Műsormagazin;érettségi vizsga;tisztességtelenség;

2017-05-08 07:06:00

Tisztességtelen az idei érettségi

Nehezebb lesz, sőt több tízezer diák számára a továbbtanulás szempontjából hátrányos eredményeket is hozhat az idei érettségi Mendrey László szerint. 

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke az érettségiszezon indulása kapcsán arról beszélt lapunknak, az elmúlt hónapokban hiába emeltek szót többen is elsősorban a szakgimnazistákat érintő érettségi szabályok gyors megváltoztatása ellen, a kormány nem változtatott a vitatott jogszabályokon, figyelmen kívül hagyta nemcsak a tiltakozó tanárok, diákok, szülők, de az oktatási ombudsman véleményét is.

A szakgimnazistáknak egy olyan új szakmai érettségi tárgyból kell idén érettségizniük, amelynek követelményeit - például, hogy pontosan milyen tantárgyat, milyen szinten kérnek számon - egy mindössze négy hónappal korábban, december végén megjelent rendelet szabályozza, így a felkészülési idő meglehetősen lerövidült. Mendrey szerint ez rendkívül tisztességtelen a diákokkal, de a tanárokkal szemben is. Emellett megszűnt az ötödik érettségi tárgy szabadon válaszhatósága, minden szakgimnazistának kötelező az újonnan bevezetett szakmai tárgyból érettségizni.

Ez igencsak megnehezíti azoknak a dolgát, akik továbbtanulnának, de a kötelező tárgyak (matek, magyar, történelem, idegen nyelv, és most már a kötelező szakmai tárgy) mellett olyan más tárgyból is érettségizniük kell, amit a választott egyetemi, főiskolai szak megkövetel (biológia, kémia, stb.).

108 500-an adnak számot tudásukról

Nekik így nem öt, hanem hat tantárgyból kell vizsgázniuk a kötelező szakmai érettségi miatt. "A vizsgaszabályok gyors és szerintem jogszerűtlen módosítása kitűnő eszköz arra, hogy csökkentsék a felsőoktatásba kerülő diákok számát. Nem titok, hogy ez a cél" - fogalmazott Mendrey.

A mostani vizsgákon összesen 108 500-an (köztük 73 ezer végzős középiskolás) adnak számot tudásukról, hétfőn a magyar nyelv és irodalom írásbelik kerülnek sorra. Mint az Eduline felhívta a figyelmet, itt is történtek szigorítások: középszinten nem egy, hanem kettő szövegalkotási feladat lesz, a műelemzés pedig kötelező (eddig választható volt). A középszintű matekérettségin több a részfeladat, az algebra arányát 20-ról 25 százalékra emelték. Az idegen nyelvi középszintű vizsga szintje eddig az A2-B1-es szintnek felelt meg, mostantól azonban az A2-es szintű, vagyis a legegyszerűbb feladatrészek kikerültek a feladatsorból.