oktatás;tankönyv;iskola;Kello;tankönyvrendelés;

2017-05-15 07:03:00

Cenzúrázza az állam a tankönyveket is

Jogszabályellenes, bizonytalanságot okoz és ellentétes az iskolák érdekeivel is a Tankönyvesek Országos Szakmai Egyesülete (Tanosz) szerint, hogy egyes tankerületek a tankönyvi alaprendelések lezárása - vagyis április 30. - után köteleznek arra iskolákat, hogy korrigálják a már beküldött tankönyv-rendeléseket akkor is, ha azok egyébként minden előírásnak megfelelnek. 

A Tanoszhoz több, a Közép-Budai Tankerületi Központ alá tartozó iskolától is érkezett ezzel kapcsolatban megkeresés. A szakmai szervezet állásfoglalása szerint mindez zavart kelt az intézményekben, hiszen a rendelést a Könyvtárellátó Nonprofit Kft. (Kello) minden iskolának kiküldött rendelési tájékoztatója alapján állították össze.

"Ha egy tankerület az alaprendelés lezárása után bírálja felül a Kello tájékoztatóját, hogyan igazodjanak ki a rendelés leadása előtt az iskolák? Ki a felelős ezért a helyzetért?" - tette fel a kérdést közleményében a szervezet. Emlékeztettek, nemrégiben Maruzsa Zoltán köznevelési helyettes államtitkárt keresték kérdésekkel, aki válaszában megerősítette, hogy az intézményvezetők, tankönyvfelelősök tankönyv-rendeléssel kapcsolatos tájékoztatása a Kello feladata. A hivatalos tájékoztatás szerint állami iskolák esetén a tankönyvjegyzéken szereplő összes tankönyv rendelhető.

Romankovics András, a Tanosz alelnöke lapunknak elmondta: a hatályos tankönyvrendelet szerint az alaprendelések április 30-a utáni módosítására akkor van lehetőség, ha az iskola átlépte a tankönyv-támogatási keretösszeget, változott valamely érintett osztály létszáma, vagy a rendelés után került fel egy új tankönyv a tankönyvjegyzékbe. De akkor is csak legfeljebb 15 százalékban lehet eltérni az eredeti rendeléstől, a módosítási korlát kibővítését a Kello sem engedheti meg. A Tanosz által megismert esetekben ilyen problémák nem adódtak, így a korrekciókra való felhívás jogszabályellenes. A szervezet tapasztalatai szerint a tankerület leginkább magánkiadók könyveivel kapcsolatban fogalmazott meg kifogásokat. Jogosan vethető fel a kérdés: a tankerületi referensek kifogásaikat miért nem a tankönyvrendelés megkezdése előtt hozták az iskolák tudomására?

A Klebelsberg Központ ellenben úgy látja, a Közép-Budai Tankerület körültekintően, felelős fenntartói magatartással járt el. Szerintük a fenntartói jóváhagyás során megállapítást nyert, hogy egyes intézmények némely esetben nem az érvényes kerettantervnek megfelelő könyvet szerettek volna rendelni, ezen rendelések korrekcióját kérte a tankerület.

Futhatnak a pénzük után?
Az iskolai tankönyvfelelősök helyzete is bizonytalan, az őket érintő szabályozás a tankönyvrendelés kellős közepén jelent meg. Azt ugyanakkor a mai napi nem tudják, munkájukért milyen díjazást, ellentételezést fognak kapni, holott az érvényben lévő tankönyvrendelet szerint ezt a tankönyvrendelés kezdetéig tisztázni kellett volna.