MSZP;kongresszus;értékrend;

2017-05-27 07:02:00

Jelöltet és értékrendet állít az MSZP

Ma hivatalosan is miniszterelnökjelöltté választja Botka Lászlót az MSZP. Efelől kétség nincs, ellenjelölt sem akad, sőt, a párt mértékadó testületei, így az országos választmány elnöke is teljes mellszélességgel a szegedi polgármester és az általa hirdetett modern európai szociáldemokrata eszmeiség mellett áll.

Az Új Társadalmi Szerződés a felemelkedés lehetőségéről, a megélhetésről és az élet biztonságáról szóló ajánlat. Felkészülés arra a kormányzásra, amely rendelkezik távlati gondolkodással, új, közösen vallott célokkal - írja stratégiai programjában Hiller István.

Az MSZP országos választmányának elnöke a lapunk birtokába került javaslatában foglalta össze azokat a politikai értékvállalásokat, amelyeket a szocialisták mai kongresszusukon eszmei credójaként kívánnak rögzíteni, a gyakorlatban pedig képviselni. Hiller - akinek programját az MSZP mai kongresszusa is megtárgyalja - úgy fogalmaz: "az ajánlat a Magyar Szocialista Párt és miniszterelnök-jelöltjének, Botka Lászlónak a kezdeményezése, amely azonban nemcsak az MSZP támogatóinak, még nem is csak a baloldal követőinek szól, hanem minden magyarnak, aki hisz egy boldogabb és sikeres európai Magyarországban." A választmányi elnök egyébként még e tisztségre történt tavalyi megválasztásakor ígérte meg a stratégiaalkotást, amely - mint a dokumentumból kiderül - lényegében szó szerint egybevág azzal, amit Botka László miniszterelnök-jelölti programjában megfogalmazott.

Mindennek persze már csak azért is jelentősége lehet, mert korábban hírek szóltak a két politikus közötti feszültségekről, miután Hillert épp Botkával szemben választotta a pártkongresszus választmányi elnökké. Ám Botka ma már egy sokkal komolyan szerepre készül: miután ma hivatalosan is miniszterelnök-jelöltté választja az MSZP kongresszusa, a párton belül is véghez kívánja vinni azt a markáns baloldali fordulatot, amely álláspontja szerint az ország számára is a legmegfelelőbb lenne.

Ezt teljesen elfogadva, vállalva érvel a Hiller-stratégia is: "a jó kormányzás nem ellenséget keres, hanem barátokat gyűjt, nem támad, hanem szövetséget köt, nem parancsol, hanem együttműködésre törekszik. A jó kormányzás célja az igazságtalanság felszámolása, a szabadság és jólét együttes biztosítása. A szabad és igazságos Magyarország." Hiller teljes mellszélességgel kiáll a korábban Botka által megfogalmazott karakteres baloldali programpolitika mellett. Elsőként a haza, a nemzet és az Európai Unió kapcsolatát vizsgálja, s politikai értékként fekteti le: "minden hibája, problémája, esetlegessége ellenére is az az egyértelmű tény, hogy a béke garanciája a kontinensünkön az Európai Unió. Ez az alap, ez a kiindulópont. Mert a béke az alapja mindennek, a normális hétköznapi életnek, a fejlődésnek, a gyarapodásnak. Éppen ezért minden politikai tett, amely erősíti és jobbítja az Európai Uniót, az alapot, a fundamentumot, vagyis a béke garanciáját erősíti, s minden, ami gyengíti, szétviszi, ezt az alapot rombolja és veszélyezteti."

A választmányi elnök, Botkához hasonlóan a "Szociális Európa", az európai egység erősítése mellett tesz hitet, erre az alapértékre vezeti vissza aztán a mai magyar valóság fájdalmas jellemzését, amikor a szabadságról és a köztársaságról szólva megállapítja: "újraéled a feudalizmus Magyarországon". A programvázlat szerint "az uralom megőrzése, az újfeudalizmus térnyerése. A fordított reformkor. A gyengülő szabadság küzd az erősödő feudalizmussal. Öntudatos állampolgárok eszméje urak és szolgák világával." Hiller nemcsak a jogállami köztársaság, az új, negyedik köztársaság megteremtését tűzné célul, hanem az MSZP mindenkori politizálásának zsinórmértékeként tűzi ki: "a mindennapok biztonságának megteremtését az ország minden polgára számára". Ezt programja részletezi is, hiszen ez szerinte "csak akkor teremthető meg, ha az állam egyszerre garantálja minden polgára számára a létbiztonságot, a jogbiztonságot és a közbiztonságot".

Az MSZP kongresszusának javasolt stratégiai programvázlat a tudáshoz faló hozzáférés biztosítását, a fenntartható fejlődés melletti hittételt, a társadalmi igazságosság érdekében szükséges konkrét lépéseket, a közösségi élet állam által segítendő feladatait is sorjázza, elsődleges célként pedig az ország kasztosodásának megállítását tűzi. Hiller eszmei vállalásként azt javasolja pártjának: "szocialistának lenni annyi, mint nem tűrni a kiszolgáltatottságot, a másik kiszolgáltatottságát sem, s a közösség erejével keresni a segítség, a szolidaritás, a felemelkedés lehetőségét".

A választmányi elnök lényegében szó szerint fogadta el Botka miniszterelnök-jelölti programját az MSZP szervezeti kérdéseit érintő részekben is. Alapvetése, hogy "az MSZP karakterét formájában és tartalmában egyaránt meg kell újítanunk". Ehhez az országos választmány elnökeként is Botka jelölt-állítási feltételeit látná támogatandónak, ahogyan a 2010 előtti politizálástól elhatárolódást is belevette programjába, amelyben szerepel a - szintén a szegedi polgármester által megfogalmazott - kitételek sora: a Fidesszel, s a Jobbikkal való bárminemű együttműködés kizárása, továbbá a kormányzati propaganda bojkottja, s megkülönböztetése a sajtótól.

Hiller azzal zárja: "a nemzetnek égető szüksége van arra, hogy egy valódi baloldali programot képviselő és megvalósító kormány vegye kezébe az irányítást. Az MSZP képes a megújulásra és arra, hogy Magyarország felemelkedéséért, jólétéért szálljon harcba. A nemzet jövője szempontjából a legfontosabb küzdelem áll előttünk."

Vélhetően ez a hangulat fogadja majd ma Botka Lászlót a Hungexpón, ahol az MSZP kongresszusa, a párt teljes vezetése, valamint mintegy 400 küldött, tanácskozási jogú párttag és számos baloldali értelmiségi előtt mutatkozhat majd be kormányfő-jelöltként. A kongresszus zárt üléssel kezdődik, majd – a kormányfőjelölt megválasztása után – Molnár Gyula pártelnök szólal fel és Botka László mond programbeszédet.