A férfi 2011 óta dolgozott a bepanaszolt szervnél, ebből 3,5-4 évet töltött közterületi szolgálatban, korábban mégsem volt probléma azzal, hogy hosszú a haja, pedig hajviselete jogviszonya keletkezése óta nem változott: hosszú hajat hordott, tarkójánál „lófarokban” összefogva. Időnként felhívták ugyan arra, hogy vágassa le a haját, aminek ő nem tett eleget, ám mulasztása nem járt hátrányos következménnyel. A munkáltatónál olyan hallgatólagos megegyezés is érvényben volt, hogy nem probléma a hosszú haj, amennyiben nem látszik.
Tavaly augusztusban azonban az igazgatóhelyettes felszólította: vágassa le a haját, különben megszüntetik a közszolgálati jogviszonyát. Úgy vélték, feladatát nem tudja ellátni, mert hosszú hajat hord, hiszen "a haj legfeljebb olyan hosszú lehet, hogy az intézkedés alá vont személy támadása esetén abban megkapaszkodni ne tudjon." A férfit felettese nem engedte szolgálatba lépni, és munkanapját igazolatlan távollétnek nyilvánította. Ezt követően jogviszonyának közös megegyezéssel történő megszüntetését kérte.
A férfi az Egyenlő Bánásmód Hatósághoz (EBH) fordult, szerinte ugyanis hátrányos megkülönböztetés érte férfi volta miatt - a női dolgozóknál nem írták elő, hogy a hosszú haj gondot jelentene a munkavégzésben. Az EBH a napokban döntött: a férfit a munkáltató neme miatt közvetlen hátrányos megkülönböztetésben részesítette.
Az érintett szerv a férfit ért anyagi hátrányt utólag kompenzálta, ezért az EBH a jogsértés megállapításán és a jogsértő magatartás jövőbeni tanúsításának megtiltásán túl egyéb szankció kiszabását nem tartotta szükségesnek.