tanácsadók;Donald Trump;orosz befolyás;

2017-05-08 07:33:00

Felpörög a vizsgálat Trump belső köre ellen

Moszkva megpróbálhatja kompromittálni, hamis információkkal félrevinni a Trump-kampány orosz kapcsolatfelvételei ügyében folyó vizsgálatokat.

Ma hallgatják meg a washingtoni szenátus igazságügyi bizottságában az Obama-kormányzat volt igazságügyi miniszterhelyettesét. Sally Yates volt az, aki januárban figyelmeztette a Fehér Házat, hogy Donald Trump nemzetbiztonsági tanácsadója, Michael Flynn félrevezette az amerikai alelnököt, Mike Pence-t, s más tisztviselőket. Tagadta ugyanis, hogy az Oroszország elleni szankciók feloldásáról tárgyalt Szergej Kiszljak washingtoni orosz nagykövettel, még akkor, amikor az Obama-kormányzat hivatalban volt, s így ezzel törvényt sérthetett. Flynnt rekordgyorsan, 24 nap után menesztették, miután kiderült, hogy az amerikai hírszerzésnek bizonyítékai vannak ellene.

Sally Yates az átmenet időszakában állt az igazságügyi tárca élén, de Trump leváltotta, amiért ellenvéleményét hangoztatta a hét muszlim állam polgáraira kirótt beutazási tilalommal szemben. Egyszer már berendelték tanúskodni a képviselőház hírszerzési bizottságába, de a bizottság vezetője, Devin Nunes attól tartott, az elnökre nézve leleplező tényeket tárhat fel, ezért lemondta a meghallgatást. Yates most először nyilatkozik, de nyilvánosan sokat nem árulhat el. James Clapper volt nemzeti hírszerzési igazgató is tanúskodik hétfőn.

A szenátus hírszerzési bizottsága is felpörgeti a munkát: május 9-ig adott határidőt a Trump-kampány több munkatársának, hogy adjanak át egy listát orosz kapcsolatfelvételeikről, s május 19-i határidővel nyújtsanak be minden dokumentumot, e-mailt, feljegyzést orosz tisztségviselőkkel, üzletemberekkel folytatott megbeszéléseikről 2015 nyarától idén január 20-ig, Trump beiktatásáig. A New York Times jelentése szerint Richard Burr republikánus és Mark Warner demokrata szenátor közösen írta alá az erről szóló levelet, azaz kétpárti egyetértésben dolgoznak annak feltárására, egyeztetett-e a Trump-kampány Oroszországgal a tavalyi elnökválasztás befolyásolása céljából. Mike Flynn mellett Carter Page energetikai szakértő, Trump volt külpolitikai tanácsadója, Paul Manafort volt kampányfőnök, illetve Roger Stone tanácsadó volt a címzett. Stone volt az, aki elismerte, hogy kapcsolatban állt a magát Guccifer 2.0 néven azonosító orosz hackerrel.

Több hét után felújítják a képviselőház hírszerzési bizottságában folyó vizsgálatot is. Devin Nunes, akiről kiderült, hogy a háttérben egyeztetett a Fehér Házzal, kénytelen volt visszalépni, utóda, a texasi republikánus képviselő, Mike Conaway, illetve a demokrata Adam Schiff kétpárti egyetértésben működik. Schiff az MSNBC-nek elmondta, hogy új hírszerzési dokumentumokat kértek be, s szintén tervezik Yates és mások beidézését.

A CBS News úgy értesült, hogy kongresszusi és igazságügyi körökben aggódnak, hogy Oroszország megpróbálja befolyásolni az FBI és a kongresszusi bizottságok által folytatott vizsgálatot, megkeresik a gyenge pontokat, álhíreket terjesztenek el. James Comey FBI-igazgató kongresszusi meghallgatásán úgy vélte, Oroszország továbbra is beavatkozik az amerikai belügyekbe, s a 2018-as félidős kampányt is befolyásolni próbálja majd.

Biztos helyen a nukleáris foci

A New York-i Trump-torony egyik szigorúan biztosított apartmanjában tartják majd a titkos nukleáris kódot tartalmazó bőröndöt, amikor az amerikai elnök ott tartózkodik, írta a The Guardian. A bérleti szerződést a Pentagon most véglegesíti, azt ígérik, Trump személyesen nem profitál a valószínűleg egymillió dollárt meghaladó bérleti díjból.

Nem tudni, hogy az elnök Mar-a-Lago-i és bedminsteri rezidenciáján milyen megoldást alkalmaznak. Botrány lett abból, amikor Trump floridai rezidenciáján az egyik vendég a „nukleáris focit" hordozó katonával fotózkodott.