hulladék;húszezres;állatkínzás;élő nyúl;

2017-04-15 10:48:00

Ne gyötörj nyulat!

A jeges borzalom tört rám, amikor megláttam a szomszéd kisfiú kezében a nyulat, a gyerek a család kutyájával is rendre meglehetős agressztivitással "játszik" a kertben, de annak a jószágnak legalább jókora fogai vannak, ha megelégeli a törődést. A kis nyúl azonban védtelen, akkor is, ha egy gyerek nem agresszívan, hanem puszta szeretetből nyúzza agyon szerencsétlent. Húsvét közeledtével évről évre egyre kétségbeesettebb kiáltványokat tesznek közzé az állatvédő szervezetek, hogy NE TESSÉK ÉLŐ NYULAT VENNI A GYEREKNEK! nem játék az, nem plüsscukiság, hanem szenvedni képes élőlény. Nem tudom, hogy országos léptékekben mekkora ennek a foganatja, minden esetre amúgy értelmiségi szomszédaimra ezek szerint nem sokat hatott. 

Ráadásul - ahogy az MTI írja - egyre kevesebb helyen veszik át a húsvét után kitett állatokat. Schneider Kinga, a Noé Állatotthon szóvivője elmondta, évek óta sem az állatkertek, sem az állatmenhelyek nem fogadják húsvét után a megunt állatokat, ennek az is az oka, hogy ünnep után tömegével adnák le az akár néhány nap után megunt kedvenceket. (így fogalmaznak, én pedig a két szó alkotta fogalom abszurditásán merengek...kedvenc és megunás? ) 

Az állatvédő megjegyezte, hogy ebben az időszakban az internetes gazdakeresés sem működik úgy, mint esetleg az év többi időszakában, a világháló is tele van húsvétra vett, gazdára váró kisállatokkal.

Húsvétkor, a nagy vásárlási forgatagban sokan felelőtlenül élő állatokat vásárolnak gyermekeik számára ajándékba. Sajnos már 150 forinttól vásárolható élő kiscsibe, pár ezerért pedig dísznyúl, melyet sokan arra használnak, hogy elkápráztassák gyermekeiket. Seres Zoltán, az Orpheus Állatvédő Egyesület vezetőjének tapasztalata az, hogy az ünnepek után legtöbbször unott teher marad. Az állati jövevényektől sokan durva módon próbálnak meg megszabadulni - az Ebangyal nem kertel, gonoszak, felelőtlenek sőt, kegyetlenek tudunk lenni nem csak embertársainkkal, de az állatokkal is. 

Az Orpheus Állatvédő Egyesület munkatársai az elmúlt évek folyamán az állatoktól megszabadulás kapcsán durva / extrém esetekkel is találkoztak. Amellett, hogy a megunt kisállatokat dobozba zárva, az út szélére dobják ki, a díszhalaktól toalettbe lehúzással, madaraktól kalitkából kieresztéssel próbálnak megszabadulni. Egy etetéshez szokott háziállat ember nélkül életképtelen, ha utcára dobják, azzal a sorsa végérvényesen megpecsételődik. Ezen felül a megunt házi kedvencet kidobni Magyarországon bűncselekmény, a 2004. évi X. törvény kimondja, hogy ezért letöltendő börtön is kapható - figyelmeztetnek, bár jó lenne, ha az emberség, és nem a büntetéstől való félelem motiválna.