A kormánypárti Civil Összefogás Fórum (CÖF) önmagát az ország egyik legnagyobb civil szervezetének tartja. Ehhez képest jóval kevesebb egyszázalékos felajánlást kap az adófizetőktől, mint például az Átlátszó oknyomozó portál alapítványa. A Csizmadia László-féle CÖF néhány hete ezzel a magyarázattal rukkolt elő: „Soros pénzeiből jut azoknak, akik feladatul kapták, hogy 1 százalékos támogatásokat fizessenek az Átlátszónak”.
Pikáns helyzet. Miközben a CÖF szerint Soros György még az adófelajánlásukról rendelkező állampolgárokat is dróton rángatja, éppen az Átlátszó derítette ki, hogy a Magyar Villamos Művek Zrt. (MVM) tavaly 508 millió forintos támogatásban részesítette a CÖF-öt, illetve alapítványát.
Így már persze az is érthetővé válik, hogy a CÖF miért nem aktivizálja magát jobban az egyszázalékos kampányok idején: túl sok macera, túl kevés pénz. Ha egy szervezetnek ilyen nagyvonalú támogatói vannak, miért is hajolgatna le az apróért.
Annak érzékeltetésére, milyen sok pénzről van szó, a 444.hu a pártok támogatását hozta fel példaként. Tavaly a Jobbik teljes évi állami támogatása sem érte el a félmilliárdot (476 millió forint), az MSZP ennél is kevesebbet kapott (427 millió forint), az LMP, az Együtt vagy a Demokratikus Koalíció egyaránt 200 millió alatt maradt.
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium úgy véli, nincs itt semmi látnivaló, az MVM „saját forrásból”, nem pedig közpénzből támogatta – egyebek mellett – a CÖF-öt. Csakhogy az állítás ebben a formában értelmezhetetlen. Korábban jogerősí bírósági ítélet mondta ki, hogy az állami tulajdonú MVM közfeladatot lát el, közpénzből gazdálkodik. A cég honlapján közölt ismertető sem utal arra, hogy a támogatások elosztásakor az MVM-es milliárdok elveszítenék közpénz jellegüket.
Hasonló okfejtéssel Matolcsy György MNB-elnök is hiába próbálkozott a jegybanki alapítványok esetében, ahogyan a bíróságot arról sem sikerült meggyőzni, hogy nem minősülnek közpénznek a sport támogatására szánt tao-támogatások.
A CÖF közleményben tudatta, hogy az MVM-től kapott félmilliárdot „civil missziójára” fordítja. Ennek szerves része – érdemes szó szerint idézni – „a népfelség elvére alapozott civilitika tudományágának kidolgozása, az alapok megteremtése, minél több szellemi honvédő közreműködésének elérésével bel- és külföldön egyaránt”.
Az ellenzéki pártokat kevéssé hatotta meg az „civil missziójról” szóló okfejtés. Az MSZP például szánalmasnak és átlátszónak tartja a CÖF magyarázkodását a „titkolt állami támogatás felhasználásáról”. Mindenki tudja – állítja a szocialista párt -, hogy a CÖF a Fidesz politikai alvállalkozója, egyedüli tevékenysége a fröcsögő gyalázkodás, finanszírozása mindig is a politikai alvilág színvonalán zajlott. Az MSZP úgy gondolja, a CÖF-ön keresztül az MVM valójában a Fideszt támogatta félmilliárddal, ami tiltott pártfinanszírozás. Az MSZP hűtlen kezelés jogcímén feljelentést tesz.
A Demokratikus Koalíció (DK) szerint a CÖF-nek, az „állampárt álcivil szervezetének” juttatott félmilliárd forint vélhetően csak a jéghegy csúcsa: biztosnak tűnik, hogy Orbán álciviljei több pénzt kaptak, mint az összes ellenzéki párt együttvéve. A DK szégyennek tartja, hogy „amíg a valódi civil szervezetek, amelyek az állam által magára hagyott magyaroknak segítenek, folyamatos pénzhiánytól szenvednek, Orbán álciviljei milliárdos nagyságban kapnak közpénzeket a politikai ellenfelek lejáratására”. A DK azt kérdezi a miniszterelnöktől, hogy mennyi közpénzt kaptak a „civilnek sminkelt fideszes pártkatonák”. A szintén tiltakozó Együtt közérdekű adatigényléssel fordul az MVM-hez.