színház;Debrecen;Mensáros-díj;

Mensáros László szobra a Madách Színházban. FOTÓ: Népszava

- Ők kaptak Mensáros-díjat

A Mensáros László Alapítvány idén Csikos Sándornak, Janka Barnabásnak és Kovács Andrásnak ítélte oda az alapítvány névadójáról elnevezett díjat. Az elismerést minden évben olyan színművészek kapják, akik közel állnak Mensáros László szellemiségéhez. A fő képre kattintva nézheti meg a díjátadáson készült képeket. FOTÓ: Máthé András.

Az elismerést a Mensáros László naplója és 1956-os emlékezései alapján Falusi Márton által írt Szélfútta levél című előadásért ítélték oda a rendező Csikos Sándornak és a két fiatal színésznek. A 2016. október 14-én bemutatott produkcióban Janka Barnabás ifjabb Mensáros László, Kovács András pedig Darvas Iván szerepét játszotta.

„A legendás Hamletet, Mensáros Lászlót nem célom eljátszani, csak az emlékét megidézni. Ő egy igazi színházi ikon. Ahogyan minden szerepnél, igyekeztem minél több párhuzamot találni közte és köztem. Aztán a főpróba hetén egyszer csak kikristályosodott, hogy szükségtelen ennyire feszesen keresnem ezeket a kapcsolódási pontokat, mert annyi minden jön magától" − fogalmazott Janka Barnabás Mensáros László szerepéről egy vele készült interjúban.

Az idén Magyarország Kiváló Művésze elismerésben részesült Csikos Sándor Mensáros László forradalmi szerepéről így szólt a Szélfútta levél kapcsán: „Azt akartam a darabbal érzékeltetni, hogy egy magyar értelmiségi hogyan vett részt ebben az egészben. Hogy mi volt vele a szándéka. Az ő sorsán keresztül azt akartam bemutatni, hogy milyen szép, nemes volt ez a forradalom, s hogy nevezetesen Mensáros tényleg csak a hőbörgőket akarta visszafogni, leszerelni. S ezzel a forradalom nemességét megőrizni".

A debreceni születésű Janka Barnabás 2015-ben végzett a Színház- és Filmművészeti Egyetemen, és még abban az évben a Csokonai Színházba szerződött. Az elmúlt két évadban láthattuk őt a Rómeó és Júlia Parisaként, a Dandin György, avagy a megcsúfolt férj Clintandre-jaként, de szerepet kapott a Kinek az ég alatt már senkije sincsen, a Made in Hungária, illetve Az özvegy Karnyóné s két szeleburdiak című produkciókban is.

Kovács András idén végez a Kaposvári Egyetem Színművészeti Karán, és a jövő évadtól szerződik a Csokonai Színházba. A debreceni közönség a Jadviga párnájában, a Kőműves Kelemenben és a Dandin György, avagy a megcsúfolt férj című Molière-vígjátékban ismerkedhetett meg a fiatal színművésszel.

A Bécsben született Gábor Fónyadot zavarja, hogy Ausztriában sokan Magyarország-szakértőnek gondolják.