Sélley Zoltán nem akárki. Az az V. kerületi önkormányzat jelenlegi jegyzője olyan szerencsés, hogy a XII. kerületi önkormányzat kisegíti 1,2 millió forinttal akkor, amikor padlásteret vásárol.
A vélhetően egyedi eset alapját megírtuk: Sélley 2006-ban lett lakástulajdonos a XII. kerületi Mártonhegyen. A Fodor utcai társasház az önkormányzati többségi tulajdona, ennek egyik emeleti lakását vásárolta meg. Ez a 60 négyzetméteres lakás akkor már magántulajdonban volt, a másik három lakás jelenleg is a hegyvidéki önkormányzaté. 2013. júliusban ugyanakkor Sélley felfelé terjeszkedett: megvásárolta a padlásteret, ezzel háromszorosára, 149 négyzetméterre növelve lakása alapterületét. Az adásvétel "előjátékaként" Sélley és az önkormányzat a padlásteret a társasház alapító okiratának módosításával önálló albetétté alakította. Ezzel nyitottak utat az értékesítéshez.
Előző cikkünkben ugyanakkor "pontatlanul" írtuk meg, hogy a 90 négyzetméter hasznos alapterületű, összességében 149 négyzetméteres padlástérért 10 millió forintot fizetett Sélley. Már ez az ár is igen méltányos lenne a budai övezetben, ahol 620 ezer forintnál kezdődik egy négyzetméternyi lakás ára, de Sélley valójában csak 7 millió forintot fizetett. Bár az önkormányzat volt az eladó, Sélleynek a társasház kisebbségi tulajdonosaként csak a társasházban levő tulajdoni hányadára eső vételárrészt kellett megfizetnie az önkormányzatnak, azaz 7 millió forintot. Az önkormányzat és a jegyző ugyanis a padlástér önálló albetétté alakításával a társasház közös tulajdonába emelte azt. Vagyis Sélley a társasház kisebbségi tulajdonosaként kvázi eladóként, a padlástér vásárlójaként pedig vevőként is viselkedett a tranzakcióban, jóllehet a szerződés szerint csak vevő volt. Az adásvételi szerződés ugyanakkor külön pontban rögzíti, hogy a 10 millió forintos vételárból a 2,9 millió forint vételárrész magát Sélleyt, mint társasház egyik tulajdonosát illeti.
A Sélley számára igencsak kedvező adásvételi szerződést az önkormányzat részéről Pokorni Zoltán fideszes polgármester írta alá 2013. júliusban. A szerződés törvényességét egy ügyvédi iroda is garantálta ellenjegyzésével, a pénzügyi korrektséget az önkormányzat gazdasági vezetője szavatolta.
Ez azonban még csak nem is az összes kedvező körülmény, amiben a belvárosi jegyző részesült, Selleyt ugyanis 1,2 millió forinttal is kisegítette a Pokorni vezette XII. kerület. A padlásteret arra hivatkozva értékesítette az önkormányzat, hogy a tetőszerkezet életveszélyessé vált, cseréje indokolt. A munkák elvégzésének az önkormányzat is részese akart lenni, tetőszerkezet teljes felújításából 1,2 millió forint költséget átvállalt Sélleytől. Így az egész padlástér-értékesítés Sélley pénztárcáját 10 millió forint helyett 5,8 millió forinttal terhelte meg. A jegyző további, a tető felújítására fordított kiadásait persze nem ismerjük, nem válaszolt idevágó kérdéseinkre.
Azt viszont tudjuk, hogy Pokorniék 1,2 millió forintos motivációja nem vezetett sikerre, hiszen Sélley nem igyekezett a felújítással, pedig szerződés szerint az adásvételt követően meg kellett volna kezdenie. Csak a tető 2014. februári beomlása után 8-10 hónappal látott hozzá a munkálatokhoz, jóval azután, hogy a XII. kerületi önkormányzat alpolgármestere erre kétszer is felszólította. Ráadásul még így is mintegy 2 évbe került az életveszélyes tető felújítása, Sélley az építési engedély hiányával magyarázta késedelemét.
Ami szintén tudható, hogy Sélley az adásvételi szerződősben vállalt további két kötelezettségét lassan 3 éve egyáltalán nem teljesíti. Adós maradt a társasház homlokzati felújításával, vakolásával és a kerítés cseréjével is. A tetőszerkezet felújítása során bekövetkezett hibák kijavítása szintén nem történt meg eddig.