"Már nem Szabó László a Honvédelmi Minisztérium rendezvényszervező hivatalának a vezetője" – tudatta lapunkkal a Honvédelmi Minisztérium (HM), ám hogy Szabó most milyen feladatot lát el a HM-nél azt nem volt hajlandó a tárca elárulni.
A fideszes vezetésű XI. kerületi önkormányzat kabinetvezető-helyetteseként is dolgozó Szabó László volt az, aki a múlt hét csütörtökön, Újbudán tartott nemzeti konzultációs fórumon előbb akadályozta munkavégzésében a 444.hu újságírónőjét, majd pedig – a videóriporter állítása szerint – elvette a telefonját és a karjánál fogva kiráncigálta a nemzeti konzultációs fórumnak helyet adó iskolaépületből. Végül, mielőtt a rendőrök kiérkeztek volna, Szabó László távozott a helyszínről.
A HM lapunkkal nem közölte, hogy pontosan miért nem vezető már Szabó László, azonban igencsak gyors döntés lehetett: délután a kormany.hu-n Szabót még a HM Rendezvényszervező főigazgatójaként tüntették fel, illetve nemrég Szabó mint „HM Nemzeti rendezvényszervező főosztályának” a programigazgatójaként nyilatkozott az M1 műsorában. A titulusok közötti ellentmondás azzal magyarázható, hogy tavaly nyáron a hivatalt főosztályként beolvasztották a honvédelmi tárcába. Hosszas kérdezősködésünkre a tárcánál csak annyit közöltek, hogy Szabó továbbra is a tárca beosztásában van, ám nem árulták el, hogy pontosan milyen poszton.
A rendezvényszervező élén Szabó László feladata volt a nagyobb nemzeti ünnepek megszervezése, így többek között tavaly ő volt az októberi 23-i „szabadság napja” illetve idén a március 15.-i ünnepségek programigazgatója.
Kíváncsiak lettünk volna Szabó László véleményére, ám nem reagált az üzeneteinkre. Helyette az újbudai Fidesz írt a lapunknak, ám kérdéseinkre nem adott érdemi választ. Azt ugyanakkor hangsúlyozták, hogy ők már korábban „cáfolták az újságíró állításait.” Tényszerű cáfolatról korábban sem volt szó, ráadásul a jelek szerint a honvédelmi tárcánál már nem is biztosak Szabó ártatlanságában.
Közben újabb jelei akadtak a közélet durvulásának: a Parlamentben egy jobbikos képviselő verést helyezett kilátásba tegnap egy fideszes honatyának, Bayer Zsolt pedig még tőle is szokatlan verbális brutalitással esett neki a Parlamentben nemrég tiltakozó civileknek.
Mi is történt?
Múlt csütörtökön a XI. kerületben a Ciszterci Szent Imre Gimnáziumban tartotta Simicskó István honvédelmi és Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter, továbbá Hoffmann Tamás XI. kerületi polgármester nemzeti konzultációs lakossági fórumot. Erről szeretett volna tudósítani Halász Júlia. A rendezvényt szervező Szabó előbb azzal kötött bele a 444.hu tudósítójába, hogy neki „regisztrálnia kellett volna” az egyébként nyilvánosnak hirdetett nemzeti konzultációs fórumra és erre hivatkozva nem engedte meg, hogy az újságíró felvételeket készítsen a fórumról. Később, amikor Halász Júlia kiment a teremből telefonálni, Szabó nem már nem engedte vissza az újságírót azzal a kifogással, hogy szerinte az újságírónő a tilalma ellenére képeket készített a telefonjával. Halász szerint Szabó már ekkor is agresszívan lépett fel vele szemben, lökdöste, taszigálta az újságírót.
Miután Halász Júlia kilátásba helyezte, hogy rendőrt hív, szerinte Szabó László elvette tőle telefonját, megragadta a karját, majd néhány, a teremből kisiető „segítővel” övezve lerángatták a lépcsőn és kivezették az épület elé. Végül Halász az iskola egyik alkalmazottja segítségével hívta a rendőröket, de ezt Szabó László már nem várta meg, hanem az iskola egyik hátsó ajtaján elhagyhatta az épületet. Előtte azonban letörölte Halász Júlia telefonjáról a fotókat.
