gazdagok listája;II. Erzsébet királynő;

2017-05-08 07:34:00

II. Erzsébet messze az élvonaltól a gazdagok listáján

Huszonkilencedik alkalommal látott napvilágot a brit, illetve a szigetországhoz adózási szempontból kötődő gazdagok listája. 

Az új szerkesztő, Robert Watts bevezetőjéből kiderül, hogy ez a melléklet legalább 10 százalékkal emel a Sunday Times amúgy közel 800 ezres példányszámán. Nehéz eldönteni, miért szeretnek az anyagi helyzetükkel normális körülmények között kevéssé dicsekvő britek mások zsebében “turkálni”. Tapasztalatok szerint egyes olvasókat egyszerűen lenyűgözi a gazdagság elérhetetlennek látszó foka, mások felemelőnek tartják a szikár számok mögött rejlő sztorikat. Vége ugyanis annak az időnek, amikor a királynő és obskurus arisztokraták, majd magántőke-befektetési és hedge fund cápák dominálták az ezres listát. A regisztert gondosan böngészők bőven találnak benne olyan üzletembereket, akik első millóikat látszólag alantas árucikkekből és szolgáltatásokból, zöldségekből, benzinkutakból, házasságközvetítő portálokból, üdvözlőkártyákből, vagy akár állateledelből szedték össze.

Az idei listára minimum 110 millió fontos (több mint 40 milliárd 480 millió forint) vagyonnal lehetett bekerülni. Ez duplája a 2009-es beugrónak. Imponáló tény, hogy több tucat multimilliomos felsőfokú képzettség nélkül küzdötte be magát, mások zsarnoki rendszerek elől menekülve, vagy bevándorlóként érkeztek a szigetországba, csak előrehaladott korára kóstolva bele a gazdagság ízébe. Bár a múlt év június 23-i népszavazás előtt a FTSE-100 tőzsdei indexhez tartozó vállalatok számos vezetője fejezte ki az Európai Unióból való kilépés kockázataival kapcsolatos aggodalmát, nemhogy a brexit, de Donald Trump hasonló kétségekkel kísért megválasztása sem rázta meg az üzleti életet. A Rich List különben is tele van olyan vállalkozókkal, akiket nem nyugtalanítanak, hanem feldobnak a változások A börze szárnyalásának köszönhetően az ezer leggazdagabb brit “összértéke” elérte a 658 milliárd fontot, ami 2016-hoz képest 14 százalékos emelkedést jelent.

A Rich Listet a 81, illetve 77 éves Hinduja-fivérek vezetik 16,2 milliárd fontos vagyonukkal, mely ipari termelésből és pénzügyi szolgáltatásokból jött össze. Az Indiából érkezett család éppen Sir Winston Churchill háborús főhadiszállása, az Old War Office luxusszállodává átalakításán fáradozik. A 9. helyig kell várni, míg az első brit születésű milliárdost, az édesapja ingatlanportfólióját frissen megörökölt 26 éves westminsteri herceget, Hugh Grosvenort megtaláljuk (9,54 milliárd font).

Az első “self-made” brit milliárdos (7,8 milliárd) a porzsák nélküli porszívó feltalálója, Sir James Dyson. Míg a 91 éves királynő 360 millió fontos magánvagyonával holtversenyben a szégyenletes 329. helyen rostokol, 125 millió fonttal első ízben kvalifikálta magát a 29 éves közkedvelt énekesnő, Adele.