rendőrség;hírek;híradók;

2017-05-23 07:17:00

Tarolnak a híradókban a rendőrségi hírek

Túlteng a híradókban a közélethez nem kapcsolódó bűnesetekről szóló híradások száma.

Még mindig nagy számban fordulnak elő a közélethez nem kapcsolható, klasszikus bűncselekményekről szóló híradások a hírműsorokban - derül ki a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) tanulmányából, amely négy hazai televízió- és két rádiócsatorna híradóit vizsgálta. Az is kiderült ugyanakkor, hogy egyetlen hírműsor sem lépte át tavaly a törvényben előírt 20 százalékos arányt a közvélemény tájékoztatását nem szolgáló (bulvár)bűncselekmények bemutatásában.

A televíziókban nőtt az ilyen jellegű hírek száma tavalyhoz képest. A kategóriába tartozó legtöbb beszámolót 2016-ban a Tények adta közre; 19,8 százalékkal épphogy nem lépte túl a törvényi maximumot. Az RTL Klub Híradója 14,1, a Duna TV hír-összefoglalója 1,6, az M1 esti híradója pedig 1,4 százalékban adott ilyen jellegű, a közélethez nem kapcsolható, bűncselekményekről szóló híradást.

A két rádiós - a Class FM Hírek és a Kossuth Rádió Déli Krónikája - "híradóban" csökkent az ilyen jellegű hírek száma az előző évhez képest. A Déli Krónikában az összes vizsgált műsor közül a legalacsonyabb (0,7 százalék) volt az ebbe a kategóriába sorolható hírek aránya, míg a Class FM műsorában tavaly november közepéig 3,3 százalékos volt ez az arány.

Az NMHH vizsgálata kiterjedt a közélethez kevéssé kapcsolható, úgynevezett „azonnali hatást kiváltó hírekre” is. Idetartoznak - a bűncselekményekről szóló híradásokon túl - a háztartási, közlekedési, munkahelyi balesetekről és természeti katasztrófákról szóló anyagok. A Tények 52,6, az RTL Klub Híradó 42,5 százalékát tették ki az ilyen összeállítások, ami 2015-höz képest emelkedést jelent.

Terror a közmédiában
A közvélemény tájékoztatását szolgáló bűntények, az NMHH által "komoly társadalmi hatással bíró bűnügyeknek" nevezett híradások részesedése – politikai, migrációval kapcsolatos bűnesetek, terrorcselekmény, hivatalos vagy közfeladatot ellátó személyt érintő bűnügyek – nem változott számottevően 2015-höz képest: megoszlásuk 7,7 és 13,4 százalék között volt.
A közszolgálati csatornák esetében a terrorcselekmények voltak a meghatározóak, a TV2 a hivatalos és közfeladatot ellátó személyeket, az RTL Klub pedig a politikát érintő bűneseteket szerepeltette leggyakrabban.