A részvételi arány várhatóan nagyon magas lesz, hiszen az ázsiai országot alapjaiban rengette meg az előző államfő menesztésével járó korrupciós botrány. Pak Gun Hje egy felelősségre vonási eljárást követően (impeachment) decemberben távozott a hivatalából. Hatalmas tömegek – főképp a fiatalabb generáció tagjai – tüntettek ellene hónapokon át, az embereket ugyanis felháborította, hogy míg a társadalmi különbségek nőnek, a korrupt elit vagyona gyarapodik.
Az új elnök feladata lesz – olvasható a BBC elemzésében –, hogy egyesítse a társadalmat, s felpörgesse a munkaerőpiacot: a fiatalok körében 9,8 százalékos volt tavaly a munkanélküliség. A belpolitikai-gazdasági kihívásokat tetézi az észak-koreai agresszió. Szakértők szerint küszöbön áll a hatodik nukleáris teszt. A feszültséget csak növeli, hogy az elmúlt évek stratégiájával ellentétben az Egyesült Államok is keményebb álláspontot képvisel.
A közvélemény-kutatások szerint a liberális jelölt, Mun Dzse In lehet a befutó. Az emberjogi ügyvéd egyik fő riválisa a balközép színekben induló Ahn Csol Szu, aki az informatikában tett szert milliárdos vagyonára. Az ellenzéki Demokrata
Párt jelöltje, az egykori diákaktivista Mun, kampánya során megígérte: megválasztása esetén többé nem lesznek érinthetetlenek az országot irányító családok. A kényes észak-koreai helyzetet is a kapcsolatok szorosabbra fűzésével orvosolná. Míg kritikusai szerint ezzel lényegében a phenjani nukleáris programot finanszírozza, Mun úgy véli, a békéhez a gazdasági kapcsolatokon keresztül vezet az út.