francia elnökválasztás;Emmanuel Macron;Macron;

2017-05-13 07:32:00

Macronnal új fejezet kezdődik

Vasárnap iktatják be hivatalába Emmanuel Macront. Előde, Francois Hollande meglehetősen rossz népszerűségi mutatókkal távozik, ám mindent megtett azért, hogy előkészítse a terepet az új francia elnöknek.

Parázs vita előzte meg múlt vasárnap este a francia elnökválasztás eredményhirdetését az ottani közszolgálati televíziók stúdiójában. A vita arról szólt, hogy vajon mennyire felelős a távozó François Hollande elnök az Ötödik Köztársaság bajaiért. A tapasztalt politikusok és bölcs elemzők nagyobb polémia nélkül elfogadták Jean Marie-Colombaninak, a Le Monde visszavonult sztárpublicistájának az álláspontját, amelyben azt fájlalta, hogy Hollande szakított De Gaulle hatalmi rendszerének alapjaival, az államfői hatalom elsőbbségének elvével.

Hollande degradálta az Élysée-palotát, miniszterelnökséggé minősítette vissza, s ahelyett, hogy a nagy elveket hirdette volna meg és kérte volna számon a beosztottain is, maga bajlódott a hétköznapi ügyekkel. Csökkentette a főhatalom értékét, s ezzel szakított valamennyi rangos elődjének – Pompidoutól, Mitterrandon át Chiracig – hagyományával. Ez ugyan nem megbocsáthatatlan vétek, csupán ballépést követett el, mégis elég volt az üdvösség elvesztéséhez.

A helyzetet enyhítette azonban azzal, hogy időben rádöbbent: eladta vele a jogát az újabb államfői mandátum megpályázására, így önként lépett vissza. Ugyanakkor förgeteges diplomáciai kampányba kezdett, néhány hónap alatt fölkereste a világ vezetőit, hogy ne nagyon csorbuljon Franciaország nemzetközi rangja. Ezen belül is igencsak intenzív kétoldalú kapcsolatot épített ki Angela Merkellel, fölelevenítve a hagyományos Párizs-Berlin „tengelyt”.

A távozó elnök nem légüres térben, elvontan cselekedte ezt, hanem utóda érdekeit szem előtt tartva. Macron ugyanis nem a semmiből bukkant elő, Hollande szemelte ki őt a bankvilágból, tette meg közvetlen tanácsadójának, majd miniszterének. Egyelőre feltételezés csupán, de nem volna meglepő, ha idővel kiderülne az is, hogy Macron nem szeszélyből búcsúzott el rövid idő után az Élysée-től és személy szerint Hollande-tól is, aki megadta neki a kétségtelenül csekély egy esztendős „tanulóévet” az államférfiúi jövő fölépítéséhez.

Nem kizárt, hogy direkt így tervezték, az izmosodó veszélyes populista irányzat visszaszorítására – a Le Pen-Putyin-Orbán „Állítsuk meg Brüsszelt” jelszó semlegesítésére –, hogy legyen olyan jelölt, aki maradéktalanul visszaszerezheti az európai integrációs irányzat tekintélyét.

Szemmel látható jelei ennek Hollande búcsúzó gesztusai között a Macron köszöntését kiegészítő „baráti ajándékok”. A meghívás a párizsi De Gaulle szobor május 8-i, győzelem napi közös megkoszorúzására. Ugyancsak e délutánon Hollande a Le Monde-ban szűkszavú nyilatkozatot tett közzé erélyesen cáfolva a Macron „árulását” firtató rágalmakat. Mint mondta, kevés olyan korrekt politikus akad, mint utóda.

Berlinbe utazik Macron

Angela Merkel hétfőn Berlinben fogadja Emmanuel Macront. Steffen Seibert, a kancellár szóvivője közölte, a megbeszélésen szót ejtenek egyebek mellett az euróövezet további megerősítéséről. Múlt vasárnapi győzelme után Macron telefonon egyeztetett a német kancellárral, s biztosította őt, hogy hamarosan Berlinbe látogat. A tízperces telefonbeszélgetés egy Macronhoz közeli forrás szerint kifejezetten baráti volt – emlékeztetett a Reuters hírügynökség. Jelzésértékű, hogy a szociálliberális politikus első útja a német fővárosba vezet. A leköszönő elnök, Francois Hollande 2012-ben szintén Berlinbe utazott először államfőként.