Elég volt a viszkető tenyerű fideszesekből! – írta meg Szél Bernadett az LMP társelnöke a facebook oldalán miután az LMP ismét feljelentést tett Bayer Zsolttal szemben gyűlöletkeltésért. A korábban a CEU-ellenes a tüntetőket megfenyegető kormánypublicista ezúttal a civiltörvény ellen a parlamentben tiltakozó aktivistákról nyilatkozta azt, hogy „ha még egyszer ezek vagy ilyennek megjelennek a parlament épületében, és ott megzavarják a munkát, akkor úgy kell őket kivágni, mint a macskát szarni. Ha a taknyukon és a vérükön kell őket kirángatni, akkor a taknyukon és a vérükön. (...) Ha kell, akkor szanaszét kell verni a pofájukat." Nem ismeri Bayer megnyilatkozását, de ha látta volna, sem kommentálná” - hárította el az Atv.hu érdeklődését Orbán Viktor miniszterelnök.
Miután az újságírónő története napvilágot látott a hétvégén ezren tiltakoztak a XI. kerületi Fidesz-iroda előtt. Közben a kormánypárt is támadásba ment át. Németh Szilárd fideszes képviselő a hétvégén kijelentette, hogy a 444.hu „Soros-támogatta” orgánum, így az onnan érkezők sem újságírók, hanem ügynökök, akik provokálni szoktak. A Fidesz újbudai irodája pedig feljelentést tett rágalmazásért és közleményükben az újságírónőt vádolta meg azzal, hogy a fórumon „provokálta a jelenlévőket”. A Fidesz szerint az iskola biztonsági kameráinak felvételei majd mindezt igazolni fogják.
Azonban eddig a Fidesz nem tett közzé semmilyen felvételt, dacára, hogy Halász Júlia szerint a „kísérői” között volt, aki telefonon rögzítette az akciót. Megjegyzendő, hogy az eseményről tudósító MTI, az Echo Tv és a M1 sem tett említést semmilyen provokációról. A HM tájékoztatása szerint a rendezvényen részt vevő miniszterek sem érzékeltek semmiféle atrocitást. A történtekről is csak később tájékoztatták őket.
Ugyancsak kérdéses, hogy ha minden úgy lenne, ahogy Szabó László állította, akkor Szabó miért miért nem várta meg a kiérkező rendőröket? Mivel Szabó László a HM-beli tisztségei mellett az újbudai önkormányzat kabinetvezető-helyettes is, így megkérdeztük Hoffmann Tamás újbudai polgármestert, hogy egyáltalán tájékozódott-e az ügyben? Az önkormányzat szintén csak annyit közölt, hogy a rendőrségi vizsgálat befejezéséig nem nyilatkozik.
Itt érdemes felidézni: a múlt héten Németh László az Állami Egészségügyi Ellátó Központ főigazgatója ragadta meg és tolta el magától a HírTv újságírónőjének a mikrofont tartó kezét, aki a magyar egészségügy állapotáról akart Némethet megkérdezni. Mindez a sajtószabadság világnapján történt.
A közbeszédből kiszorult az értelmes közpolitika, amelynek keretében a másik érveit meghallgatva, józan belátással lehet vitatkozni (Habermas ezt nevezte nyilvánosságnak), helyette a személyes érzelmek maradtak – állapította meg Csepeli György szociálpszichológus, akinek egyik szakterülete a konfliktuskezelés, a csoportok közötti konfliktusok vizsgálata. A szakértőt a mind durvább és gyakoribb közéleti konfliktusok apropóján kérdeztük.
Az érzelmekből frusztrációk következhetnek. Ahol pedig frusztráció van, ott óhatatlanul megjelenik az agresszió, ami aztán újabb frusztrációt szül. Rosszindulatú, mérgezett légkör alakul ki a társadalomban. Arra, hogy honnan indult az egész, már senki nem emlékszik. A szociálpszichológus ezzel a folyamattal magyarázza, hogy a politikában terjedni látszik az erőszak. Az ilyen esetek a közeljövőben szerinte szaporodni fognak.
Csepeli György hozzátette: nem speciálisan magyar sajátosságról beszélünk, az új elnök megválasztása óta hasonló játszódik le az Egyesült Államokban is. - Cz. G.