– Tragédia, amit a Nemzetgazdasági Minisztérium csinált. Korábban el nem lehetett képzelni, hogy egy új érettségi tárgyat néhány hónappal a vizsga előtt hirdessenek ki – mondta lapunknak a Magyar Pedagógiai Társaság Szakképzési Kollégiumának vezetője, Szenes György a szakmai érettségikkel kapcsolatban, amelyekkel idén kellett először szembenéznie a szakgimnáziumokban, szakközépiskolákban tanuló mintegy 30 ezer diáknak. A szakértő szerint hivatalosan legalább két évvel korábban meg kellett volna tudniuk a diákoknak, mit takar a kötelező szakmai vizsga, ennek ellenére a pontos követelmények csak tavaly december végén jelentek meg. Ezt az oktatási jogok biztosa, Aáry-Tamás Lajos is aggályosnak találta, a kormány mégsem változtatott a szabályokon.
A május 17-i vizsga után számos visszajelzés érkezett tanároktól, diákoktól. Voltak, aki arra panaszkodtak, több feladattípussal a tanévek során egyszer sem találkoztak. Akadtak olyan feladatok is, amelyekről korábban azt mondták, nem szerepelnek majd a vizsgalapon. Olykor a tanárok sem tudták, pontosan mit kell csinálni. A felkészülésben gondot jelentett, hogy nem álltak rendelkezésre megfelelő tankönyvek. Ennél is nagyobb gondot okozott országszerte a szaktanárok hiánya. Több iskolából érkezett jelzés, hogy a tanév során számos szakóra elmaradt, és nem volt ki helyettesítsen. A bizonytalanság miatt sokan inkább "rendes" gimnáziumi érettségit tettek.
– Az eredmények megismerésekor majd többet látunk, ha olyan mértékű lesz a bukási arány, lesz miért aggódnunk – erről már Tóth József beszélt a Népszavának. A Magyar Közoktatási és Szakképzési Szakszervezet elnöke szerint ha a gyengébb teljesítmények befolyásolják a diákok továbbtanulási lehetőségeit, az valóban méltatlan helyzetet teremt. Hangsúlyozta: ő úgy tapasztalta, a nehézségek ellenére a tanárok az utolsó pillanatban is "rátettek egy lapáttal", hogy a diákok a kellő ismeretek birtokában vizsgázhassanak, ezért tömeges bukásokra nem számít.
Mindezek ellenére a gazdasági tárca elégedett, az illetékesek szerint a vizsgák zavartalanul lezajlottak. Mint írták, ezért mindent meg is tettek: az új szakmai érettségi vizsgatárgyakhoz emelt- és középszintű írásbeli mintafeladatokat és szóbeli mintatételeket tettek közzé, szülői értekezleteket tartottak, különórákat szerveztek, felkészítették a vizsgáztató tanárokat. A gyakorlat azonban mást mutat: sok esetben a diákok mellett a tanárok is bizonytalanok voltak, mintafeladatokból sem volt elég.
A Tanítanék Mozgalom emlékeztetett: Maruzsa Zoltán köznevelési helyettes államtitkár még márciusban azt is megígérte, konferenciát szerveznek majd a szakképzési centrumok vezetőinek annak érdekében, hogy "az újítás miatt nem érje a diákokat jogsértés". A konferenciát nem tartották meg. Mindemellett a nyelvi érettségivel sincs minden rendben, azon a döntéshozók ugyancsak előkészítetlenül változtattak, a Tanítanékhoz múlt hét óta több jelzés is érkezett nyelvtanároktól a megoldókulcsok abszurd következetlenségeiről. A szervezet várja a további visszajelzéseket, hogy ne történhessen olyan méltánytalanság, jogsértés, ami kényszerpályára állítaná a most érettségizők életét.