CEU;Bojár Gábor;

2017-04-06 07:06:00

Bojár Gábor: Ez sötét stílus

Vezető amerikai egyetemeken, többek között a Harvardon, a Stanfordon, a Berkley-ben, a Yale-en és Princetonban tett körútján értük utol Bojár Gábort. Az Aquincum Institute of Technology (AIT) nevű felsőoktatási vállalkozás alapítója aggódik a CEU-t ellehetetlenítő kormányzati lépések következményei miatt.

- Hogyan érinti az AIT-t az, ami a CEU-val történik?

Közvetlenül sehogy, nem adunk ki önálló diplomát. Ugyanakkor a diákokat elbizonytalaníthatják a hírek, és akkor nem fognak olyan lelkesen jelentkezni hozzánk, mint eddig. Magyarországnak sajnos nagyon rossz a híre, felmerül, hogy itt nem szeretik az amerikaiakat, akik esetleg jobban járnak, ha máshol tanulnak tovább. Egyetemi körutamon mindenütt ezt a kérdezik.

- Amerikai üzleti tapasztalatai alapján mire számíthat Magyarország?

A CEU ellehetetlenítése elbizonytalanítja a beruházókat. Soros György az évtizedek folyamán dollárban is milliárdos nagyságrendű beruházást hajtott végre, hosszú távra tervezve, az adott gazdasági-politikai környezet ismeretében. Most a kormány teljesen megváltoztatja ezt a beruházási környezetet, és a befektetőkben joggal merül föl a kérdés, érdemes-e vállalni ekkora kockázatot. A Fidesz vezette kormány is ad a befektetéseket Magyarországra vonzó kedvezményeket, lehet, hogy egy kormányváltással ezeket egyszerűen visszavonják? Ez káros, sötét stílus.

- A CEU főleg társadalomtudományokkal, az AIT viszont informatikával foglalkozik. De lehet-e egy ország felsőoktatása csak az egyik téren nemzetközi szintű?

Nem lehet, hiszen embereket kell nevelni, s ehhez a humán és a műszaki tárgyakra is szükség van. Ezért oktatunk az AIT-n a számítástechnika mellett magyar nyelvet, irodalmat, zenét vagy filmművészetet is.