Vélhetően nem a teljes kerítés ráz, hanem az arra rögzített, a talajjal párhuzamosan futó drótokba vezettek áramot - latolgat a portál annak alapján, hogy a szigetelt rögzítési pontokon át futó 12 huzal a dupla kerítés mindkét kerítésén látható. A szigetelt drótokat a kerítések belső oldalára szerelték, így a feltételezés szerint kívülről csak akkor ráznak, ha benyúl az ember. A feliratok egyébként magyar, szerb és arab nyelven figyelmeztetnek az áramütés veszélyére. A helyszínen az Index munkatársai úgy értesültek, hogy egy munkást a felállítás során megrázott az áram, és emiatt kórházba került. Érdeklődtek az ügyről a Belügyminisztériumnál, meg arról is, hogy milyen erősségű áramot vezettek a kerítésbe, és mindkét fele ráz-e.
A BM szerint a kérdésekre a választ egy rövidesen megjelenő kormányhatározat tartalmazza majd. A megsérült munkással kapcsolatban pedig – a közlésük szerint - nem illetékesek, azügyben a kivitelezőnél kell érdeklődni. A BM egy külföldi hírügynökség érdeklődésére lényegesen közlékenyebben reagált: e szerint a kerítésbe nincs áram vezetve, pusztán egy kb. 10 kilométer hosszban kiépített szabotázs elleni intelligens jelzőrendszer működése igényel villamos energiát. A külföldre szánt közleményből az ugyanakkor szintén nem derül ki - írja az Index - hogy ha csak a jelzőrendszer miatt kell az áram, miért van szükség a figyelmeztető feliratokra? Az is kérdés, hogy mikortól kerül feszültség alá a kerítés, továbbá hogy a 10 kilométeres zónát kiterjesztenék-e a jövőben kerítés teljes, 155 kilométeres hosszára.
Délután az MTI-n keresztül üzent a BM:
Feszültségkeltésnek nevezte a Belügyminisztérium (BM) az index.hu tudósítását az MTI-nek péntek délután eljuttatott közleményében, kiemelve, hogy a határkerítések nincsenek áram alatt. A BM közleményében felidézte, hogy az index.hu "szenzációhajhász címét átvéve" számos médiatartalom-szolgáltató arról tájékoztat, hogy áramot vezetnek a határkerítésbe, az ideiglenes biztonsági határzárba. Márpedig - mint felhívták a figyelmet - az index.hu tudósításából is kiderül, hogy a határkerítések nincsenek áram alatt. A kettős határkerítéssel párhuzamosan, mintegy 10 kilométer hosszban építettek ki egy helymeghatározásra alkalmas biztonságtechnikai jelzőrendszert, amely "korlátozott energiájú elektromos impulzusokkal működik". Ez a biztonságtechnikai jelzőrendszer a magyar-szerb határszakasz teljes hosszán megépül. A BM ezzel együtt kiemelte, hogy a jelzőrendszert - a szabványnak megfelelően - a nemzetközi minősítő "emberi élet veszélyeztetésére alkalmatlannak" minősítette. A jelzőrendszer kiépítése közben történhettek munkahelyi sérülések - amelyről a kivitelező tud nyilatkozni -, de a rendőrséghez nem érkezett ilyen bejelentés - áll a BM közleményében.