Európai Parlament;LMP;Németh Zsolt;orosz befolyás;putyini propaganda;máltai nyilatkozat;

A Fidesz Putyin ellen szavazott Máltán

Máltán elfogadta a Fidesz a putyini propaganda elítélését, itthon a parlamentben viszont ugyanazt már leszavazták. A Lehet Más a Politika (LMP) ugyanis lefordította a március végi máltai nyilatkozatot, és parlamenti határozati javaslatként benyújtotta az országgyűlésnek.

Mivel a máltai néppárti javaslat megszavazása ellenére az Orbán-kormány saját hazai propagandagépezete számos esetben bizonyíthatóan nem hogy harcol, hanem felhasználja és terjeszti a Kreml dezinformációit, az LMP többek közt erre az ellentmondásra akarta felhívni a figyelmet és kíváncsi volt, hogyan reagál javaslatukra a kormánypárt, immár idehaza. Ungár Péter az ellenzéki párt elnökségi tagja az Indexnek elmondta: az Európai ügyek bizottságának hat fideszes tagja nemmel szavazott a nyilatkozatra és így azt elkaszálta. A jobbikos Gyöngyösi Márton tartózkodott.

A fideszes Németh Zsolt a bizottságban azzal érvelt, hogy ez egy "nem megfelelő formában megfogalmazott javaslat", ugyanis nem felel meg a formai kritériumoknak, szerinte ennek a nyilatkozatnak nem egy parlamenti határozat az adekvát formája. Németh azt mondta, hogy bár nem szavazzák meg a javaslatot, de annak tartalmával egyetértenek. "Németh Zsolt érvei elfogadhatatlanok, a cinikus és üres jogi magyarázkodás iskolapéldája. A Fidesz európai szinten a szövetségesekhez alkalmazkodik, a nemzeti parlament előtt ugyanezt viszont az orosz kormány vonatkozásában teszi meg. Elszomorító gyávaság ez mindkét szempontból" - kommentálta az elkaszálását Ungár.

Nem hátrálnak?
Bármilyen határozatot fogad el az Európai Parlament (EP) a hét közepén, Magyarország nem kíván változtatni a migrációról képviselt álláspontján - jelentette ki Gulyás Gergely. A Fidesz frakcióvezető-helyettese szerint az EP valószínűleg a két, Magyarországot elítélő javaslatból az egyiket el fogja fogadni. A néppárti tervezet is kritikus, ugyanakkor olyan véleményeket és felszólításokat rögzít, amelyeknek a magyar kormány ma is megfelel - ismertette Gulyás, hozzátéve: a kabinet párbeszédet folytat az Európai Bizottsággal és rendre a kompromisszumos megoldást keresi. A Financial Times közben arról írt, hogy az "egyre populistábbá váló, illiberális reformjaival vitákat kiváltó" Orbán - ígéretét megszegve - májusban még fokozta is az EU-ellenes kampányt, annak dacára, hogy Magyarország nagyban függ a közösségi finanszírozástól. A cikk szerint a brüsszeli politikusok bírálatai Orbán kezére játszhatnak, ezek nyomán ugyanis nőhet a kormánypárt támogatottsága a nacionalista szavazók körében.