sportdiplomácia;Szöllősi György;

2017-04-06 07:52:00

Egyedül Európában - Orbán kedvenc sportújságírója

Európában egyedülálló módon, kizárólag Magyarország rendelkezik köztársasági elnök által kinevezett futballnagykövettel, aki nem is korábbi kiváló labdarúgó, hanem sportújságíró. A Népszava írásos érdeklődésére a megkérdezett 54 európai labdarúgó-szövetség közül 41 válaszolt, máshol nincs ilyen, mint nálunk.

Az is kiderült a válaszokból, hogy a legtöbb országban még elvi szinten sem létezik ilyen feladat, ahol nevesítették a futballnagykövetet, ott is szimbolikus jelentősége van ennek az elnevezésnek, nem jár érte semmilyen anyagi juttatás vagy más előnyök.

A hétfőn elküldött levelünkre az első válasz Máltáról érkezett: a dél-európai országban nincs kinevezett futballnagykövet, a szövetség álláspontja szerint mindenki ellátja ezt a feladatot, aki bármilyen nemzetközi futballeseményen részt vesz az országból.

Juraj Curny, a szlovák futballszervezet kommunikációs menedzsere azt írta, hogy egy-egy futballeseményre szoktak sportági nagykövetet delegálni, a szövetség dönt arról, kit kér fel: az idei júniusi U21-es Európa-bajnokságon Marek Mintál, 45-szörös válogatott labdarúgó – aki 2013-ban vonult vissza – és Majk Spirit rapper lesznek az ország futballnagykövetei.

Moldovának nem volt és a jövőben sem szerepel a tervek között, hogy lesz futballnagykövete, ugyanez a válasz érkezett Svájcból is. Horvátország jelenleg nem rendelkezik a szövetség által felkért nagykövettel, de Davor Suker, a korábbi kiváló támadó (hazájában minden idők legjobb horvát labdarúgójának is megválasztották) aktív szerepet vállalt a 2012-es magyar-horvát Eb-pályázat népszerűsítésében. Más kérdés, hogy végül a kandidálás nulla szavazattal zárt 2005-ben Cardiffban, ahol a lengyel-ukrán kandidálás nyert.

Hollandiából úgy reagáltak megkeresésünkre, hogy sosem volt sportújságíró az ország futballnagykövete, Németországban utoljára Franz Beckenbauert nevezte ki a szövetség nagykövetnek, a világon egyedüliként játékosként és szakvezetőként is világbajnoki címig jutó legenda feladata volt a hazájában 2006-ban rendezett világbajnokság népszerűsítése, amit a szervezőbizottság vezetőjeként „hivatalból” is megtett. A Császárnak is nevezett legenda ellen – két társával együtt - tavaly büntetőeljárást indítottak Svájcban. Azzal gyanúsítják, hogy a sikeres német pályázat érdekében szavazatokat vásárolt.

Magyarországon Áder János köztársasági elnök Szijjártó Péter külügyminiszter javaslatára március 30-án rendkívüli és meghatalmazott nagykövetté nevezte ki Szöllősi Györgyöt, a Magyar Sportújságírók Szövetségének elnökét, a Nemzeti Sport és a FourFourTwo futballmagazin főszerkesztőjét. Feladata koordinálni és segíteni mindazokat a kezdeményezéseket, melyek a magyar futballkultúrának állítanak emléket bárhol a világon.

Szöllősi több interjúban elmondta, egyik legfontosabb feladatának tekinti, hogy méltó emléket állítson Puskás Ferencnek, az Aranycsapat egyik kiemelkedő futballistájának. Azt állította, nem tudja, jár-e anyagi juttatás ezért a kinevezésért. Ami biztos, diplomata útlevelet kap a magyar futballnagykövet.

Beckham, az álláshalmozó nagykövet
A világon egyedülálló tettet vitt véghez David Beckham, aki játékos korában is gyakran szerepelt a címlapokon, elsősorban a Spice Girls együttes korábbi énekesen, Victoria Beckham révén. Beckham több nagyköveti megbízással büszkélkedhet: 2013-ban őt kérték fel a kínai futball globális nagykövetének. Feladata a hatalmas országon belül és kívül népszerűsíteni a kínai labdarúgást, és segíteni megjelenési lehetőséget, illetve klubot találni a legjobb fiatal játékosoknak. Egy évvel később a Jaguar is felkérte nagykövetnek, a választás nem volt véletlen: az autómárka Beckhamtől remélte, hogy sikerül betörnie a hatalmas kínai piacra.