civilek;Velencei Bizottság;CEU;lex CEU;

A lex CEU ellen tüntető tömeg a Nádor utcában április elején FOTÓ: Tóth Gergő/Népszava

- Lex CEU, civil törvény - Lép a Velencei Bizottság

Különleges, úgynevezett sürgősségi eljárásban vitatta meg a magyar ügyeket, és fogadott el határozatot a civilek megbélyegző és a CEU-t veszélyeztető törvénymódosítások kapcsán az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése csütörtökön. A nagy többséggel, néppárti szavazatokkal is elfogadott határozatában a lex CEU végrehajtásának, illetve a civileket megbélyegző törvényjavaslat parlamenti tárgyalásának felfüggesztésére szólított fel. Egyúttal mindkét aggályos törvény vizsgálatára felkérte a nagy tekintélyű szakértői testületét, a Velencei Bizottságot.

A szervezet határozatában az áll: az ET parlamenti közgyűlése "egyetért azzal, hogy a civil szervezeteknek és forrásaiknak is átláthatónak kell lenniük, de nem tudja elfogadni azt az állítást, hogy a civil szervezetek külföldi érdeket szolgálnak, s nem a közérdeket, vagy hogy veszélyeztethetik a nemzetbiztonságot és bármely ország nemzeti a szuverenitását egyszerűen csak azért, mert külföldi forrásokban részesülnek". A közgyűlés aggályait fejezte ki a "teljesen vádaskodó címkézés és kormányzati retorika" miatt, ahogyan a törvényjavaslat előkészítésének és parlament elé kerülésének módja miatt is.

"Az óriási többséggel elfogadott határozat korántsem csupán jogi, technikai kifogásokat fogalmaz meg. A Fidesz még a saját pártcsaládjába tartozókat sem tudta meggyőzni arról, hogy orosz mintára nem a civilek megbélyegzése, és a CEU ellehetetlenítése a célja" - közölte lapunkkal Harangozó Gábor MSZP-s képviselő. Az ET Parlamenti Közgyűlésének tagja szerint az eddig folytatott kettős beszéd végérvényesen lepleződött. "Immár minden, a demokrácia és a szabadságjogok mellett elkötelezett európai vezető előtt világos, mi történik Magyarországon. Strasbourgban és Brüsszelben ugyanazt várják a magyar kormánytól, amit a Budapest utcáin tüntető fiatalok: Orbán Viktor fejezze be az európai értékeket cinikusan tagadó, illiberális ámokfutását" - fogalmazott.

Ezt erősítik a Politico információi is, hiszen a brüsszeli portál azt írta: Orbán Viktornak szombat reggel nyolckor kell megjelennie az Európai Néppárt vezetősége előtt. Egy vezető néppárti tisztségviselő azt mondta a Politicónak, Orbán még nem úszta meg. Több néppárti is panaszkodik, Manfred Weber frakcióvezető részben odacsapott Orbánnak az Európai Parlamentben. Egy másik néppárti képviselő arról ír, hogy keményen kell fellépni Orbán ellen, mert csapdába csalja az Európai Uniót. És a magyar kormányról Lambert van Nistelrooij szerint mindent elmond a 66 kötelezettségszegési eljárás, ami épp folyik.

Soros baráti látogatást tett Junckernél
Soros György látogatása nem befolyásolhatja az Európai Bizottság döntéseit a magyar felsőoktatási törvénnyel vagy a migrációs válság kérdésével kapcsolatban. A brüsszeli testület teljesen függetlenül működik – jelentette ki csütörtökön a bizottság vezető szóvivője. Margarítisz Szkínász a bizottság szokásos napi sajtóértekezletén hangsúlyozta, bizonyos esetekben szükség lehet konzultációra, végül azonban kizárólag a brüsszeli testületé a döntés. A Jean-Claude Juncker és Soros György közötti csütörtöki találkozóval kapcsolatban Szkínász elmondta, a megbeszélésnek a budapesti Közép-európai Egyetem (CEU), valamint az ukrajnai helyzet állt a középpontjában. Emellett közölte: az egyeztetésen Carlos Moedas kutatásért és tudományért felelős uniós biztos is részt vett. Hozzátette, hogy Juncker és Soros több mint húsz éve ismerik egymást, "nincs semmi különösen drámai ebben a találkozóban". Soros találkozik négy másik uniós biztossal is a héten: a finn Jyrki Katainennel (munkahelyteremtés, gazdasági növekedés), a cseh Vĕra Jourovával (igazságügy), a portugál Carlos Moedassal (kutatáspolitika) és a holland Frans Timmermansszal (európai alapjogok).



Mészáros Lőrinc, Andy vajna és Csányi Sándor persze nincs "veszélyben" az ifjú fideszesek haragjától.