MSZP;kongresszus;Botka;

2017-05-28 22:00:00

Botka megcsinálta: felsorakozott mögötte az MSZP

Botka László nemcsak az MSZP, hanem az elégedetlenek miniszterelnök-jelöltjeként mutatkozott be szombaton, miután pártja rég nem látott egységet felmutatva választotta meg hivatalosan is e feladatra. A szegedi polgármester egyértelművé tette: jövőre kell legyőzni Orbán Viktort.

Teljes mellszélességgel Botka László mögött áll az MSZP, hiszen a szombati miniszterelnök-jelölt állító kongresszuson 292-ből 280-an, tehát 96 százalékos arányban Botkát választották kormányfő-jelöltnek. Az adatot Molnár Gyula pártelnök jelentette be, aki igazi kampánynyitó beszéddel tüzelte a szocialista küldötteket. "Mindent meg fogunk tenni és nem fogjuk elszúrni" - kezdte, kifejtve: az emberek többsége változást akar, amelynek szervezőereje az MSZP lesz, a végeredmény pedig csak egy lehet: le kell váltani a Fideszt 2018-ban.

VÁRJÁK EURÓPÁBAN - Ujhelyi István, az MSZP alelnöke: a kormányfő-jelölt brüsszeli látogatása annak is világos bizonyítéka, hogy immár az európai közösség is Botka Lászlót tekinti Orbán első számú kihívójának

Hadat üzent a fideszes gyűlöletkeltésnek, megosztásnak, az idegenellenességnek, az Európa-ellenességnek, valamint - és elsősorban - a szegény-ellenességnek, amely szerinte a Fidesz kormányzásának magja. Horn Gyulát idézve azt mondta: erős pártot kell építeniük, hogy segíteni tudjanak a gyengéken. Üzent a kispártoknak is, illetve azoknak, akik ma még talán azt hiszik, hogy van további négy évük Orbán uralma alatt az erőgyűjtésre, önpozicionálásra. "Súlyos tévedésben vannak" - fogalmazott, kifejtve: Orbán további négy év alatt végleg elbontana mindent, ami a magyar köztársaságból mára maradt. Éppen ezért aki nem a jövő évi választásra játszik, az csak a kormánypárt szekerét tolja - mondta.

Népszerűbb Orbánnál
Már nem Orbán Viktor, hanem Botka László a legnépszerűbb politikus a Publicus Intézet felmérése szerint. A Vasárnapi Hírek megbízásából készített kutatás szerint január óta a kormányfő 9 százalékot vesztett népszerűségéből, csak 40 százalékon áll. A szocialisták miniszterelnök-jelöltjét ellenben a megkérdezettek 43 százaléka, Vona Gábort 34 százalék kedveli. Eközben a pártok támogatottságában nincs nagy változás, a többség továbbra is a Fideszre szavazna, ha most vasárnap lenne a választás. A második legnépszerűbb az MSZP 14 százalékkal, harmadik pedig a Jobbik 10 százalékkal. Az LMP, a DK, a Momentum, az Együtt és a Magyar Kétfarkú Kutya Párt nem jutna be a parlamentbe.

Mindenkit, aki a 2018-as kormányváltásban érdekelt, tudnak támogatni, segíteni, bármiről meg lehet egyezni, hiszen "aki nincs velük, az velünk van", de "csak azokkal tudunk együttműködni, akik 2018-ban két vállra kívánják fektetni a Fideszt". Kisebb meglepetésre ezután Molnár rövid névelemzésbe kezdett, így konferálva fel a miniszterelnök-jelöltet: "a Gyula név fáklyát jelent, a László pedig azt, hatalom és dicsőség. Készen állok, hogy fáklyaként világítsak Botka Lászlónak".

"Köszönöm a bizalmat. Ígérem, hogy minden erőmet, tudásom a nemzet javára és a demokraták győzelmére fordítom" - mondta elsőként Botka László. Első hivatalos jelölti beszédében a szegedi polgármester biztatta pártját: "Magyarország nyertes lehet, s győzni is fog, ha mindent megteszünk ezért". Igenis meg lehet csinálni, "adjuk vissza az országot a népnek". -Elég volt Orbánból, elég volt a fideszes rémuralomból, elég volt az emberek egymás ellen hergeléséből - hangsúlyozta. Olyan Magyarországot képzel el, ahol - mint mondta - a munkának becsülete van, s becsületesen meg is fizetik, ahol a törvény előtt mindenki egyenlő, ahol a tolvajok és gazemberek börtönben végzik, ahol ugyanazok a szabályok vonatkoznak a miniszterelnökre is, mint bármely más polgárra. Ezután "a fideszes főbetyárokhoz" szólva azt mondta: "eljött az idő, amikor visszaköveteljük tőletek az országot." -A Fidesz a 21. század legnagyobb nemzetgyilkosa - jelentette ki, hozzátéve: ha van jelölt, van egység és van erő, akkor visszatér a remény, s ez, azaz a remény útja az MSZP-jé.

