USA;Észak-Korea;rakétavédelem;

- Mennyire hatékony az amerikai rakétavédelem?

Az amerikai fegyveres erők vezérkara állítja, hogy rakétavédelmi rendszerük meg tudná védeni az Egyesült Államokat egy esetleges észak-koreai támadástól, független szakértők szerint ez azonban korántsem biztos – jelentette az NBC televízió híradója. 

Chris Johnson, a Pentagon rakétavédelmi ügynökségének (MDA) szóvivője szerint az Alaszkában és a kaliforniai Vanderberg légibázison elhelyezett elfogórakéták el tudnának bánni az észak-koreaiak vagy az irániak lövedékeivel, akkor is, ha nukleáris robbanófejjel ellátott, interkontinentális ballisztikus rakétákat indítanának az Egyesült Államok nyugati partvidéke felé. Jelenleg 36 elfogó rakétát állítottak hadrendbe, s nyolc továbbit az év végéig telepítenének. A keleti partvidéken egy harmadik rakétavédelmi bázis kiépítését a kongresszusnak még jóvá kellene hagynia.

Az amerikai rakétavédelmi rendszer a légkörön kívül tudná semlegesíteni az ellenséges rakétákat. A kormányzati ellenőrzési hivatal (GAO) független szakértői véleményekre alapozott, tavalyi jelentése szerint viszont a rendszer nem bizonyította, hogy száz százalékosan megbízható lenne, kilenc szimulációs gyakorlatból ugyanis hat alkalommal nem tudták megsemmisíteni az ellenséges rakétát. Más szakértők szerint viszont „csak” a rakétatesztek fele sikertelen, ám még ez is hatalmas rizikóra utal.
A Pentagon és az MDA részéről erélyesen cáfolják ezeket a véleményeket. A szenátus fegyveres erők bizottságának áprilisi meghallgatásán például Lori Robinson, a légierő tábornoka határozott igennel felelt Lindsay Graham szenátor kérdésére, hogy le tudnának-e lőni egy Észak-Korea felől közeledő, támadó rakétát.

Szakértők szerint a helyzet csupán azért nem túl súlyos, mert az észak-koreai rezsim még évekre lehet attól, hogy ténylegesen nagy hatótávolságú ballisztikus rakétát indítson. A phenjani katonai parádén múlt héten felvonultatott hatalmas rakéták az amerikai szakértői értékelések szerint nagy valószínűséggel nem valódi harceszközök, hanem csak „üres zöld fémtartályok” voltak.

Nem sérülnek az Orbán Viktor által 1999-ben Isztambulban aláírt, az NGO-k kifejezett erősítésére felszólító Európai Biztonsági Charta rendelkezései akkor sem, ha a parlament megszavazza a külföldi pénzeket elfogadó civil szervezetekről szóló, nagy politikai botrányt kiváltó törvényt – állította az atv.hu-nak Trócsányi László igazságügyi miniszter.