A képviselők többségének szavazatával Gordan Jandrokovicot, a vezető kormánypárt, a jobbközép Horvát Demokratikus Közösség (HDZ) tagját választották meg a törvényhozás új elnökének. Az ötvenéves politikus a 2016-os választások óta a parlament alelnöke volt, 2010 és 2011 között kormányfőhelyettes, 2008 és 2011 között pedig a külügyi és európai integrációért felelős tárcát vezette.
A házelnök megválasztását heves vita előzte meg. Az ellenzék szerint a HDZ és a Híd Függetlenek Listája (Híd) alkotta kormánykoalíciónak már nincs meg a parlamentben a kellő többsége, és az, hogy sikerült új házelnököt választani, nem jelenti azt, hogy a kormány stabil lenne.
A horvát szábor a május 21-i helyhatósági választások előtt már nem ül össze. Az önkormányzati voksolás utáni első ülés témája pedig már a kormányátalakítás lehet. Andrej Plenkovic kormányfőnek (HDZ) új személyeket kell javasolnia azokra a miniszteri pozíciókra, amelyeket korábban a Híd tagjai töltöttek be. A kormányátalakítási tárgyalások mutathatják meg, megvan-e a kormány iránti bizalom, vagy előrehozott választást kell tartani az országban.
A kormánykoalíció szakadásához a Zlatko Maric pénzügyminiszter (HDZ) ellen beadott bizalmatlansági indítvány volt, amelyet az ellenzéki Szociáldemokrata Párt (SDP) kezdeményezett. Az erről szóló kormányvitán a múlt héten egyet nem értés alakult ki a két kormánypárt között. Ezt követően Andrej Plenkovic a Híd három miniszterének leváltását kérte, majd a kisebbik kormánypárt államtitkárait is menesztette, illetve kérte a Híd elnökének, Bozo Petrov házelnöknek a leváltását.
Az ellenzéki Szociáldemokrata Párt (SDP) azért nyújtott be bizalmatlansági indítványt a pénzügyminiszter ellen, mert Maric korábban igazgató volt Horvátország legnagyobb magántulajdonú vállalatában, a súlyos pénzügyi gondokkal küzdő Agrokorban, és az SDP szerint tudnia kellett a konszern pénzügyi problémáiról, jóllehet mindvégig azt állította, a vállalat körül minden rendben van. A bizalmatlansági indítvány azonban nem kapott többséget a parlamentben.