Magyarországon nyomoznak, Angliában már bírósági szakaszban van, Ausztriában viszont ejtették az egészet – ez a magyar Alstom-ügy. Mint ismeretes, a brit csalásellenes hivatal 2009 óta gyanítja, hogy a francia Alstom úgy nyerte meg a kettes és a négyes metróvonalra kiírt metrókocsi-tendert, hogy 2003 és 2008 között összességében eurómilliókkal vesztegetett meg magyar hivatalnokokat, döntéshozókat, pártokat. A britek már bíróság elé is vitték a vesztegetést vélhetőleg megrendelő cégvezetőket, így Londonban öt nap múlva, május 22-én kezdődik a magyarországi vesztegetéssel megvádolt három Alstom-vezető pere. Közülük is a legnagyobb hal a budapesti metróvesztegetésért tavaly vád alá vont a brit Alstom-főnök, Terence Stuart Watson.
Míg a megrendelők a bíróság előtt vannak, Magyarországon a gyanú szerint a vesztegetést lebonyolító lobbistákkal szemben még a gyanúsításnál tart az ügy. Pontosabban a magyar hatóságok próbálják elcsípni a vesztegetés egyik fő gyanúsítottját, Terner Gézát, aki tavaly ősszel a nyomozók orra előtt távozott külföldre. Mint emlékezetes, a múlt ősszel a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) hiába szerette volna előzetes letartóztatásban tartani Ternert, a Budai Központi Kerületi Bíróság akkor nem látta indokoltnak a letartóztatás fenntartását. Terner, miután szabadon távozott a bíróságról, rövid úton elhagyta az országot.
„Egy Európai Unión kívüli országban van jelenleg Terner Géza” – közölte a KNYF helyettes szóvivője, Simon Richárd az ügyészség keddi háttér beszélgetésén. Az ügyészség érzékeltette: pontosan tisztában vannak Terner hollétével. Mivel Ternerrel szemben európai és nemzetközi nyomozás is érvényben van, így „ha bárhol megpróbál repülőre szállni, vagy igazoltatják, máris Budapesten találja magát” – fogalmaztak az ügyészségen.
Annak ellenére is, hogy közben – épp akkor, amikor Terner elhagyta Magyarországot – osztrák ügyészek írásba adták, hogy nem lehetett bizonyítani vele és társaival szemben a korrupciós és pénzmosási vádakat. A napokban az Átlátszó birtokába került tavaly őszi osztrák ügyészségi levél tanúsága szerint 2011-től a brit csalásellenes hivatal (SFO) kérésére az osztrákok is vizsgálták a magyarországi korrupciós ügyet ottani szálait. Ám tavaly ősszel bizonyítékok hiányában ejtették Ternerrel és két társával szemben a vesztegetési és a pénzmosási vádakat is.
Igaz, az osztrák ügyészségi levélből meglehetősen furcsa nyomozás képe rajzolódik ki. Az SFO kezdeti gyanúja az volt, hogy a gyanúsítottak 2006-ban különféle számlákon pénzt továbbítottak magyar hivatalos személyeknek és pártoknak. Az osztrák nyomozás azt állapította meg, hogy az Alstom 2007 májusában 2 millió eurót utalt át a Terner Géza hozzátartozójához, Aczél Zoltánhoz közeli bécsi bejegyzésű Eurocontact Public Affairs GMBH-nak.
Az osztrák vádhatóság úgy látta, hogy az „SFO-nak (…) nem állnak rendelkezésre olyan új bizonyítékai, melyek meghatározott magyar hivatalos személyekhez vezetnének”.