Ostoba dolog Magyarországot pellengérre állítani, amikor az Európai Unió első vagy második legnagyobb növekedését adja, itt csökken a legjobban a munkanélküliség, betartják az összes európai pénzügyi szabályt, csökken az államadósság – állította Orbán Viktor miniszterelnök a Daimler német autókonszern közgyűlésén csütörtökön Budapesten. A kormányfő magyarázkodását élezte a Miniszterelnökséget vezető miniszter is, szokásos heti előadásán: "Brüsszel vagy Budapest; ez lesz a kérdése az elkövetkezendő egy-két év vitájának az EP és Magyarország viszonyát illetően". Lázár János természetesen azzal magyarázta, hogy az Európai Parlament (EP) csont nélkül, több tucat néppárti, azaz a Fidesz uniós pártcsaládjába tartozó képviselő támogatásával megszavazta szerdán, hogy induljon az uniós alapszerződés 7-es cikke szerinti eljárás Magyarország ellen, hogy "Soros Györgynek sikerült érdekeinek megfelelően irányítani az EP-t".
Lázár szerint "baloldali politikai provokáció" nyomán indulhat eljárás Magyarország uniós szavazati jogának felfüggesztése érdekében. A kancelláriaminiszter szerint ma többségben vannak az EU-ban azok az erők, amelyek szerint egyre több ügyben Brüsszelnek kellene döntenie, ezt a magyar kormány ellenzi. Lázár állította, a "támadás" nem a magyar antidemokratikus folyamatok ellen irányul, hanem arról van szó, hogy az Orbán-kormány nemzeti hatáskörben akarja tartani az adózás kérdését és azt, hogy ki élhet Magyarországon.
A valóságban azonban ezekről egyetlen árva szóval sem szól az EP szerdai határozata, ellenben sorjázza az Orbán-kormány által 2010 óta megtett demokráciaellenes intézkedéseket, az európai alapértékek sérelmeit, végkövetkeztetésként pedig a “nukleáris opció” bevetését kezdeményezi, amelyre még nem volt példa az Európai Unió történetében. Ez azt jelenti, hogy a képviselő-testület megteszi a kezdeti lépéseket annak az eljárásnak a megindítására, amelynek a vége a szavazati jog felfüggesztése vagy az uniós támogatások megvonása lehet.
A reális politikai forgatókönyvek alapján legkésőbb itt bukhat el a magyar ügy, hiszen a lengyel és a magyar kormány kölcsönösen megígérte egymásnak, hogy vétóznak, ha a másik szorult helyzetbe kerülne. Ám, a lengyelek sem megkerülhetetlenek – épp az ottani antidemokratikus folyamatok miatt – így ha mégis megszületik egy ilyen határozat, az EU konkrét szankciókról határoz majd: ez a közösségi források, valamint Magyarország szavazati felfüggesztését is magával vonhatja.