Két órányi bevétel. Ennyiből már egy évig működhetne egy tanoda, amely a legszegényebb gyermekeknek ad esélyt, hogy talán kiverekedhetik magukat a mély nyomorból. Persze nem mindegy, kinek a bevételéről beszélünk. Orbán Viktor legismertebb strómanja, Mészáros Lőrinc becslések szerint tavaly óránként mintegy 11 millió forintot termelt a gazdájának. Egy tanoda, nyilatkozta az egyik ilyen szervezet vezetője, évi 22 millió forintból már végezhetné azt a munkát, amire az állami rendszer nem képes, vagyis a főleg cigány gyerekek felzárkóztatását. Vagyis Orbán Viktor felcsúti intézőjének a nevére 2016-ban érkezett 100 milliárd forint alig több, mint 2 százalékából működtetni lehetne az állami feladatot átvállaló tanodákat.
Az országban korábban majd' 200 tanoda működött, de éppen a finanszírozási gondok miatt ma már csak nagyjából 100 van. Egyre gyérebben csordogál hozzájuk a költségvetési támogatás, hogy még úgy-ahogy talpon vannak, az a kormány által boszorkányüldözésnek kitett civil szervezeteknek, alapítványoknak köszönhető.
Miközben Orbán arról papol, hogy ide senki idegen be ne tegye a lábát, mi megoldjuk a munkaerőhiányt is, csak szaporodni kell, a százhetvenvalahány járásból mindössze ötben születtek többen, mint amennyien meghaltak. Átlagosan egynél-kettőnél több gyermek a többnyire mély nyomorban élő cigány családokban születik. Az ő gyermekeik legalább részben enyhíthetnének a munkaerő hiányon. Persze ehhez átgondolt szociális és oktatáspolitika kellene és nem "szeretetteljes szegregáció", ahogy egy állítólagos lelkész mondotta volt. A mély nyomorban élő családokat és gyermekeiket azonban az út szélén hagyja a hatalom, ahogy egy Fidesz-közeli közgazdász javasolta is.
Szerencsére azért annyira nem szegény az eklézsia, hogy ne jusson több mint 200 milliárd forint az élsportra, miközben a kötelező napi tornaórák bevezetésekor ígért tornatermeknek csak a töredéke épült meg, és sok iskolában a mai napig a folyosókon, lépcsőházban "testedzenek" a gyerekek.
Azután közülük, aki teheti, futólépésben meg sem áll a Lajtán túlig.