Demeter Márta;letelepedésikötvény;

Rogán Antal - FOTÓ: NÉPSZAVA

- Rogánéknak már a kérdés sem tetszett

Engedje meg, hogy kérdésnek álcázott rágalmait visszautasítsam – reagált Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára arra az írásos kérdéssorra, amelyet Demeter Márta intézett a tárcát vezető Rogán Antalhoz. A kormánypárti politikus válasza a napokban jelent meg a Parlament oldalán. A függetlenek között ülő parlamenti képviselő egyébként azzal a kérdéssel fordult, a miniszterhez, hogy vajon részesült-e a közvetett vagy közvetlen formában a letelepedési kötvények több mint 100 milliárd forintos bevételéből.

A képviselőnő felvetései között számos olyan akad, amely azért az olvashatónál részletesebb magyarázatra szorult volna. Rámutat például arra a "különlegességre", hogy egy héten belül három olyan offshore cég — Prime Ally Limited, Star Wealth Global Limited és Ace Deal Investments Limited — alakult meg a Brit Virgin-szigetek nevű adóparadicsomban, amelyek később több milliárd forintos hasznot zsebeltek be a magyar letelepedési kötvényprogramon keresztül.

Ezen felül is akad azonban egy furcsaság. Ezek a társaságok akkor alakultak, amikor a jelenlegi tárcavezető beadta a harmadik országbeli állampolgárok beutazásáról és tartózkodásáról szóló 2007. évi II. törvény módosításáról szóló képviselői önálló indítványát 2012 október 27-én. Az egyik offshore hátterűnek tartott társaság, a Prime Ally Limited alapítási kérelme ugyanakkor október 26-án érkezett meg a Brit Virgin-szigetekre, vagyis egy nappal azelőtt, hogy az említett törvénymódosítási indítvány az Országgyűléshez megérkezett volna. A képviselőnő így elsősorban arra kért magyarázatot, hogy honnan tudhatta a vállalkozás, hogy egy magyar politikus másnap egy olyan törvénymódosító indítványt nyújt be a parlament elé, amely igencsak jelentékeny bevételt hoz majd számára.

A letelepedésikötvény-konstrukció lényege volt, hogy az unión kívüli, harmadik országok állampolgárai 300 ezer euró értékben jegyezhettek államkötvényeket. Ennek fejében letelepedési engedélyt kaptak Magyarországon. Ez roppant komoly előnyt és szabadságot jelenthetett számukra, hiszen így probléma nélkül közlekedhettek az Európai Unión belül. A kötvények forgalmazására egyébként kizárólag az országgyűlés gazdasági bizottsága által kijelölt vállalkozások voltak hivatottak.

A kormány a politikai viták kereszttüzében álló rendszert állítása szerint idén március 31-én megszüntette. Mint azonban beszámoltunk róla a Párbeszéd szerint a kormány nem mondott igazat, amikor a letelepedési kötvények megszüntetéséről beszélt. Valójában csak arról van szó, hogy szüneteltetik a kötvények árusítását, ám a jogszabályok nem módosultak, így a kötvények árusítása lényegében bármikor folytatódhat.