"Tiszta szívvel mondhatom, hogy a kormányváltás az első, a legszentebb cél, és váltani csak tiszta párttal lehet" - jelentette ki, jelezve: semmiféle kihágást nem tűr el a szocialisták sorában. A miniszterelnök-jelölt a kongresszusi döntés nyomán jelentős jogokat kap; az egyetértése nélkül senki sem válhat majd jelöltté a 106 egyéni választókerületben, de az MSZP országos listájára is nagy hatása lesz Botka értékítéletének: "az MSZP és a demokraták miniszterelnök-jelöltjeként hiszek a polgárok egyenlőségében, a luxus megadóztatásában, a szegénység csökkentésében, a kisemberekből felemelt, erős középosztályban". Ezután a "tegyünk végre igazságot, fizessenek a gazdagok" gondolatra tért.

Molnár: eddig is nyitottak voltunk
Persze, hogy tárgyalunk, mi eddig is nyitottak voltunk az érdemi egyeztetésekre - mondta lapunknak Molnár Gyula szocialista pártelnök arra reagálva, hogy Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnöke tárgyalásokat kezdeményez Botka Lászlóval a lehetséges választási együttműködésről. Nem kell félni a koalíciótól - üzente ugyanis a volt miniszterelnök Botkának a DK szervezeteinek szombati értekezletéről. Gyurcsány arra kérte az MSZP kongresszusának résztvevőit, ne kövessék el azt a hibát, amit az elődeik. "A választásnak csak úgy lehet nekimenni, hogy azon győznek, de győzni csak úgy lehet, ha a demokratikus oldal minél több szereplője tisztességesen együttműködik" - oktatott Gyurcsány, aki szerint nem ellenséget nehéz teremteni, hanem békét. "Mi, szocialisták hónapok óta azt kommunikáljuk, hogy a békében vagyunk érdekeltek, ráadásul tőlem sem nagyon hallhattak mást, mint hogy a demokratáknak együtt kell működnie, így üdvözlöm Gyurcsány Ferenc ébredését is e kérdésben" - fejtette ki lapunknak Molnár. Az MSZP elnöke szerint valamennyi lehetséges, elkötelezett demokrata partnerjelölttel tárgyalni fognak, épp ezért már e héten arra kéri a szocialista tagszervezeteket, vegyék fel a kapcsolatot helyi szinten minden lehetséges szövetségessel. "A menetrendünk szerint elsősorban az állampolgárokkal tárgyalunk, épp ezért az együttműködések és a helyi szövetségek kialakítása mindennél fontosabb" - fogalmazott, hozzátéve: a közös helyi ügyek, a tettek tudják összekovácsolni a demokratikus oldal szereplőit egy választási együttműködéshez.

Elmondta azt is: aki elégedett, annak Orbán a választása, de aki elégedetlen, s ők vannak sokkal többen: annak Botka. Kijelentette: ő valamennyi elégedetlen magyart képviseli. Végül úgy búcsúzott: "ha velem vagytok, legyőzzük Orbán Viktort. Éljen Magyarország, éljenek a demokraták, győzzenek az elégedetlenek!"

A Fidesz a beszédre reagálva Soros György emberének nevezte Botkát. A párt közleménye szerint, ha a szocialisták nyerik a választást, akkor lebontják a kerítést, beengedik a migránsokat, amivel veszélybe sodornák Magyarország és egész Európa biztonságát, miközben Botka László nem beszélt ilyesmiről sem korábban, sem a kongresszuson.

Matekban már megvan a remény

Pulai András, a Publicus Intézet vezetője szerint a szegedi polgármester alkalmas jelölt a kormányváltást akarók számára.

Erre számított?

- Nagyon másra nem lehetett, noha Botkának volt egy mondata arról, hogy a 2010-es választási vereségben szerepet játszók többé nem kaphatnak esélyt, amit sokan találgattak. Úgy tűnik, az MSZP jelenlegi vezetői inkább Gyurcsány Ferencre gondolnak...

Utóbbi igyekezett "megtrollkodni" az MSZP-kongresszust, hiszen rászervezett egy beszédet, amelyben Boktát szólította meg.

- A trollkodás pontos megfogalmazás. Egyetlen esetben nem lenne az, ha Gyurcsány most felhívná Botkát, s felajánlaná neki a teljes támogatását.

Nem is olyan biztos, hogy most épp e támogatásra van szüksége Botkának.

- Ez is igaz, hiszen nagyon jól fogta meg a ritmust, az pedig, amit szavakban is megfogalmazott: a remény, most valóban hozzá köthető, alkalmas is arra, hogy a remény és a hit hírnöke legyen.

De ehhez az MSZP-nek is javítani kellene, nem?

- Botka helyesen jelentette be, hogy nemcsak a szocialisták, hanem valamennyi elégedetlen miniszterelnök-jelöltje, s tárta ezzel nagyon szélesre a kaput. Az MSZP elutasítottsága az elmúlt évben a felére csökkent, de nem emelkedett párhuzamosan a népszerűségük. A kormányváltást akaró elégedetlenek tábora hatalmas - a Jobbiktól visszacsábítottakkal és az aktív bizonytalanokkal könnyen meg tud lenni a kritikus tömeg, ami a kormányváltáshoz kell.