Angela Merkel;Vlagyimir Putyin;

Bár eleinte kölcsönös udvariaskodás jellemezte a találkozót, nem sokáig tartott ez a szívélyesség FOTÓ: GETTY IMAGES

- Egymásnak feszült Angela Merkel és Vlagyimir Putyin

Két órán át tárgyalt egymással Vlagyimir Putyin és Angela Merkel Szocsiban, ám áttörés nem történt találkozójukon.

A német kancellár washingtoni látogatásával szemben annyi pozitívum elmondható Merkel és az orosz elnök oroszországi találkozójáról, hogy legalább kezet ráztak egymással az újságírók előtt. Ezenfelül azonban jelentős előrelépés nem történt. Kettejük viszonya eleve feszült, a Kreml az Európai Unió úgymond oroszellenes politikája vezérszónokának tartja a német kancellárt. Ez a feszültség sajtóértekezletükre is rányomta a bélyegét.

Kezdetben ugyan kölcsönös udvariaskodás jellemezte őket, később azonban egyre keményebb mondatokat fogalmaztak meg. Kivált az ukrajnai válság megítélése kapcsán tükröződött az egyet nem értés. Merkel igen rossznak nevezte, hogy az oroszbarát lázadók saját hatalmi struktúráikat építik ki a térségben. Putyin azonban azt közölte, nem volt más választásuk. Egyvalamiben értettek csak egyet: a kelet-ukrajnai válság csillapítását célzó minszki megállapodás pontjait mind Putyin, mind Merkel szerint meg kell tartani.

A kancellár úgy vélte, a terrorizmus elleni harcban lát lehetőséget az együttműködésre. Hozzátette, Oroszország „konstruktív partner lesz” a G20-ak Hamburgban esedékes tanácskozásán. Ugyanakkor azt is közölte az elmúlt hetek oroszországi megmozdulásaira utalva, hogy lehetővé kell tenni az emberek számára a gyülekezési szabadságot, a tüntetéseket. Putyin ezzel szemben azt közölte, hogy minden orosz polgárnak a törvények szerint kell viselkednie, s könnygázt és botokat a rendőrség „Nyugaton is bevet” egyes tüntetőkkel szemben.

Putyin nem finomkodott
Egy újságíró aziránt érdeklődött, tart-e Angela Merkel attól, hogy Oroszország megpróbálja befolyásolni a német választás eredményét. A kancellár erre azt közölte, nem tartozik a félős emberek közé. Hozzátette ugyanakkor, tisztában vannak vele, hogy a kiberbűnözés nagy nemzetközi kihívást jelent. Putyin ugyanakkor kijelentette, nem avatkoznak bele más országok belügyeibe, de megfigyelték, hogy más országok „megpróbálják befolyásolni” hazáját. Ezután támadást intézett a kérdező újságíró ellen. „Következtetéseket von le a semmiből” – jelentette ki.

A hét folyamán, akár már ma eldőlhet, hogy előrehozott választást kell-e rendezni Horvátországban, vagy megmenekül Andrej Plenkovic kormánya. A belpolitikai krízist ismét a centrista Híd idézte elő.