MOB;Kulcsár Krisztián;

FOTÓ: SZALMÁS PÉTER

- Kulcsár Krisztián: Maximálisan versenyzőpárti vagyok

Nem a sportoló van a szövetségekért, hanem fordítva – fogalmazta meg hitvallását Kulcsár Krisztián, a MOB május 2-án megválasztott vezetője, aki Lausanne és Pest között ingázva irányítja a testületet.

– A Nemzetközi Vívó Szövetség sportigazgatójaként Svájcban dolgozott eddig; hogyan fogadta a családja, a gyermekei a hazaköltözés hírét?

–A külföldi munka nem okozott akkora törést az életünkben, mint elsőre tűnik. Egyrészt a gyermekeim már nagyok, a legnagyobb éppen most érettségizik és felvételizik, másrészt ők itthon maradtak, miközben én ingáztam. Általában vasárnap este vagy hétfő reggel utaztam el Lausanne-ba, péntek este pedig hazajöttem.

– Merre lakik? Odaköltözik-e a MOB az otthonának a közelébe? Elődje, Borkai Zsolt azért is választotta a Csörsz utcai irodaházat székhelynek, mert jól elérhető Győrből, nem kell átutazni Budapesten.

– Én Budafokon lakom, ebből a szempontból tehát nincs gond a mostani székhelyünkkel, másrészt azonban idén lejár a bérleti szerződésünk, ezért már folynak az egyeztetések a jövőről.

– A MOB székhelye korábban a Magyar Sport Házában volt a Dózsa György úton, ahol az olimpiai sportágak többségének szövetségei működnek.

– Nem ideális, hogy távol vagyunk a Sportok Házától és ezáltal a sportági szakszövetségektől, de sajnos az MSH-ban nincs jelenleg elég szabad hely. Keressük a megoldást.

– Mikor gondolt először arra, hogy szívesen lenne a MOB elnöke? Török Ferenc, kétszeres olimpiai bajnok öttusázó, jogász már tavaly lobbizott önért. Orbán Viktor miniszterelnöknek is írt levelet, hogy ön vagy Vaskuti István, korábbi olimpiai bajnok kenus vegye át a MOB vezetését.

– Erről a levélről nem tudok, de az tény, hogy tavaly év vége óta egyre többet foglalkoztam a gondolattal, hogy elindulok a tisztújításon. Természetesen azt is tudom, hogy Feri a támogatóim közé tartozik, ami jól is esik és kifejezetten megtiszteltetésnek tartom.

– Megválasztása utáni első beszéde a rögtönzött sajtótájékoztatón hasonlított arra, ahogyan nevelőapja, Móna István (2010-ben elhunyt - a szerk.), öttusázó olimpiai bajnok, később Nagy Tímea kétszeres olimpiai bajnok vívónő edzője beszélt.

– Ezzel most meglep és meg is hat egy picit. Mire gondol?

– Ön is világosan beszélt, nem tért ki egyetlen kérdés elől sem, és köntörfalazás nélkül válaszolt.

– Örülök, ha ez volt a benyomása. István minden nap eszembe jut, nagyon hiányzik de aki ismerte őt az tudja: ő nem a szavaival, hanem a tetteivel vívta ki a környezete elismerését. A stílusa finoman szólva sem volt mondható diplomatikusnak. Mindenesetre örülök és büszke vagyok ha a szellemiségét tovább tudom vinni.

– Hogy halad a munkatársak kiválasztásával? Hányan próbálnak súgni önnek, hogyan dönti el, kire hallgat és kire nem?

– Még két hét sem telt el a megválasztásom óta, egyelőre még tájékozódom. Nem kapkodok, olyan olimpiai bizottságban szeretnék dolgozni, amely partnerének tekinti a sportági szövetségeket, az egyesületeket, a sportolókat és a sajtót is. Nálam alapvetés, hogy nem a sportoló van a szövetségekért, hanem fordítva. Maximálisan versenyzőpárti vagyok. Ha nincsenek sportolóink és edzőink, akkor nincsenek egyesületek sem, és nem működnének a szövetségek sem.

– Kinek a pártján áll a háromszoros olimpiai bajnok úszó Hosszú Katinka ügyében? Elfogadhatónak tartja a MOB elnökeként, hogy egy sportoló klubja szerződés nélkül kisajátítja magának az állami milliárdokért, tehát közpénzből felépített Duna Arénát?

– Nem a MOB dolga foglalkozni azzal a kérdéssel, hogy ki és milyen feltételekkel használhatja a vízfelületet. Katinka a világ legjobb úszónője, az Aréna a világ egyik legkorszerűbb létesítménye, ami nagyszerű otthont fog adni a FINA Világbajnokságnak. Az Arénát azonban nem a Magyar Olimpiai Bizottság üzemelteti, így ezt a konfliktust – ha fennáll – nem a MOB-nak kell megoldani.

– Mikor mond fel a FIE-nél a két pozíció összeférhetetlensége miatt?

– Még az sem biztos, hogy teljesen el kell szakadnom a nemzetközi szövetségtől. Az biztos, hogy nem tudok napi nyolc órában MOB elnök és ugyanennyi időben a FIE sportigazgatója lenni. Ugyanakkor a világszövetség elnöke szeretné, ha nem szakadna meg köztünk teljesen a munkakapcsolat, és ez nekem sincs ellenemre. Keressük az optimális megoldást.

Paolo Rossi 1990-ben járt először Magyarországon, akkor a Hungaroringen nézte meg a Forma-1-es Magyar Nagydíjat, többek között ez derült ki az olasz futball-legenda tegnapi budapesti sajtótájékoztatóján. Az 1982-ben világbajnokságot nyert olasz válogatott csatára, a vb gólkirálya az egyik magyar pénzintézet nyári focitáborának népszerűsítésére érkezett Budapestre.