazza a Parlament, délután 5-kor élőlánccal tiltakozunk a CEU bezárása és az oktatási szabadság durva korlátozása ellen - írták az esemény Facebook-oldalán. Miután a felsőoktatási törvény módosítását 123 kormánypárti igen és 38 nem szavazattal elfogadták, a tüntetést megtartják, és csupán pár óra leforgása alatt 4 ezerre nőtt azoknak a száma, akik a közösségi oldalon jelezték, hogy részt vesznek a tiltakozáson.

A Kettős Mérce is élőben közvetítette a tüntetést:

Mint írták, a demonstrációval Áder Jánosnak is üzennek, és arra szólítják fel, hogy ne írja alá a törvényt, hanem küldje el azt minél hamarabb megfontolásra az Alkotmánybíróságnak. A helyszínen rengetegen gyülekeztek, többen a "Ne írd alá!" és a "Veto" feliratú transzparenssel, mások a "CEU-val vagyok" kitűzővel fejezték ki véleményüket az intézményt diszkrimináló törvénymódosítás ellen.

Az Index a helyszínről élőben követte a tüntetést:

Az intézmény Nádor, Arany János, Október 6. és a Zrínyi utcai épülettömbjét körbeálló tiltakozók között felbukkant Molnár Gyula, az MSZP elnöke, Horváth Csaba, a szocialisták fővárosi közgyűlési frakcióvezetője, és Bokros Lajos, a MoMa elnöke is.

Molnár Gyula a tüntetésen FOTÓ: Sergey Markosov

Molnár Gyula a tüntetésen FOTÓ: Sergey Markosov

 A tüntetők a "Nem hagyjuk!", a "Veto", a "Szabad ország, szabad egyetem", a "Semmit rólunk, nélkülünk!" és a "Ne írd alá, János!" jelmondatokat skandálta. 

A törvényjavaslat megszavazásának következményei:

A változás alapján ha az egyetem székhelye egy föderatív államban van, és ott a nemzetközi szerződés kötelező hatályának elismerésére nem a központi kormányzat jogosult, akkor a központi kormánnyal létrejött előzetes megállapodáson kell alapulnia az oklevél kiadásához szükséges nemzetközi szerződésnek. Ezeket az előzetes megállapodásokat a föderatív állam kormányával a törvény hatályba lépését - a kihirdetését követő napot - követő fél éven belül meg kell kötni.

Forrás: Élőlánc a CEU körül/Facebook

Forrás: Élőlánc a CEU körül/Facebook

A módosítás szerint feltétel lesz az is, hogy a külföldi felsőoktatási intézmény a székhely szerinti országban működő, államilag elismert felsőoktatási intézménynek minősüljön. Ez minden országra, míg az államközi szerződés feltétele a tengeren túli országokra vonatkozik majd. Az itt folytatni kívánt képzésnek és oklevélnek államilag elismert felsőfokú fokozatot adó képzésnek kell minősülnie. A feltételeket nem teljesítő intézmények már 2018. január 1-jétől nem vehetnek fel elsős hallgatókat.

A módosítás indoklása szerint Európai Unión kívüli külföldi felsőoktatási intézmények magyarországi működése akkor lehet optimális, ha arról a származási ország és Magyarország kormánya is tudomással bír, és mindkét kormány támogatását fejezi ki az adott intézmény és képzései új helyszínen történő működése kapcsán. A külföldi felsőoktatási intézmény a magyar jog szerinti oklevél kiállítására nem jogosult - áll az indoklásban. (MTI)

A KKM bekérette az amerikai és a német ideiglenes ügyvivőt
Altusz Kristóf helyettes államtitkár bekérette szerdára a budapesti amerikai és német nagykövetség ideiglenes ügyvivőjét a felsőoktatási törvény ügyében - közölte a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) kedden. Mint írták, Magyarországon minden felsőoktatási intézménynek be kell tartania a rá vonatkozó szabályokat. "A ma elfogadott jogszabály kizárólag erre irányul" - fogalmaztak. 

 

MTI Fotó: Máthé Zoltán

MTI Fotó: Máthé Zoltán

A törvény módosításának elfogadása után hamarosan megérkezett a CEU állásfoglalása: 

A CEU elítéli a tanszabadságot korlátozó módosítás elfogadását

A Közép-európai Egyetem (CEU) elítéli a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény módosításának az Országgyűlés által a mai napon történt elfogadását. Az új törvény nem csak a CEU, de más magyar felsőoktatási- és kutatóintézmények tanszabadságát is veszélyezteti.

Az elfogadott törvénymódosítás még hátrányosabb határidőket jelöl meg, mint az eredeti törvényjavaslat. Az az elvárás, mely szerint a CEU-hoz hasonló külföldi intézményeknek felhatalmazást kell kapniuk az Egyesült Államok szövetségi kormányától, az Egyesült Államok Alkotmányának téves értelmezésén alapul. Az Egyesült Államok törvényei egyértelműen a szövetségi államok hatáskörébe utalják az oktatásügyet. 2004 óta egy, a Magyar Köztársaság akkori Miniszterelnökének és New York Állam Kormányzójának közös nyilatkozata alapján működik a CEU.

A CEU szerint az új törvény sérti az Alaptörvénynek a tudományos kutatás szabadságát óvó rendelkezéseit. "Jogi úton fogjuk megkérdőjelezni a törvénymódosítás alkotmányosságát." – mondta Michael Ignatieff, a CEU elnök-rektora. "Addig is megkérjük a Magyar Kormányt, hogy bocsátkozzon párbeszédbe annak érdekében, hogy megvizsgáljuk, lehetséges-e a jelen helyzetet rendező megegyezésre jutni. Az ennek eredményeképpen létrejövő kötelező érvényű nemzetközi szerződésnek biztosítania kell a CEU további működését Budapesten, és meg kell védenie a tanszabadságot."

„A törvénymódosítást a CEU-t és diplomáit is érintő támadások kereszttüzében egy hét alatt erőszakolták át az Országgyűlésen. Ezek a támadások nem értek célt. Elmondhatatlanul hálásak vagyunk a magyar oktatóktól, tudósoktól, diákoktól és oktatási intézményektől kapott támogatásért" - mondta a törvénymódosítás kapcsán Ignatieff.