Fót;tüntetés;gyermekváros;

FOTÓ: Molnár Ádám

- Tüntettek a gyermekvárosért - Fotók

Egykori állami gondozottak tüntettek Fóton volt nevelőikkel, barátaikkal és szimpatizánsokkal karöltve a Károlyi István Gyermekközpont bezárása ellen szombaton. Azt szeretnék, hogy a felszámolás helyett inkább mentse meg a nagy múltú, sokak körében csak fóti gyermekvárosként ismert intézményt a kormány.  A fő képre kattintva galéria nyílik! Fotók: Molnár Ádám

"Nagyon fáj azt látni, hogy ma sokkal fontosabbak az anyagi érdekek, a haszon, mint a szerencsétlen sorsú gyerekek élete. Nem megszüntetni kellene a gyermekvárost, hanem újból Magyarország egyik legnagyobb gyermekellátási központjává tenni" - fogalmazott a Károlyi István Gyermekközpont felszámolása elleni tüntetés egyik szervezője, Sztaskó Zsuzsa.

A gyermekváros - vagy ahogy ők hívják, a gyeri - egykori lakójaként ezer szállal kötődik az intézményhez még ma is; bár szinte mindannyian máshol élnek, sok testvérével (mert akik a gyeriben nevelkedtek, testvérként tekintenek egymásra) évente összejárnak Fóton, hogy találkozzanak egymással, illetve egykori nevelőikkel. Utóbbiak nagy része ma is a gyerinek otthont adó Károlyi-kastély hatvan hektáros területén él, szolgálati lakásokban.

A kormány azt tervezi, hogy őket is kirakja, hiába van olyan szerződésük, amely szerint életük végéig gyeris lakásaikban lakhatnak. Legalább hatvan családról van szó, akik egykor mindenüket feladták azért, hogy Fótra költözzenek, a gyermekvárosnak, az árva gyerekeknek szenteljék életüket. Nem olyan rég ők is csak a sajtóból értesültek arról, lehet, nyugdíjas korukra elveszítik otthonaikat.

Czibere Károly szociális államtitkár januárban jelentette be: a kormány felszámolja a "tömegszerű intézményeket", a fóti gyermekközpont sem kivétel. Az ígéretek szerint mindenkiről gondoskodnak majd: a gyerekekről például úgy, hogy akik speciális gondozást igényelnek, Kalocsára és Zalaegerszegre kerülnek. Az alapvető jogok biztosa nemrég lesújtó jelentést közölt az itteni intézményekről, a kalocsai speciális gyermekotthonnal kapcsolatban például kiderült, a nevelők rendszeresen bántalmazták a gyerekeket. A gyerit ráadásul ma már nehezen lehet tömegintézménynek nevezni, az állami gondozottak 10-12 fős lakásotthonokban laknak.

"Ami a gyerivel történik, gusztustalan. Ezek a gyerekek minden nap küzdenek: küzdenek a feladataikkal, önmagukkal, küzdeniük kell a jövőjükért is. Nekik is a gyeri az otthonuk, a mostani nevelőik a szüleik. Családokat, testvéreket szakítanának szét" - mondta Borus Julianna, a tüntetés másik szervezője. Ő 19 évig volt a gyeri lakója. "Ki kell állnunk a gyeriért, a gyerekekért, a nevelőkért. A szüleinkért. Nem hagyhatjuk, hogy utcára tegyék őket" - tette hozzá.

Azt nem tudni, a Károlyi-kastéllyal, illetve a hozzá tartozó hatalmas területtel mi lesz. Egyes hírek szerint Orbán Viktor jó barátja, Mészáros Lőrinc tenné rá a kezét - ez nem is lenne meglepő, a kormányhaverok körében ma nagy keletje van a kastélyoknak. Hallhattunk arról, hogy wellness-szállodát alakítanának ki benne. Károlyi László gróf, aki feleségével ma is a kastély egyik részében lakik, cáfolta a Mészárosról szóló híreket, elmondása szerint múzeumot szeretnének létrehozni, a gyerekek kipaterolásáról viszont ő sem tudott, a részletekről nem tájékoztatják. A kormánykommunikáció szerint az épületnek "kastélyhoz illő funkciókat" adnának.

"Ki illik ehhez az épülethez? Mészáros, az ország gázszerelője? A kormányt nem érdekli, mi lesz a gyerekekkel, dolgozókkal a gyermekközpont bezárása után. Nem igaz, hogy azért kell megszűnnie, hogy a gyerekeknek jobb legyen. Hány gyermekotthon magányos lakóját fogják még nehezebb körülmények közé taszítani Orbán Viktor kapzsisága miatt?" - erről már Szabó Tímea beszélt. A Párbeszéd Magyarországért társelnöke emlékeztetett: a gyeri felszámolásával kapcsolatban nem készültek szakértői tanulmányok, senkivel nem egyeztettek, még Fót önkormányzatával sem. Ezt az Együtt színeiben politizáló Vargha Nóra, fóti önkormányzati képviselő is megerősítette. "Ma Magyarországon egy város önkormányzatának nincs módja arra, hogy állást foglaljon a települést érintő fontos kérdésekben, és azt a kormány figyelembe is vegye" - mondta.

"Több mint egy éve védjük a Városligetet, hol negyven, hol száz, máskor kétezer emberrel. Megvédjük a fóti gyermekvárost is a mocskos, tolvaj Orbán Viktortól, Mészáros Lőrinctől" - közölte Bangó Attila, a Ligetvédők elszánt aktivistája. Ő is a gyeriben nevelkedett. A tüntetés szervezői is ígéretet tettek arra: nem hagyják annyiban.

Az MSZP törvénymódosító javaslatban kezdeményezi, hogy a jelenlegi kötelezőről váljon önkéntessé az agrárkamarai tagság.