áramszolgáltatók;Démász;Elmű-Émász;

2017-04-07 07:23:00

Nem lesz olcsóbb a multiknál az állami

A Dél-Magyarországon kívül élő lakossági áramfogyasztók akár már idén átszerződhetnek az állami Démászhoz. Igaz, ők is ugyanannyit kérnek majd a villanyért.

Országos áramszolgáltatási engedélyt kér a jelenleg Dél-Magyarországot ellátó Démász – tette közzé a céget idén megvásárló állami Első Nemzeti Közműszolgáltató (Enksz) Zrt. A gázellátástól eltérően itt egyelőre nem várható, hogy a többi területen jelen lévő, német hátterű Elmű-ÉMÁSZ, illetve E.ON levonulna a színről. A Démász viszont csak hozzájuk hasonló áron adhatja majd a villanyt. Az így kialakuló helyzet egy, a korábbiakhoz hasonlóan kínos „rezsikampánynak” ágyazhat meg, amelyben a fogyasztókat a „multitól” az állami közműhöz való átlépésre biztathatják, a nemzeti büszkeségen túl kevés további előnnyel kecsegtetve.

Gyomros a rezsikonzultációnak
Nem túl jókor, épp a „Brüsszel elleni rezsiharcról” szóló nemzeti konzultációs kérdések postázásakor romlott Budapest két európai rezsilistás helyezése is. A gázárak szerinti listán a második legolcsóbb után a harmadik helyre csúsztunk vissza: a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal által tegnap közzétett tanulmány szerint Belgrád beelőzött. Ettől még „az EU-ban” megőriztük az ezüstérmet, hisz Szerbia nem uniós tag. Ezen túlmenően a vizsgált 25 főváros közül 4,6 százalékkal immár nálunk a nyolcadik legmagasabb az áram- és a gázszámla családi átlagjövedelmen belüli aránya is. Itt a varsóiak helyzete vált kedvezőbbé. A többi összehasonlítás szerinti helyezésünk változatlan.

Kedvező döntés esetén a szolgáltatás négy és félmillió fogyasztó számára lesz elérhető országszerte – fogalmaz az ENKSZ. A tevékenység kiterjesztésével megteremtenék a szabad szolgáltatóválasztás lehetőségét a lakosság számára is. (Ez Dél-Magyarországra értelemszerűen nem vonatkozik.) A szolgáltatóváltáshoz mindössze két papírt kell kitölteni - ígérik. Az ügyfelek az immáron országos gázellátást végző Főgáz háromszáz kirendeltségén intézhetik majd áramszámla-ügyeiket.

2015-ben az állami gázszolgáltatás is hasonlóképp indult. A röviddel azelőtt Enksz-tulajdonba került budapesti Főgáz, miután országos engedélyt kért, hasonlóképp önkéntes átlépésre noszogatta a fővároson és vonzáskörzetén kívül élő, akkor még a „multik” által ellátott háztartási ügyfelet. Ám már ekkor kiderült, hogy árai megegyeznek majd a helyivel. Így a folyamat inkább csak zavaros kommunikációs fordulatokba torkollott az átlépést "a rezsicsökkentés melletti kiállásként", illetve szinte kötelezőként feltüntető fogalmazásokkal. Csekély hatással: miközben a Főgáz tízezernyi átlépőről tudósított, a többi szolgáltató összesen néhány száz távozóról számolt be. Az egyre kínosabbá váló helyzetben a „multik” könnyítették meg a Fidesz dolgát: mivel a lakosság ellátása kilátástalan veszteségeket mutatott, egyszerűen átadták őket a Főgáznak. Így nem maradt választás. (A hálózatok külföldi kézen maradtak.)

Az áramszolgáltatás mostani helyzete hasonló. Ám információink szerint - számos, ezt is érintő, sikertelen tárgyalást követően - egyelőre se az Elmű-ÉMÁSZ, se az E.ON nem fontolgatja lakossági ügyfelei átadását. Így marad ismét a nemzeti csáberő. Azt a kérdésünket, hogy csapnak-e az átlépésnek hírverést, az ENKSZ-nél korainak nevezték.

A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalnál (MEKH) lapunknak megerősítették: egy adott szolgáltatási területen valamennyi egyetemes szolgáltatónak a szakminiszter által megszabott díjakat kell alkalmaznia. Szakértők megjegyzik: noha ezek csak maximált díjak, aminek egy állami cég játszi könnyedséggel ígérhetne alá, de ez mégis bonyolult vitákat szülne. Hisz például a nagykereskedelmi ár alá nem mehetnének, a mozgásterüket biztosító árrés viszont az árnak mindössze néhány százaléka. Egy ezen belüli árengedményt viszont a fogyasztók szinte észre se vennének. Az Enksznél hozzáfűzték: a Démász a különleges tarifáit akkor lenne képes biztosítani országszerte, ha ezt a területi (tehát versenytársa tulajdonában lévő) vezeték lehetővé tenné a számára.

A Főgáz piacra lépését némileg visszavetette, hogy a MEKH bekérte az országos ellátási képességét alátámasztó üzleti tervét, aminek előírás szerinti beadását az állami közmű megtagadta. Az Enksz viszont úgy tájékoztatta lapunkat, hogy a Démász ezt már a kérelemhez csatolta. A hivatal tájékoztatása szerint ügyintézési határidejük 60 nap.