„Magyarországnak egyszerűen nem sikerül kialakítani egy olyan társadalmi, illetve gazdasági, illetve erkölcsi paradigmát, amivel besimulhatna az európai civilizációba és az európai rendszerbe” – mondta Róna Péter.
A közgazdász szerint egyszerűen nem igazak azok a kormány által képviselt állítások, melyek szerint a magyar gazdaság dübörög és a saját lábán áll. A gazdaság az EU-támogatásokból, az emigránsok hazautalt pénzeiből és a multinacionális cégekből él.
„Amikor állandóan az van, hogy az Európai Uniót, Brüsszelt, a nyugat-európai politikusokat ócsárolják, akármi történik a világban, minden arra mutat, hogy Európa nem jó, és hogy mi milyen jók vagyunk, mert ugye ez az Orbán-kormány üzenete, akkor jó, rendben van, tessék kilépni az unióból” – folytatta a professzor.
Az Oxfordi Egyetemen is oktató szakértő úgy véli, Orbán Viktor csak addig akar jó kapcsolatot ápolni az EU-val, amíg küldik a pénzt, a támogatásokat. Azonban a pénzküldésnek nemsokára vége, Orbán Viktor pedig addig is igyekszik felkészíteni Magyarországot az Európai Unióból való távozásra, mivel Magyarország „nem találja a helyét” az Európai Unióban.
A professzor reagált Kövér László nyilatkozatára, miszerint a kelet-európai alacsonyabb keresetek valójában versenyelőnyt jelentenek az érintett országok dolgozóinak.
„Én nagyon sajnálom Kövér László nézeteit, nem kívánom ezt minősíteni, mert közgazdasági analfabetizmust tükröz, és nem is igazán érdemes vele foglalkozni” – mondta Róna, aki szerint egy valamire való kormány célja az kellene legyen, hogy a versenyerőt ne az alacsony bérek, hanem a magasabb képzettség alapján határozza meg, emellett azt kellene előnyben részesíteni, hogy a magyar munkavállalók termelékenyebbek, produktívabbak legyenek, mint a konkurencia.
A teljes interjút itt olvashatják.