TIGÁZ;üzemeltetés;vezetékek;

2017-05-24 07:24:00

Bukás a Tigáz-hálózaton

Tavaly 1,3 milliárdos veszteségről mínusz 8,4 milliárdra ugrott a Tigáz vezetékeit üzemeltető Tigáz-DSO Kft. eredménye - derül ki a Tigáz tulajdonában lévő cég tegnap leadott mérlegéből. Ez azért fura, mert az olasz ENI irányította kelet-magyarországi gáztársaság mára lényegében csak vezetéküzemeltetőjét tartotta meg. Tavaly ugyanis a lakossági szolgáltatást az állami Főgáznak, az üzleti ügyfelek gázellátását pedig a német RWE-EnBW-hátterű Elmű-ÉMÁSZ-nak adták át. A vezetéküzemeltetés veszteségére a könyvekben nem leltünk érdemi magyarázatot. Ráadásul a csövek tarifáit a lakossági díjakhoz hasonlóan a kormány határozza meg és a Fidesz az ellátóhálózatokat állítólag a külföldiek ellen zajló rezsiharc ellenére se szeretné tönkretenni.

A lépéssel tovább zuhan a kft. saját tőkéje, ami hosszú évek óta a jegyzett tőke alatt áll. A polgári törvénykönyv szerint két ilyen év után a helyzetet valamiképp rendezni kell. Ruszin Zsolt könyvvizsgáló mindezen nem lepődik meg: szavai szerint panaszos kárvallott híján a cégbíróságok sajnálatosan ritkán kényszerítik ki a rendezést. Ugyanakkor a Tigáz már négy éve is a jegyzett tőke csökkentésével idomult a vagyonvesztéshez.

A – lényegében mára kiüresedett – anyavállalat, a Tigáz vesztesége tavaly 1,6 milliárd forintról mintegy egymilliárdra csökkent. Osztalékot az ENI szokás szerint nem vont ki. A Tigázon belül a Főgáznak átadott lakossági (úgynevezett egyetemes) gázszolgáltatás eredménye viszont drámaian, mínusz 2,6 milliárdról plusz 5,4 milliárdra ugrott. Hasonló folyamat volt megfigyelhető magánál a Főgáznál is. Mindez azt erősíti, hogy miután a „multik” átadták az államnak az üzletágat, az az olajárzuhanást követő kormányzati rezsicsökkentés elmaradása okán immár busás nyereséget hoz - immár a "nemzeti közmű" asztalára.

Vegyvédelmi védőruhában Pakson
Radioaktív sugárzás elleni védőruhában jelent meg az országgyűlés fenntartható fejlődés bizottságának paksi kihelyezett ülésén Sallai R. Benedek elnök, a nukleáris bővítési beruházást ellenző Lehet Más a Politika (LMP) képviselője. Beszámolója szerint a fideszes Bencsik János alelnök hangot is adott az öltözéke feletti nemtetszésének. Az ellenzéki politikus a mérnökök és dolgozók elkötelezettségét nem vonja kétségbe, magát a technológiát viszont elveti. Az ülésen egyébként többen - így Hamvas István, az állami erőmű vezérigazgatója, Fichtinger Gyula, az Országos Atomenergia Hivatal főigazgatója, valamint Heringes Anita szocialista képviselő is - a megfelelő szakember-utánpótlás fontosságát hangsúlyozta.